
1. От какво зависи калоричността?
Добре познатите ни въглехидрати, протеини и мазнини придават калоричността на храната. Именно те носят в себе си енергия.
За калоричността на протеините, мазнините и въглехидратите
Количество енергия, което се освобождава
при изгарянето на 1 г химично вещество (ккал):
Белтъци 4
Въглехидрати 4–4,2
Мазнини 8
Тези пресмятания са направени с отчитане на предпоставката, че белтъците, мазнините и въглехидратите вече са в запасите на организма и по необходимост се насочват за удовлетворяване на енергийните нужди.
В такъв случай ние получаваме именно тази калоричност, която е заявена на опаковката на продуктите.
Но за да се окажат в човешкото тяло, те трябва по някакъв начин да попаднат в него. А това е непрост и енергоемък процес! Още повече, ако има други, по-достъпни и по-бързи източници на енергия (въглехидрати), далеч не е факт, че организмът ще реши да вземе енергия от съществуващия запас от мазнини или протеини (да речем, мускули).
Получава се такъв парадокс: теоретично в мазнините и протеините също има енергия, но на практика заявените калории ние не винаги получаваме.
2. Колко енергия има в белтъчната храна?

Енергийната функция на протеините е второстепенна. На първо място, тялото използва протеините за изграждането на клетки, за синтез на хормони и т.н.
Тоест, ако изядем 100 грама протеини, това съвсем не означава, че получаваме 400 килокалории.
Нещо повече, много често оставаме още и оставаме длъжни на себе си!
Много енергия се изразходва за усвояване на протеините от храната и изграждане на собствени протеини от хранителните протеинови материали.
Защо малките деца могат да се ядат толкова много и да останат толкова слаби?
Те имат активен процес на растеж и развитие на организма. Ето защо протеините от храната не им носят никаква енергия. Още повече, процесът на трансформация на хранителните аминокиселини в собствени протеини на детския организъм изисква огромно количество калории.
Макар, че при някои деца се наблюдава такъв чудовишен излишък от калории, че този защитен механизъм се чупи.
Да си спомним и диетата на Аткинс.
Тя се основава на приема на протеинови продукти в почти неограничен обем, въпреки тяхното номинално съдържание на калории надвишава всички съществуващи норми.
Обаче хората, които следват тази диета, не само не наддават на тегло, а напротив, отслабват бързо. Ето и чист експеримент, показващ, че протеините в храната нямат заявената на етикетите номинална калоричност.
Присъединете се към Viber съобществото Wellness for you
Viber отмени добавянето и верификацията на нови публични акаунти. Ето защо добавянето ще бъде по един завоалиран, но несложен начин:
Стъпка 1. Отворете Viber, намерете менюто долу в дясно и натиснете "Още".
Стъпка 2. Изберете "Сканер QR-код" - може да бъде и във вид на иконка, наподобяваща QR-код.

Стъпка 3. Сканирайте кода – ще се отвори страницата на отвореното ни съобщество Wellness for you.
Стъпка 4. Присъединете се.
3. Какво не е наред с протеините?
Хранителните протеини като цяло и особено тези, които са преминали дълбока термична обработка, не могат да се усвоят напълно от организма. Това изисква, първо, твърде много енергия и второ, достатъчно количество храносмилателни ензими.

В резултат на това значителна част от хранителния протеин остава неразградена и следователно няма енергийна ценност.
Несмлените протеинови остатъци често водят до развитие на гнилостни процеси в дебелото черво, съпровождани с изразена интоксикация на организма. И това, като всяка друга интоксикация е много енергоемък процес.
В мнозинството от случаите хранителните протеини имат крайно ниска енергийна ценност, а много често, обратно - още и отнемат от организма някакво количество енергия.
4. Ясно. А по отношение на мазнините какво?
Подобно на протеините, мазнините са важен материал, от който са изградени клетъчните обвивки. Съответно, някаква част от мазнините се използват само за този процес.
Нататък. Въпреки че мазнините са най-богатият източник на енергия, природата им е отредила ролята на резервен енергоносител.
Тоест всички мазнини, постъпващи с храната, веднага се извеждат от енергийния обмен и се поставят в мастните акумулатори. А това означава, че всъщност не получаваме заявените калории! Те могат да се задействат само в случай на изтощаване на всички други източници на енергия.

Състоянието на дълбок енергиен дефицит е крайно малко вероятно за съвременния средностатистически човек.
И накрая, в храната на нашите предци мазнините са били много по-малко, отколкото при нас сега.
Ето защо, нашата храносмилателна система не е в състояние пълноценно да усвои големите им количества, особено при еднократен прием.
Както в случая с протеините, значителна част от консумираната мазнина просто ще напусне организма без да бъде усвоена, което означава, че няма да ни предаде своите калории.
5. Откъде се вземат основните калории?
Нито протеините, нито мазнините в храната не притежават пряка калоричност. Енергийната им функция е или второстепенна, или резервна. Тоест в тях има енергия, но в условията на живот на съвременния човек няма спешна необходимост от нейното освобождаване.
А вече въглехидратите - те са енергиен носител в почти чист вид.
Всички други функции на въглехидратите са по-малко значими, особено при животни и човека.
Въглехидратите имат максимална степен на усвояване. Ние усвояваме не повече от това количество протеини и мазнини, които храносмилателната ни система е способна да обработи пълноценно. Но въглехидратите се приемат на практика във всякакъв обем.
За това не се изисква много енергия, ето защо процесът е много бърз (за разлика от процеса при мазнините и протеините). Тоест ние получаваме въглехидратни калории не просто в пълен обем, но еще и без забавяне.

Главното и първостепенно предназначение на въглехидратите в природата е да осигурят на организма бърза и универсална енергия.
6. В какво се състои особеността на въглехидратите?
След абсорбцията в червата, мазнините и протеините трябва да преминат през непроста трансформация и сложен биохимичен път, преди да може от тях да се получи енергия.
А въглехидратите организмът може да използва веднага щом те попаднат в кръвта.
Повече от това!
Ако енергията на въглехидратите не може да бъде използвана в момента, тя никъде няма да се разсее и няма да бъде загубена (както това става с електричеството, нефта, въглищата и други видове носители на енергия).
Цялата енергия от излишните въглехидрати се прехвърля в резервния акумулатор, тоест в мазнините.
Следете страницата ни във Фейсбук, посветена на продуктите на Siberian Wellness:
всеки ден - нов пост
7. Колко енергия получаваме от храната?
Ако погълнем 100 грама протеини, никога няма да получим декларираните на етикета 400 килокалории. В най-добрия случай - само една трета, но най-вероятно, изобщо нищо. А много често ще трябва да „доплатите“ за такава храна със собствената си енергия.
Поглъщайки 100 грама мазнини, ние получаваме едва половината от заявените 930 килокалорий, да и това се случва, ако в организма възникне енергодефицит.
А ако погълнем 100 грама въглехидрати, всичките 400 килокалории ще са наши.
Превод от руски език: П.Аненкова
Comments