top of page
Фото автораАлександр Аненков

Как да се справим със стреса и умората?


Безспорно напрежението и стресът са част от ежедневието на повечето от нас.

Проучвания сочат, че най-честите причини за стрес могат да бъдат смяна на работното място, смяна на местожителството, финансови и емоционални проблеми, забързаното ежедневие и още редица други.


Стрес в психологията, неврологията и психиатрията е състояние на силно физическо, нервно напрежение, предизвикано от негативни фактори или отрицателно физическо, или емоционално въздействие и усещане.

Това най-вече се отнася до високите и дори много високите нива на стрес, които могат да имат негативен ефект върху физиката, емоциите и умствената концентрация, докато по-ниските нива могат да бъдат фактори на адаптация и справяне.

Съществуват и много други фактори на стреса.


Сам по себе си стресът има защитни функции. Посредством интензивен стрес организмът и психиката на човек реагират на измененията на околната среда, още повече, ако те застрашават индивида. Стресовата ситуация предизвиква адаптивни механизми и реакции за преодоляване.


Причинители на умората са будно състояние за дълъг период от време, недостатъчен сън, некачествен сън, работа на смени.


Постоянното наличие на тези фактори в живота ни може да доведе до проблеми като хранична умора, повишаване или намаляване на теглото, отслабен имунитет, главоболие, влошени взаимоотношения с околните, та дори и до по-кратък живот.


Симптомите при стрес и умора са отпадналост, забавени рефлекси и реакции, затруднена концентрация, хронична умора, сънливост.


 

По отношение на физиологията, всеки път при стрес, се увеличава отделянето на хормоните адреналин и кортизол. Преминаването им в кръвта кара артериите да се свиват, мускулите да се съкращават, а сърцето да бие по-бързо. Всичко това повишава сърдечното напрежение и кръвното налягане. С течение на времето стресът води до увреждане на сърдечно-съдовата система и до ускоряване на стареенето на кръвоносните съдове.


Постоянният стрес повишава образуването на тромби в кръвоносните съдове, които могат да доведат до инфаркт и инсулт. Понижените защитни сили на организма в такъв момент могат да доведат до рак, инфекции и други заболявания.

Също така храносмилането може да бъде потиснато, а то от своя страна да доведе до натрупване на излишни килограми, нарушено храносмилане и затлъстяване.


При здрави хора, физическото натоварване увеличава налягането в кръвоносните съдове до 40%, а емоционалното – до 60%. Когато двата типа стрес са комбинирани (особено при спортисти), може да се достигне до екстремно налягане, което да доведе до внезапна смърт.


 

Предлагаме няколко прости препоръки, които могат да Ви помогнат да държите стреса настрана.


 

Техники и стратегии за справяне със стреса

Понякога се наричат още и стрес мениджмънт и представляват са начините за справяне със стрес, като например йога, спа, медитация, различни видове терапии.

Реакциите към стреса включват адаптация, психологическите механизми за справяне като стрес мениджмънт, безпокойство и депресия.

Стрес мениджмънтът включва техники предназначени да екипират индивида с ефективни механизми за справяне с психологическия стрес, тук стресът се дефинира като индивидуалният психологически отговор на вътрешни или външни стимули, които предизвикват реакция от типа борба за справяне или „бягство“ (fight-or-flight response). Стрес мениджмънтът е ефективен, когато индивидът използва стратегии за справяне или е в състояние да промени стресиращата ситуация.


 

Хранете се здравословно


Нивата на стрес и правилното хранене са тясно свързани. Когато сме напрегнати, често прибягваме до употребата на захарни и мазни храни, които всъщност увеличават стресовите хормони.

Вместо това включете в менюто си зърнени храни, плодове и зеленчуци.

Можете да включите и натурални витамини и минерали като хранителна добавка. Високотехнологично и напълно натурално решение от Sibeian Wellness са Natural Vitamins от серия Siberian Super Natural Nutrition.


 

Осигурете си пълноценен сън

Това е важно за нормалното функциониране на организма и нервната система. Организмът ни се нуждае средно от 7-8 часа сън, като това е най-добрият начин да противодействаме на умората. През това време мускулите ни се възстановяват и мозъкът ни почива от ежедневните работни задачи. При недоспиване тялото не може да се справи с излишните хормони и токсини, които са част от основните причинители на стрес.


 

Спортувайте

Докозано е, че спортът е един от най-добрите начини за справяне със стреса, дори и с депресивни състояния. Физическата активност освобождава ендорфини и намалява високите нива на кортизол.


 

Пийте чай и достатъчно течности


Вместо кофеин и енергийни напитки, опитайте с определени билкови чайове или зелен чай. В състава им присъстват антиоксиданти и аминокиселини, които имат успокояващ ефект върху нервната система.

Хората, които пият чай всеки ден са с доказано по-ниски нива на стрес от тези, които не консумират.

За да намалим умората сащо така трябва да осигурим достатъчно течности на организма.


Бъдете здрави, енергични, активни!

Comments


bottom of page