top of page

Захарни факти - част 2

  • Фото автора: Александр Аненков
    Александр Аненков
  • 22 апр. 2019 г.
  • 3 мин. чтения

Проектът "Захарен патрул" на Siberian Wellness - програма за намаляването на количеството на захарта в твоя рацион за 21 дни!.

В него е събрана необходима и ценна информация на едно място, поканени са водещи специалисти по правилно хранене за индивидуална консултация и началното, стартово ниво, на което всеки може да участва е БЕЗПЛАТНО.

За България е възможно да участвате само на безплатното ниво на курса.

Ако разбираш руски език, регистрирай се и започни курса в удобно за теб време!

А за незнаещите - превеждаме полезния материал "Захарни факти", който е в три части. Днес Ви предлагаме втора част. (Първа част е достъпна тук)

 

Сладката измама: опасни заместители на захарта

Свикнали сме да мислим, че заместителите на захарта са по-полезни от самата захар, нали не случайно ги добавят в диетичните продукти. Но ако се задълбочим, ще се убедим, че не бива сляпо да се доверяваме на производителите.

Нека видим какви алтернативи на захарта са допустими, а какви - опасни.

Започваме със тези, които е по-добре да избягвате.

 

Натриев цикламат (Е952)

Свойства: по-сладък е от захарта 30 пъти, нискокалоричен, не повишава нивото на глюкоза в кръвта. Вреда: може да провокира рак и да предизвика болести на плода, забранен за бременни, пък и за останалите не е препоръчителен.

 

Свойства: по-сладка е от захарта 600 пъти, няма калории, много разпространена. Вреда: токсична при добавяне в горещи продукти: образува канцерогени, ето защо сукралозата не бива да се използва в готвенето или като подсладител на горещи напитки.

 

Аспартам (Е951)

Свойства: 200 пъти по-сладък от захарта, нискокалоричен, много разпространен. Вреда: предполага се, че може да предизвиква рак и да нарушава работата на хормоналната система, да води до безсъние и депресии; забранен е за бременни, тъй като е опасен за плода.

 

Захарин (Е954)

Свойства: по-сладък е 300 пъти от захарта, нискокалоричен, не повишава нивото на глюкоза в кръвта. Вреда: може да предизвика рак, алергия, тахикардия, разстройство на стомаха, способен е да наруши обмяната на веществата.

 

Калиев ацесулфам (Е950)

Свойства: 200 пъти по-сладък от захарта, много разпространен. Вреда: предполага се, че може да предизвика аутизъм в плода, да доведе до рак, нарушаване на обмяната на веществата, работата на черния дроб и бъбреците, разваля зрението, усилва апетита.

Всички тези добавки може да се срещнат в сладкишите, чипсовете, сухите закуски, спортните храни, диетичните и бързоразтворими напитки и даже лекарства. Така че, не губи бдителност – чети състава преди да (не) купиш!

 

Добре, но има ли безопасни захарозаместители?

Може ли да се купи поне нещо без страх за здравето?

Успокой се: може. Ако си внимателен.

Към безопасните алтернативи на захарта може да се отнесат няколко подсладители.

Стевия

Свойства: природен заместител на захарта, 300 пъти по-сладък, не предизвиква скокове на глюкозата, нискокалорична, при разумна употреба е напълно безвредна и даже има полезни свойства.

Риск: в прекомерни дози може да понижава артериалното налягане.

 

Еритритол

Свойства: натурален подсладител с нулева калоричност, не повишава нивото на захар в кръвта, при разумна употреба е безвреден. Риск: в прекомерни дози може да оказва слабителен ефект.

 

Изомалтоолигозахарид (ИМО)

Свойства: натурален нискокалоричен подсладител. Освен сладкия вкус има свойства на пребиотик и служи като източник на хранителни влакна, подобрява усвояването на минералите и създава усещане за ситост, при разумна употреба е безвреден. Риск: в прекомерни дози може да предизвика образуване на газове и подуване на стомаха.

 

Какво още си струва да знаете за захарта и нейните заместители

Ако лекарят не ти е забранил захарта, то да се отказвате напълно от нея и да преминете изцяло на захарозаместители не си струва.

Истинската глюкоза е нужна на нашия мозък и на хормоналната система за нормалната им работа.

Ето защо няма нищо страшно да си позволим чаша напитка с обикновена захар или бонбон макар и рядко. Задачата на безопасните заместители на захарта е да намалим употребата на глюкоза, а не да я премахнем на 100% от рациона си.

Очаквайте скоро "Захарни факти" - част 3.

Превод от руски език: П.Аненкова

Comments


bottom of page