top of page
Юрий Ю. Гичев, к.м.н.

Мишените на захарта


Как излишъкът на глюкоза разваля здравето, секса и мозъка?

  1. Как влияе на организма излишъкът на глюкоза?

Често простото желание да се поглезим с нещо сладко води до преяждане - и не само за това, че такава храна се харесва на нашите вкусови рецептори.

Сладките неща предизвикват привикване и желание да ядем от тях още и още. Но излишъкът от глюкоза в рациона е способен да донесе много повече вреда, отколкото е прието да се смята, и много по-бързо, отколкото би ни се искало.

Сега ще разберем защо.

 

2. В какво се състои вредата?

Преди всичко, обилието на сладко в рациона е опасно поради риска от развитие на захарен диабет втори тип. Ако в продължение на дълго време в организма постъпва огромно количество глюкоза, клетките могат да загубят в своята чувствителност към инсулина и в кръвта през цялото време ще се съхранява повишено ниво на глюкоза. Такова състояние се нарича хипергликемия и заплашва на първо място кръвоносната система.

Но това далеч не са всички лоши новини за любителите на сладкия живот.

Също така под заплаха е състоянието на зъбите, на кожата, на микрофлората на чревния тракт, и - о ужас! - на сексуалната и мозъчната функции.

 

3. Да започнем със зъбите. В какво е проблемът?

Излишъкът на глюкоза в рациона е основната причина за кариес. Захарта е основната хранителна среда за бактериите. Като употребяваме сладки неща или сладки напитки, ние създаваме в устната кухина идеална хранителна среда за микробите, които разрушават зъбния емайл.

Всъщност, да не си измие зъбите човек преди лягане, след хапване на нещо сладко, е истинско престъпление: по време на сън се намалява отделянето на слюнка, което създава всички условия за размножаването на бактерии.

 

4. Как да се погрижим за зъбите?

Ако вариантът на аскетизъм е неподходящ за вас, то тогава в действие влиза план под кодовото име “минимизация на вредата”.

Употребявайте захар, нишесте и хранителни влакна заедно с друга храна. Това ще намали концентрацията на глюкоза и ще повиши отделянето на слюнка, която почиства зъбите от бактерии.

Откажете се от сладки междинни хапвания в полза на здрави такива: като кисело мляко, ядки, сурови зеленчуци и свежи плодове.

И се старайте да почиствате зъбите си след всеки прием на храна.

Или най-малкото изплакнете устата след храна или пък използвайте дъвка без захар.

 

5. Продължаваме нататък. Какво не е наред с чревната микрофлора?

В списанието Proceedings of the National Academy of Science са публикувани резултати от изследването на Йелския университет, което изучава взаимовръзката между рациона и количеството прости захари, попадащи в дебелото черво.

Учените са установили, че ако в рациона преобладават прости захари, това води към трикратно (!) повишаване на нивото на фруктоза в сляпото черво, в сравнение с диета, основана на полизахариди. Излишъкът от глюкоза и фруктоза в рациона блокира производството на белтък, необходим за колонизацията на чревния тракт от полезните бактерии Bacteroides thetaiotaomicron.

Също така излишъкът на глюкоза в чревния тракт води до свръх растеж на патогени и гъбички, нарушаване на работата на стомашно-чревния тракт и усвояемостта на витамините, развитие на възпалителни процеси в организма.

Всичко това може да окаже пагубно въздействие върху състоянието на косата и ноктите, на цвета и еластичността на кожата.

 

6. Как излишъкът от глюкоза влияе на състоянието на кожата?

Процесът на съединяване на молекулите на глюкоза с белтъците се нарича гликиране и след 30-35 години започва да да протича много бързо в човешкия организъм.

Ето защо, когато в рациона преобладава богата на захари храна, това води към загуба на еластичността на колагена - един от основните белтъци на кожата, сухожилията, връзките и костите.

Също така бързите въглехидрати се отличават с висока осмотична активност: те захващат вода и обезводняват организма, което води към сухота на кожата и появата на бръчки.

За да се предпазим от увреждане на подкожните тъкани и намаляване на еластичността на кожата, е важно борбата с гликирането да започне колкото се може по-рано.

Отказът от сладко тук играе много важна роля.

 

7. Вървим по-нататък. Как са свързани захарта и секса?

Сладкото стимулира ли потенцията? Ех, ако беше така!

За енергийния обмен в организма отговаря хормонът лептин. Той също така сигнализира за насищането, а освен това помага да се контролира в сексуалното поведение. Глюкозата “се съпротивлява” на работата на лептина в организма, което води до намаляване на половото влечение.

Съгласно мащабно изследване на урологичния институт Брейди (Brady Urological Institute), захарта е една от основните причини за еректилна дисфункция.

Също така, количеството на употребяваната глюкоза може да влияе на нивото на тестостерона - основният мъжки полов хормон, който отговаря както за сексуалността, така и за развитието на костната и мускулната тъкан.

Колкото е по-ниско нивото на тестостерона, толкова е по-ниско либидото. Намаляването на нивото на този хормон включително може да способства за намаляването на мускулната маса и сила, което неминуемо се отразява на външната привлекателност.

Изводът е прост: да се поддържа постоянно ниво на енергията (както на физическата, така и на половата) ще помогне балансираният дневен рацион.

Оказва се, да се води здравословен начин на живот е не само полезно, но и доста сексуално.

 

8. И накрая, мозъкът. Струва ли си да се вълнуваме?

Откъдето и да го погледнем, глюкозата е източник на енергия, ето защо без нея (в умерени дози) няма как.

Сладкото много бързо се усвоява от организма. В продължение на половин час след храна глюкозата постъпва в тъканите на тялото, като поддържа протичането на биохимичните реакции и осигурява непрекъснатата работа на нашия организъм.

Нормалното съдържание на монозахариди поддържа и подобрява умствената дейност. Такива функции като обучение, памет, желание и способност за узнаване на нещо ново, без глюкозата са невъзможни.

Това се отнася и за изработването на някои хормони, включително серотонин, който положително влияе на физическото и психическото състояние.

Но до какво води излишъкът от глюкоза? Към нищо хубаво.

 

9. Как захарта убива мозъка?

В големи количества монозахаридите са вредни за организма, както пряко, така и косвено. Хипергликемията води до увреждане на стените на кръвоносните съдове, пронизващи мозъка.

Повишената вероятност от развитието на болестта Алцхаймер и атеросклерозата също може да бъде следствие от високото ниво на глюкоза в кръвта.

Освен пряката вреда, хапването на сладки неща повишава нивото на хормона на удоволствието допамин. След като всичко е толкова вкусно и радостно, тялото дава сигнал да ядете още и още.

Прибавете към това и забавянето на работата на “датчика за преяждане” - анорексигенната окситоцинова система на мозъка, и ще стане ясно защо отказът от свръхупотребата на сладко е просто необходим, ако искаме да оставаме здрави и да съхраним мозъчната дейност в норма.

 

10. Какви са изводите?

За да разкъсаме порочния кръг, се препоръчва да коригираме рациона, като максимално съкратим употребата на сладки неща.

Съгласно последните изследвания, за нормално се смята дозировка в количество на не повече от 37,5 гр на денонощие. Съблюдаването на тази доза ще помогне да се нивелира отрицателното въздействие на сладкото върху организма и да се предотврати развитието на захарна зависимост.

Превод от руски език: Аненкова

Comments


bottom of page