Защо детето често боледува и как да помогнем на неговия имунитет?
Какво се счита за нормално, а кога да бием тревога?
Нека обсъдим най-разпространените причини за детските заболявания и какво да правим.
Здравето на детето във всяка възраст, а още повече в ранна детска възраст, се държи на три големи кита: храненето, режимът и условията за живот.
Не можем да избягаме от тези фактори да ги заменим с някакви таблетки или супер средства за стимулиране на имунитета.
Тъй като малкият човек не може самостоятелно да си осигури всичко гореизброено, то грижата за неговото здраве е напълно отговорност на родителите.
Ако детето се храни неправилно, живее без спазване на режим и в лоши условия, няма да се получи бързо да се усили неговия имунитет с каквито и да са лекарства.
От какво зависи честотата на заболяванията?
И какво конкретно можем да направим по всяко едно от направленията, за които говорихме по-горе, за да намалим честотата на разболяванията на детето?
Защо децата често боледуват?
Ранното детство е период на максимално натрупване на опит. Това се отнася и за имунната система на детето. По разболяванията и оздравяванията детският организъм се учи да се справи с инфекциите.
Малките деца всичко опитват и много активно общуват с другите деца. По такъв начин малчуганите получават различни антиагенти, върху които се тренира техния имунитет.
Даже дихателната им система е така устроена, че те се разболяват от простудни заболявания по-често, отколкото по-големите деца и възрастните.
Счита се за нормално, ако детето боледува пет-шест пъти на година, а за северните страни този показател е още по-висок. Ако в семейството има още деца, особено ученици, малките могат да боледуват и по-често.
Обаче тази статистика не означава, че можем да се отпуснем и нищо да не правим. Децата боледуват по различен начин и някои признаци сигнализират на родителите, че ситуацията е излязла извън рамките на нормалното.
Един от тези важни признаци е не това колко пъти детето се разболява за година, а как то излиза от тези състояния.
В Норвегия и Финландия педиатрите не се притесняват, ако детето боледува до 10 пъти на година.
В САЩ спокойно се отнасят към това, че техните деца между 3 и 5 годинки боледуват 8 - 10 пъти на година.
Това е информация, която се съдържа в бележките за младите родители.
Как да разберем, че имунитетът не е в ред?
Ако като цяло болестите протичат бързо и без усложнения, няма смисъл да се паникьосваме: детският организъм се учи да се защитава от различни заплахи. В голямата част от случаите, допълнителната порция от любов, внимание, детски витамини и растителни средства (например сиропи и витамини за укрепване на имунитета) ще помогнат на организма бързо да се справи с поредното неразположение.
Ако оздравяването става трудно и всеки път възстановяването е продължително във времето, то си струва да се замислим как да укрепим здравето на детето.
Причината за това може да бъде нарушаване на едно или няколко от базовите правила за грижа за детето: не е наред режима, или качеството на храненето, или условията за живот.
Имунитет и хранене
В статията вече споменахме колко е важно детското хранене и един от проблемите е, че продуктите, които се дават на децата просто не са предназначени за тях: полуфабрикати и консерви, колбаси, сладки газирани напитки и готови сосове като майонеза, кетчуп и др.
Съществува мнение, че след като стане на годинка, детето може да се храни заедно с възрастните.
Но даже ако цялото семейство се храни правилно, то този принцип не бива да се следва на 100% - детето трябва да има своя храна, която съответства на неговата възраст и особеностите на неговото здраве.
Вторият проблем свързан с качеството на съвременните продукти.
Даже ако родителите внимателно се отнасят към храненето на детето, все едно висок е рискът, че неговият рацион няма да бъде напълно балансиран по основните жизнено необходими микронутриенти.
Това е свързано с факта, че по определение полезните продукти - такива като морска риба, зеленчуци и плодове, в днешно време съдържат много по-малко ценни вещества, отколкото в миналото.
По данни на Лабораторията за витамини и минерални вещества ФГБУН «ФИЦ по хранене и биотехнологии» (2016), само 20% от руските деца са достатъчно осигурени с витамини и микроелементи. Едни от най-дефицитните са витамините D, А, С, витамините от група В, йод, омега-3 ПНМК и калций.
Недостигът на най-важните нутриенти довежда не само до снижаване на имунитета но и да нарушаване на растежа и развитието на детето.
Ето защо, има смисъл родителите предварително да си изяснят как трябва да се храни детето: в какви ежедневни продукти се съдържа много калций, витамини, растителни фибри, полиненаситени мастни киселини омега-3 и други необходими на малчугана вещества, за да може да бъде детският рацион балансиран.
Необходимото количество от нужни вещества може да се набави и с помощта на качествени детски хранителни добавки. Добре е да се помни, че храносмилането при децата, а оттук и усвояването на всички полезни вещества, пряко зависи от състава на чревната микрофлора.
С какво е полезен витамин D?
Дефицитът на витамин D е много често срещан и при децата, и при възрастните. Една от причините е, интензивността на слънчевото излъчване, достатъчно за образуване на витамин D в организма, се достига от 11 до 14 часа и той да се използва от организма само при редовно физическо натоварване.
Витамин D е много важен за имунната система: той нормализира съотношението между различните видове защитни клетки, като по този начин контролира автоимунните и алергичните процеси.
Освен това витаминът регулира работата на много гени, отговорни за деленето на клетките и развитието на организма.
Ето защо витамин D е така необходим за здравето растежа и развитието на детето.
Ролята на полиненаситените мастни киселини (ПНМК) омега-3
Полиненаситените мастни киселини омега-3 не просто са полезни за децата. Те са необходими за силен имунитет добра памет за храносмилането и за други системи на организма.
Тези киселини поправят “грешките” на имунната система когато нейната активност е прекалено висока, или обратно когато е ниска. Като взаимодействат с имунните клетки, полиненаситените мастни киселини омега-3 благотворно влияят на много важни функции. Ето защо в детска възраст тяхното достатъчно постъпване може съществено да намали риска от развитие на алергии.
Колко омега-3 трябва да получават на ден децата?
Специалистите от различни страни препоръчват различни дози. Съгласно руската национална програма за оптимизация на детското хранене на възраст до 3 години, препоръчителната доза полиненаситени мастни киселини е около 0,8 до 1% от дневната калоричност на рациона.
Например, при калоричност от 1500 килокалории за денонощие, дозата на полиненаситените мастни киселини ще бъде около 1,5 грама.
Американските педиатри (Sandy Newmark, М. D., ръководител на Педиатричната интегративна програма за развитието на нервната система в Центъра по интегрална медицина “Ошер”, Сан-Франциско) препоръчват да се дават на децата между 4–6 години само по 500 мг ПНМК омега-3 (DHA + EPA).
Има различни източници на полиненаситени мастни киселини омега-3 и какви от тях са за предпочитане, родителите следва предварително да разберат.
Традиционно се смята, че най-добрият продукт за осигуряване на детето с омега-3 мастни киселини е свежата морска риба, но това не винаги е така.
В мнозинството от случаите, децата не хапват свежа риба не така често. Но даже и ако хапват, то съдържанието в нея на омега-3 мастни киселини остава под въпрос. Това е така, заради произхода на рибата, особеностите при транспортирането и съхранението ѝ.
А междувпрочем полиненаситените мастни киселини омега-3 са основният материал за растеж и развитие на детската нервна система.
Ето защо високи дози в ранна възраст могат да бъдат напълно обосновани.
Имунитетът и микрофлората
За да разберете как да повишите детския имунитет, е важно да анализирате и качеството на лечението на малчугана.
Една от честите причини за боледуване може да бъде използването на антибиотици с повод и без повод. След прием на антибиотици (даже най-простите и за къс период от време) нормалната чревна микрофлора загива буквално за няколко дни. При това при децата именно тя е много важно звено на имунната защита.
А за възстановяването на чревната микрофлора са нужни няколко месеца, и това - при идеални условия. Ето защо, помислете два пъти дали е наложително да се използват антибиотици. И ако отговорът е “да”, след това направете всичко възможно, за да възстановите чревната микрофлора.
Как да бъде възстановена микрофлората?
Преди всичко на детето му е необходимо пълноценно хранене с достатъчно ежедневно количество плодове, зеленчуци, пълнозърнести подходящи храни и млечнокисели продукти.
Фруктоолигозахаридите и фибрите са хранителна среда за нормалната чревна микрофлора, помагат ѝ по-бързо да се възстанови, а патогенните бактерии не се хранят с тях.
Също така има специални продукти пробиотици и пребиотици, които си струва да се приемат, ако само правилното хранене не помага да се възстанови микрофлората. Първите съдържат непосредствено полезни бактерии, а вторите - вещества за тяхното хранене и размножаване.
Какви пребиотици и пробиотици са най-добри за децата?
Такива, както и за възрастните - пробиотиците трябва да съдържат лакто- и бифидобактерии в достатъчно количество и да притежават обвивка, която ще им позволи да не загинат в стомаха. Качествените пребиотици обикновено съдържат фибри и инулин, които помагат на собствените отслабнали бактерии да се хранят и активно да се размножават.
Имунитетът и условията на живот
Да се осигурят на детето оптимални условия за живот не е толкова сложно. Желателно е детето да има своя стая, в която няма неща, събиращи прах, стаята да бъде проветряема, с овлажнител на въздуха и регулиращо се отопление.
Защо е важно?
Прегряването на детето може да доведе до снижаване на имунитета, а сухият въздух влияе лошо на лигавиците на горните дихателни пътища, които при това губят своите защитни свойства.
Изобилието на меки играчки, килими, кресла - торби - това са не само източници на прах, но и на алергени. По-добре е за малките деца да се избират играчки и мебели, които лесно могат да се мият и почистват от прах.
Важно е колкото се може по-рано да се научи детето да си мие ръцете. В сезона на простудите това трябва да се прави колкото се може по-често. Тази проста предпазна мярка е способна да намали не само заболеваемостта от остри респираторни заболявания, но и от грип.
Закаляването също е полезно за здравето на детето. Но е важно да се оценяват условията.
Имунитетът и сънят
Сънят има огромно значение за здравето на децата – той помага да се подобри паметта и вниманието, да се укрепи имунитета и да осигури на детето правилно развитие.
Всичко това е възможно, ако режимът на съня, така, както и храненето е детски. Помнете, че през нощта на детето са му нужни около 10 часа сън, ако то спи през деня, и 11–12 часов – ако няма дневен сън. При това е важно подготовката за съня да започне предварително, за да може детето спокойно да заспи.
Ако малчуганът вече ходи на детска градина, желателно е да се поставя да спи не по-късно от девет часа вечерта. Ако посещаването на детска градина тепърва се планира, е необходимо по-рано да помислите как да промените режима на сън на детето в съответствие с разписанието на детската градина. Най-добре е да започнете да приучавате малчугана към новия режим един-два месеца предварително - това значително ще намали риска от развитие на заболявания за сметка на леката адаптация към общия режим на учреждението.
Не винаги честите остри респираторни заболявания в детската градина са свързани с нарасналия брой на контактите. За зачестяването на заболяванията роля може да има неосъзнатия детски протест - реакция на конфликтите между децата и възпитателите. Особено често така реагират деца, които твърде рано са ги дали на детска градина.
Любовта и вниманието на родителите
Децата винаги боледуват повече, ако в семейството обстановката е неспокойна и има чести конфликти. Същата реакция възниква и когато здраво дете получава по-малко внимание и по-малко любов, отколкото когато боледува.
В такива ситуации нездравето става начин да се постигне комфортно състояние, да се увеличи времето за общуването с мама или да се помирят родителите.
За да се помогне на такова дете да боледува по-рядко, преди всичко родителите е необходимо да подобрят семейната обстановка, да се погрижат за собственото си душевно спокойствие, за да не се предава стреса от възрастните към детето.
Напомняме важното
Ние можем да направим всичко необходимо, за да укрепим здравето на децата и да им помогнем да боледуват по-рядко и по-леко. Често затова са нужни прости и достъпни мерки:
Необходимо е напълно да се изключат от детския рацион продукти, които не са предназначени за детското хранене и да му се готви специална храна която винаги трябва да бъде свежа. Още по-добре е, ако цялото семейство се храни здравословно. Тогава детето вижда положителен пример.
Детето трябва ежедневно да получава свежи плодове и зеленчуци, млечни продукти, каши, редовно - морска риба от екологично чисти райони.
Помнете и за това каква вода и напитки може да пие детето: най-добре ще бъде обикновена вода за детско хранене, не сладки компоти, билкови чайове, млечнокисели напитки.
Ограничаване на използването на антибиотици: да се прибягва към тях само по лекарско предписание и при налични сериозни показания.
Следете за състоянието на чревната микрофлора: предприемайте всички възможни мерки за съхраняването ѝ - правилно хранене на детето, профилактични курсове с пробиотици по време на пътешествия, в лятно време, след лечение с антибиотици.
Запълване на дефицита от витамини (D, А, С, група В) и микроелементи (йод, калций), полиненаситени мастни киселини омега-3.
Осигуряване на детето на оптимални домашни условия: температура, влажност на въздуха, свеж въздух, комфорт на емоционалната атмосфера.
Закаляване на малчугана.
Спазване на режим и достатъчната продължителност на съня. Добре да се помисли как да се укрепи и подобри съня на детето, ако той е недостатъчно спокоен и продължителен.
И накрая, но не на последно място: да се направи всичко възможно за да може детето да получава достатъчно топлина, любов и радост.
Нека децата растат щастливи и здрави, а възрастните имат всички възможности, за да им помогнат в това!
Comments