Какво е email - маркетинг?
Имейл маркетинг е форма на директен маркетинг, при която електронната поща се използва като средство за изпращане на рекламни послания до определена целева група от потребители. Към изпращаните електронни писма могат да се прикрепят файлове с активни препратки, визуални изображения и мултимедия.
Чрез този вид маркетинг компаниите се стремят да поддържат близки контакти с клиентите си и да затвърждават доверието им към себе си.
Формите за имейл маркетинг могат да се класифицират в няколко типа, които засягат различна степен на “облъчване” и таргетиране на потребители, оформяне на кампанията и комуникиране на рекламното послание:
● Мейлинг кампании – директно изпращане на рекламен имейл до група от потребители, които обикновено са дали своето съгласие да получават рекламни съобщение на своята електронна поща. Това обикновено става, чрез форма за записване в уебсайт или друг начин. Изпратените по този начин рекламни имейл съобщения съдържат рекламен текст и/или графични елементи и линкове, като обикновено промотират продукт или услуга.
Изпращането на непоискани имейл съобщения може да се дефинира като спам.
● Текстов линк в изходяща поща – някои уеб базирани имейл услуги или имейл платформи, предлагат възможността за прикрепяне на рекламен линк (връзка) и текст в съществуваща кореспонденция между потребители. Това се прави софтуерно при определени параметри. Обикновено този линк е след основното съобщение и е маркиран като реклама.
● Автоматичен отговор на електронни писма – друг вариант за имейл маркетинг е настройката за автоматичен отговор на някои мейл клиенти. При нея, освен стандартния текст, касаещ потребителят, би могло да се приложи и рекламно послание или връзка.
При всеки един от случаите, в зависимост от платформата, чрез която се изпращат директни мейлинг кампании или се вграждат рекламни послания в съществуващи имейл съобщения е възможност от една страна за таргетиране по различни параметри, а от друга страна възможност за отчитане на резултатите от кампанията под формата на статистика, графики.
Колко “живее” Вашият абонат?
Практически прийоми за удържане на абонаментната база и хигиена на клиента.
Как със своето “не ми пука” да не подарим отписване на клиента?
Колко “живее” един абонат?
Колко заработвате от един абонат?
Повече от 1 евро?
А може би по-малко?
Знаете ли как да “подгрявате” своя клиент за покупка?
Ако не сте отговорили утвърдително на всички тези въпроси, мога да направя извода, че е-mail-маркетинга не е от особена важност за Вас.
Ако смятате, че като се е абонирал за вашата серия от писма/новини, то клиентът вече е готов да купи/купува, ще ви разочаровам - не е така и е нужно да поддържате чистотата и уюта на своя абонат, а не да го запуснете.
Помнете: привличането на нов абонат е седем пъти по-скъпо, отколкото “подгряването” на “стар” абонат. Какво е необходимо за това:
1. Изучете под микроскоп периода на живот на вашия абонат.
Това не означава, че трябва да гадаете на Таро или някакви подобни неща. Наблюдавайте подкатегориите на Вашите абонати. Намерете нулевата точка, когато клиентът престава да отваря писмата ви и се отписва от направения абонамент.
Постоянно анализирайте оттока от потребители. На всеки етап предлагайте своята ценност. Тя трябва да бъде пропорционална на клиентското поведение. Проследявайте прогреса във взаимоотношенията ви с потребителя, историята на неговите покупки.
Напомняйте за новите си проекти и програми. Писмо, получено в нужното време, може да стане главен мотиватор за покупка.
2. Емоцията продава, а цифрата бие.
Грешка е да възприемате абоната си като нещо абстрактно и откъснато от Вас. Даже на другия край на света, пред монитора седи също такъв човек като Вас. И той също има емоции. Не трябва да му натрапваме и да му предлагаме стандартни щампи. За да не допуснете нещо подобно, запишете кратко, но ярко видео. В него направете искрено предложение на клиента (не бъркайте с предложение на ръката и сърцето си :) ). Но не се дръжте като лош актьор от провинциален театър. Потокът от емоции може да отблъсне клиента.
И ето, настъпил е заветният момент, когато абонатът ви вече Ви има доверие. Не му продавайте веднага! Клиентите веднага усещат накъде биете. Не бъдете очевидни. Правете продажба с “дълга опашка”. Това пък какво е, ще попитате? Това е система за продажба, в която продажбата не се осъществява веднага от първия контакт, а постепенно. Изразходва се време на подгряване на клиентския интерес и желание не просто да купи продукта, а да промени начина си на живот с помощта на продукта.
3. Поработете за клиента.
Клиентът винаги изпитва трудности преди да направи първата стъпка: абонамент, покупка, обаждане. За да заобиколите този блокаж – направете това за него. Дръжте се като грижлива птица - сдъвчете храната и я сложете в човката му, за да може на него само да му остане да я погълне. Имате в ръцете си всички козове: опит, резултати, експертност, качествен продукт. И, разбира се - познавате проблема на клиента. Изберете правилно аудиторията, проработете предложението си, подгрейте клиента и резултатът няма да се забави.
4. Станете нов Гутенберг* за клиентите си.
Как известно, Гутенберг е бил първият печатар, печатал книги мас-маркет, т.е. на специална печатарска машина, позволяваща да се работи по-бързо и качествено. Бъдете такъв Гутенберг. Клиентът нито за миг не трябва да се съмнява във Вашата експертност и уникалност на материалите ви. И трябва да оформи своята поръчка само при Вас, при условие, че Вашият продукт съответства на очакванията му и че ще реши неговите проблеми по възможно най-удобния за него начин.
5. Споделяйте лични наблюдения и наработки
Вашият клиент трябва да разбира, че му оказвате неоценима помощ и поддръжка. Вие сте неговата опора в трудни ситуации.
Давайте му полезна информация. Споделяйте жизнен опит. Просто казано - включете сторителинг на 100%.
С вяра във Вас и Вашия успех, Александр Аненков
Помагам на хората да достигат по-високо ниво на качеството на живота им.
*Йоханес Генсфлайш цур Ладен цум Гутенберг (на немски: Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg), по-известен като Йохан Гутенберг, е германски златар и печатар, основоположник на съвременното книгопечатане.
Изобретеният от него машинен печат с набор на отделни букви поставя началото на революция в печатането и често е определяно като едно от най-важните събития на Новото време. Изобретението му оказва силно влияние върху развитието на Ренесанса, Реформацията и Научната революция и поставя материалните основи на съвременната икономика на знанието и демократизация на образованието.
Comments