През лятото слънцето грее по-ярко и на преден план излизат въпроси, свързани с най-топлия и най-желан витамин, „слънчевият” витамин D.
За какво е необходим той?
Как правилно да се дава на децата и колко продължително?
Нека узнаем отговорите на тези популярни въпроси в статията.
Привилегирован витамин - за деца и възрастни!
Витамин D винаги е отнасян към групата на мастноразтворимите витамини.
Но това е единственият витамин, който не е витамин в класическия смисъл и в по-голяма степен се проявява като хормон. В много органи и тъкани за витамин D има специфични рецептори, и като се свързва с тях, той оказва своето действие (нито един от останалите витамините няма такива привилегии).
Витамин D е открит през 1913 г. и през повечето време се е смятало, че неговата основна роля е регулирането на калциевия и фосфорния обмен, на растежа и развитието на костната тъкан.
С какво всъщност е зает този „слънчев“ витамин?
• Той помага за всмукването на калция в чревния тракт и регулира нормалната минерализация (поддържане на плътността) на костната тъкан , т.е. способства профилактиката на рахит при децата.
• Участва в регулирането на функциите на остеобластите и остеокластите - основните клетки на костната тъкан. Това е много важно в процеса на растеж и развитие на детския организъм.
• Играе важна роля в процеса на съзряването на хрущялната тъкан, синтеза на колаген. При достатъчно ниво на витамин D, зъбите при децата не само излизат навреме, но и се формира по-плътен зъбен емайл, което допринася за профилактиката на патологични изменения в последствие.
• Оказва съществено влияние върху имунитета - както вроден, така и придобит: рецепторите за витамин D на практика са открити на повърхността на почти всички имунни клетки. Доказано е, че достатъчното ниво на витамин D намалява заболеваемостта: от грип - два пъти [Urashima M. et al, 2010]; от пневмонии и бронхити [Wayse V., 2004; Karatekin G., 2009; Roth DE, 2010]; от туберкулоза [Iftikhar R. et al., 2013] .
• Той играе огромна роля за профилактиката на алергични заболявания при децата .
Това се дължи на факта, че регулира не само работата на имунната система, участва в антимикробната защита (стимулира синтеза на особени белтъци), но и осигурява защитните функции на кожата и лигавиците. Достатъчното ниво на витамин D намалява честотата на развитието на бронхиална астма, а при вече налична такава - намалява честотата на обострянията [Gale CR, 2008; Brehm JM, 2009; Miyake Y., 2010]; атопичен дерматит [Baïz N., 2014; Camargo CA, 2014]; хранителни алергии [Allen KJ, 2013].
• Витамин D начин намалява вероятността от автоимунни процеси като нормализира съотношението между различните видове Т-лимфоцити. Това се отнася по-специално за автоимунния тиреоидит и дифузната токсична гуша, захарен диабет от първи тип, заболявания на ставите и червата [Bernadsky S., 2011; Chakhtoura M., 2013; Wang J., 2015; Munns CF et al, 2016]. Даже една капка (500 ME) витамин D намалява риска от диабет с 43% (по данни на мета-анализа на 8 клинични изследвания).
• Витамин D регулира обмяната на въглехидратите и мазнините и с неговия дефицит се свързва свръх натрупването на мастна тъкан. Проблемът с наднорменото тегло при децата и подрастващите в днешно време излиза на преден план, тъй като в следващите години това води не само до заболявания на сърдечно-съдовата система и захарен диабет от тип II, но е и една от причините за безплодие [Snijder MB, 2005; De Paula FJA, 2011; Nader NS, 2014] .
• Регулира много гени, които отговарят за деленето на клетките, реализацията на генетично обусловената програма за развитие и последваща гибел.
Известни са поне около 100 гени, при които предаването на генетичната информация се регулира от витамин D. Съвсем неотдавна от корейски учени [Kim JH et al., 2018, Chung-Ang University Medical Center] са получени уникални данни: дължината на теломерите при новородените зависи от концентрацията на витамин D при майките по време на бременност.
Нормалният процес на делене на всяка клетка е програмиран генетично и за да запази стабилността на генома през целия си живот, крайните участъци на хромозомите са защитени от специални последователности от нуклеотиди. Тези участъци се наричат теломери. Те не вземат участие в предаването на наследствена информация, а изпълняват именно защитна функция, като се съкращават при всяко делене.
Когато хромозомата напълно изразходи защитните теломери, тя повече не може да предава наследствената информация пълноценно и клетката загива. Тази функция сработва като "самозащита" на клетката от предаване на изкривена генетична информация. Известно е, че дължината на теломерите при раждането или в ранна възраст е показател на индивидуалното здраве.
Корейските учени изясниха, че бременни жени с недостатъчно ниво на витамин D раждат деца с по-къси теломери (LTL), което се отразява на тяхното здраве в по-късен период от живота им. Дефицитът на витамин D при бременни и малки деца програмира задържане на формирането на структурите на главния мозък.
Ръстът на "витамин D дефицитни" състояния при европейците учените фиксират от 1988 г. насам. Тогава от дефицит на витамин D е страдало около 55% от населението на Европа (която в по-голямата си част е значително по-слънчева от Русия), към 2004 г. - 77%, а към 2010 г. епидемията вече е обхванала 80% от европейските жители (по данни на Международното ендокриноложко общество (The Endocrine Society) за 2011 г. ).
Това е при възрастните, а при деца?
Ситуацията може да бъде още по-сериозна …
По какъв начин витамин D постъпва в организма?
1. С храната (осигурява само 20-30% от нуждите на организма).
Най-вече витамин D се съдържа в рибата и продуктите на нейната преработка.
Черен дроб на треска - 4000 МЕ/100 g
Рибено масло - 400-1000 МЕ/1 ч. л.
Прясна дива сьомга - 600–1000 МЕ/100 g
Сьомга, отгледана изкуствено - 100-250 МЕ/100 g
Мляко, сирене, кисело мляко - около 100 МЕ/100 g
Жълтъкът но кокоше яйце - само 20 МЕ
Съществуват изкуствено обогатени с витамин D продукти - например детска млечни смеси (400 МЕ/1 л), мляко, кисело мляко, масло, сирене. Но въпреки това, децата получават с храната средно около 150-250 МЕ витамин D, докато потребностите на подрастващия организъм от него са значително по-високи.
2. Изработва се в кожата при определени условия:
под въздействието на ултравиолетовите лъчи (бета-лъчи с дължина на вълната 290–319 нм). Интересно е, че далеч не винаги нивото на витамин D зависи от географската ширина: например в страните от Близкия изток и Централна Азия, нивата на витамин D могат да съответстват на показателите на жителите на северните ширини. Това е свързано с особеностите на националното облекло и храната.
Има няколко фактора, които влияят на синтеза на витамин D в кожата:
1. Плътната облачност намалява UV енергията с 50%, а сянката - с 60%.
2. UV излъчванията не проникват през стъкло, така че, въздействието на слънчева светлина в помещение, през прозореца не води до синтез на витамин D.
3. Синтезът на витамин D се намалява при повишено замърсяване на атмосферния въздух.
4. Слънцезащитните кремове с SPF по-високо от 8 блокират синтеза на витамин D в кожата.
5. При деца със светла кожа синтезът на витамин D се забавя, в момента когато се образува тен на кожата на детето. Децата със смугла въобще са в рисковата група, тъй като синтезът на витамин D в кожата им е минимален!
6. И най-важното: ако витамин D в кожата се е изработил - той активно преминава в кръвотока само при интензивно физическо натоварване! Ако детето просто седи на слънце, голямата част от витамин D така и ще си остане в кожата.
Слънце и кожа: стоп фактори
Има и други ограничаващи фактори, които не позволяват човек да остава на слънце дълго време, за да произведе достатъчно количество витамин D.
UV лъчите имат доказано канцерогенно действие по отношение на повечето видове рак на кожата (чието разпространението се е увеличило два пъти последните 10 години), включително и меланомата - един от най-злокачествените, бързо развиващи се онкологични заболявания.
Особен проблем са подрастващите, тъй като те с по-малка вероятност използват слънцезащитни продукти или предприемат някакви други защитни мерки.
Честото излагане на слънчево въздействие в детството (особено с наличие на слънчево изгаряне), може да нанесе непоправима вреда, може да доведе до развитие на рак на кожата на по-късен възрастов период. Точно така действат UV лъчите в солариумите!
Витамин D: активация в организма
Витамин D, получен от храната или синтезиран в нашата кожа под въздействието на слънчевите лъчи, е биологично инертен и за активацията му в организма той трябва да премине през два етапа с помощта на специални ензимни системи.
Първата протича в черния дроб и превръща витамин D в 25-хидроксивитамин D или калцидиол.
Втората става преимуществено в бъбреците, където се синтезира физиологично активен 1,25-дихидроксивитамин D или калцитриол. Така става при по-големи деца и възрастни.
А при малчуганите?
В кърмата се съдържа минималното количество витамин D (15-50 МЕ/1 l), даже ако майката има достатъчно ниво на това вещество (което не винаги е така). Преките слънчеви лъчи са противопоказани за бебета, тъй като при тях все още не е сформирана защитата от тях и те могат да получат изгаряния.
Именно затова, за всички деца от първите дни на живота допълнителен прием на профилактични дози витамин D е задължителен.
Деца до една година: 1000 МЕ дневно, без прекъсване през лятото.
Деца от 1 до 3 години - 1500 МЕ ежедневно.
По-нататък до 18 години - 1000 МЕ.
При деца, живеещи в северните райони, профилактичната доза от 6 месеца до 18 години е 1500 МЕ.
Какво е това „профилактична доза”?
Това е доза, която е пресметната за здрави хора, които имат достатъчно ниво на витамин D, за да продължат да го поддържат на същото ниво.
Ако не знаете първоначалното ниво на витамин D в организма си, то можете да го определите като си направите кръвен тест за концентрация на калцидиол [25(OH)D]. Той отразява сумарното количество витамин D, произвеждан в кожата и получен от храната и от хранителни добавки (това е определен индикатор за резервите на витамин D в организма).
Какви нива на витамин D се считат за адекватни и кога е нужно да преразгледате диетата си и да се замислите за прием на хранителни добавки?
Адекватно ниво на витамин D - повече от 30 ng/ml (> 75 nmol/l)
Недостиг на витамин D - 21-30 ng/ml (51–75 nmol/l)
Дефицит на витамин D - по-малко от 20 ng/ml (<50 nmol/l) )
Изразен дефицит - по-малко от 10 ng/ml (<25 nmol/l)
Обобщавайки употребата на витамин D при децата, може да се подчертае следното:
1. Прием на витамин D е необходимо за деца от всички възрасти, постоянно.
2. За да се избере необходимата доза витамин D, трябва да се знае неговото изходно ниво. При дефицит, обичайните профилактични дози няма да са ефективни.
3. Получаването на необходимото количество витамин D с храната е невъзможно за децата.
4. На практика е невъзможно да се получи достатъчно витамин D, просто намирайки се на слънце, защото за това съществуват маса ограничения.
5. От витамин D пряко зависи формирането на костната тъкан, включително плътността и качеството на тъканите на зъбите, растежа и развитието на детето.
6. Витамин D осигурява имунна защита, включително намалява инфекциозната заболеваемост, предотвратява развитието на алергични и автоимунни заболявания.
7. Витамин D участва в регулирането на въглехидратния и мастен обмен, като предотвратява развитието на наднормено тегло и свързаните с това заболявания.
8. Вътреутробното достатъчно количество витамин D обуславя устойчивостта на генетичния материал към мутациите и определя продължителността и качеството на живот на детето в бъдеще.
Желаем ви слънчево настроение - на вас и на вашите деца.
Превод от руски език: Аненкова
Comments