Личната марка (личен бранд) е образът, който се формира за даден човек в общността. Зад този образ може да стоят определени умения, знания, принадлежност към дадена компания и т.н. В днешно време индивидуалността вече е бранд, който се състои от репутация и обхват.
Как да го развием и да го направим разпознаваем, ще ви разкажем в тази статия.
Съдържание.
За какво е нужен?
Кой сте вие?
Как се създава?
Как се развива в социалните мрежи?
Какво може да повлияе на позиционирането на бранда?
За какво е нужен
Личната марка е чудесна възможност да заявите себе си и да създадете нещо ценно и уникално. Що се отнася до предприемаческата сфера на дейност, без личен бранд не можете да популяризирате успешно бизнеса си и да се разграничите на фона на конкурентите. Ето на какви компании е нужен и защо си струва да го изграждат:
● малък бизнес. Развитието му става за сметка на личността на собственика. Всичко зависи от това какъв специалист сте, как работите и колко висококачествени продукти / услуги предлагате;
● среден бизнес. За създаването на човешко лице на компанията. За клиента е по-лесно да напише лично съобщение до доставчика и да види актуализацията на асортимента в лентата на новините, отколкото да преглежда пощенския си абонамент и да пише, за да иска нов каталог;
● развиващ се бизнес. Докато стоките се продават самостоятелно се осъществява интуитивно формиране на имидж. Но когато е необходимо разширяване, тогава има нужда от лична марка. Трябва да разкажете на хората за вашите ценности и ценностите на вашия бизнес, за да предизвикате желание за сътрудничество именно с вас.
Лице на бранда може да бъде не само собственикът на компанията. За тази роля може да бъде подходящ топ мениджър, маркетолог или пък друг служител, който може да завоюва симпатии и да предава идеи по достъпен начин.
С помощта на лична марка можете да увеличите търсенето, да не зависите от цените на конкурентите и да увеличите нивото на доверие. Това също така ще ви позволи да станете по-известни, да създадете полезни контакти и да получавате пасивен доход.
Кой сте вие?
Преди да създадете свой бранд и да помислите за стратегия за развитието му, трябва да определите ролята си (експерт, предприемач, блогър).
Експерт.
Той привлича вниманието на клиентите със своите навици, знания, умения. Тематиката може да бъде разнообразна, най-важното е да предизвиква интерес към съдържанието и личността. Важно е да се създаде правилен имидж, за да се спечели доверието на публиката. Това ще помогне да се увеличи търсенето на услугите и да се разшири клиентската база.
Предприемач.
Мнозина погрешно смятат, че личната марка е необходима само на известните хора. Те забравят, че хората предпочитат да купуват от хора, а не от компании. Развитият бранд ще помогне за увеличаването на броя на клиентите, да повиши лоялността и нивото на доверието им. Покажете работните процеси, споделяйте своя опит и озвучавайте ценностите си.
Потребителят винаги подхожда съзнателно към избора, така че за него е важно да разбира с кого си има работа. Хората могат да отдадат предпочитание на дадена банка например заради личната симпатия към нейния собственик, който е успял да създаде добър имидж за себе си в обществото. Или ще отидат в ресторант, само защото има известен готвач, който според тях готви най-добре от всички. Всеки b2c бизнес иска да има такава личност. Ярък пример за лична марка може да се счита сър Ричард Брансън (основател на Virgin Group), Стив Джобс, Бил Гейтс, Илон Мъск (създател на Tesla) и други.
Блогър.
Тук също може да има много направления и цели. Някои просто транслират живота си, докато други популяризират социални теми и смело отстояват своите убеждения. Но блогърите имат нещо общо. Всички те печелят пари от реклама, която публикуват в социалните си профили. Например, руската режисьорка Анна Радченко, след като става основател на онлайн академия, опирайки се на своя личен опит, започва да разказва как креативните хора могат да се рекламират, превръщайки това в техен „трик“ и увеличавайки целевата аудитория.
Създаването на лична марка трябва да започне с дефиниране на идея и търсене на разлики от другите. Можете да изградите своята комуникация и естетика на профила върху лични ценности, начин на живот, стил, външен вид и дори върху тотемно животно. Запомнящите се атрибути могат не само да привлекат вниманието, но и да ви помогнат да се откроите от другите.
Не можете да определите? - Просто запишете своите предимства и недостатъци на лист хартия и попитайте приятелите и семейството си как ви виждат отстрани. Това може да бъде полезен и необходим опит, с чиято помощ можете да изградите по-нататъшна стратегия за действие.
Как да създадете?
Преди да се популяризирате, трябва да помислите върху концепцията на вашата марка. Не е достатъчно само да направите страница в социалните мрежи и да добавите няколко снимки.
Ето етапите, свързани със създаването на персонализирана марка:
● определяне на желания, ценности, приоритети, убеждения;
● лични качества и съвкупност от знания и умения;
● философия (живот, бизнес, взаимоотношения);
● определяне на социално значими цели;
● глобални идеи;
● историята на вашия път, на успех и достиженията ви;
● уникално предложение за абонати и различие от конкурентите;
● образ. Тук е важен не само външният вид, но и стилът и маниерът на общуване;
● вземете решение относно вашата целева аудитория. Развитието на по-нататъшния диалог и изборът на комуникационни канали зависи от това.
Когато изучите хората, ще можете да разберете кои социални мрежи да използвате за популяризиране и какво съдържание да споделяте.
Как да развиваме акаунтите и бранда си в социалните мрежи?
Социалните мрежи са най-популярният канал както за блогъри, така и за предприемачи. Те дават добра възможност не само да разкажете за себе си, но и да формирате личната си марка. Поради голямото въвличане на потребителите, можете да постигнете ефективна комуникация с целевата аудитория и да повишите своята узнаваемост.
Ето какво е нужно да направите, за да популяризирате личния си бранд в социалните мрежи:
● определите ключовото послание, което ще бъде използвано в съдържанието. Ако редовно повтаряте ключови идеи, ще бъде по-лесно на целевата аудитория да ви запомни и да свикне с вас;
● изберете социална платформа за своята популяризация. Не е нужно да задействате всички социални мрежи още на старта, защото докато не сте привикнали можете да не се справите едновременно с толкова много работа (освен ако не плащане на специалист по SMM);
● проработите своята персонализация и описанието на това, с което се занимавате. Това се отнася към оформянето на страниците в социалните мрежи. Фотографията е първото нещо, което вижда потребителят, ето защо то трябва да е максимално качествено и ясно;
● създадете контент-план (план на съдържанието). Съдържанието е значим елемент в построяването на бранда, всички материали трябва да се публикуват регулярно и да са обмислени. В плана трябва да залегнат вашите решения относно периодичността на публикациите, тематиката, ключовите идеи. Оптималният обем на постовете се подбира в зависимост от особеностите на социалните мрежи. За Instagram е важен визуалният компонент с неголямо описание. Нужни са 1-3 поста ежедневно. За Facebook са нужни по-обемни постове.
Темите на публикациите трябва да съответстват на вашия стил и вид дейност. Можете да споделяте експертно мнение, да правите списъци с препоръки, да давате полезни съвети и т.н. Ако предоставяте информационни услуги, можете да публикувате работни кейсове, рецензии, видео уроци и различни полезни връзки.
Не се страхувайте да изказвате мнението си, да разказвате истории от личния си живот и да излагате интересни факти за себе си или своята компания. Покажете как прекарвате времето си в неработна среда, пишете за неща, които ви вдъхновяват и мотивират, и по-често показвайте работни моменти, които обикновено остават зад кадър.
Съдържанието трябва да се актуализира редовно, за да се съхрани интереса на целевата аудитория. Ако нямате достатъчно време за това, използвайте отложени публикации.
Не забравяйте да взаимодействате с последователите си. Отговаряйте на коментарите и въпросите, искайте съвет, покажете готовност за диалог и бъдете максимално открити.
Можете да провеждате томболи или да се обърнете към някой известен блогър за реклама. Ежедневно правете стори и настройте таргета.
Какво може да повлияе на позиционирането на бранда?
Човек, който посещава вашия профил за първи път, незабавно прави визуална оценка на съдържанието. Потребителят на социалната мрежа трябва да разбере дали ще му бъдете полезни в бъдеще или не.
В социалните мрежи оценяват по няколко фактора:
· доколко качествено е оформлен профилът;
· доколко качествена е информацията в постовете;
· регулярност на публикациите;
· броят на последователите.
На начален етап на популяризация брандът е слабо разпознаваем, но това се коригира, ако редовно разказвате за себе си и читателите ви виждат често в лентата на новините.
Желаете ли да създадете свой бранд?
Заповядайте на безплатна уводна консултация „Животът инструкция за употреба“,
Comments