1. За какво изразходваме енергия?
За поддържане на жизнената дейност на организма са необходими 1300-1800 килокалории. Храносмилането също изисква достатъчно количество енергия, а ние се храним няколко пъти на ден. Ние мислим, нервничим, напрягаме се - и това също са енергоемки процеси. И разбира се, ние се движим: именно мускулите са главните потребители на енергия в организма.
Например, ако в мразовит ден в продължение на час избягаме 15 километра на ски (ски-бягане) по пресечена местност със скорост не по-малко от 15 км/ч (и пробягаме всичките 15 км!), можем да изгорим още 1600-1700 килокалории.
Излиза, че нашите мускули, ако работят цяло денонощие (с отчитане на допълнителния принос на белите дробове и сърцето), могат да изгорят 24 пъти повече енергия, отколкото целия наш организъм в състояние на покой!
2. Значи трябва повече да се движим?
Кажете честно, кой от вас може да бяга със скорост 15 км/час поне в продължение на 10 минути? Така че 24 часа подред - това е абсолютно изключено!
Може би, тогава ще опитаме да бягаме по-бавно, джогинг за здраве, но просто по-продължително?
Може и така. Но за да “се избягат” два еклера от 1600 килокалории при средна скорост на бягането от 5 км/ч ще са необходими … 4,5 часа!
Този факт среща обиденото неразбиране на мнозинството от хората, които са започнали да се занимават с ходене или леко бягане с цел намаляване на теглото. “Как така? Занимавах се половин час, мокър съм, а тренажорът показва 300 килокалории?!”
300 килокалории (да си спомним нашите разчети) съдържат количеството енергия, достатъчно за довеждане до кипене на три литра ледена вода. Това е много! На котлона процесът на кипване на водата ще заеме същите 30 минути, а при включването на електрическата кана, напрежението в дома рязко ще падне. Това не е ли свидетелство за огромен разход на енергия?
3. Колко енергия е необходима на мускулите?
Ако живеехме преди 10 хиляди години, 300 килокалории биха били за нас извънредно голям разход на енергия. И за да се компенсират, би било нужно да се изяде една трета от килограма от доста оскъдната храна.
При нашите предци мускулите са играли главната роля в процеса на добиване на храна. Енергията не е била много, а природата ни е научила да бъдем много ефективни и икономични. Ако при лениво бягане (с чиято помощ и няма как да си набавиш храна) се изгаряха няколко хиляди калории в час, то нашият предшественик би умрял, без да пробяга и един час.
присъединете се към Viber съобществото Wellness for you
Viber отмени добавянето и верификацията на нови публични акаунти. Ето защо добавянето ще бъде по един завоалиран, но несложен начин:
Стъпка 1. Отворете Viber, намерете менюто долу в дясно и натиснете "Още".
Стъпка 2. Изберете "Сканер QR-код" - може да бъде и във вид на иконка, наподобяваща QR-код.
Стъпка 3. Сканирайте кода – ще се отвори страницата на отвореното ни съобщество Wellness for you.
Стъпка 4. Присъединете се.
4. Как “да изгорим” шоколадче?
Ето разчета на енергийната стойност на различни видове двигателна активност, изразени не с обичайните калории, а в “шокочасове” и “шокоминути”.
На пътеката за бягане ние се изморяваме не защото сме изхарчили невероятно количество енергия, а защото нашите мускули не са достатъчно тренирани и белите дробове не могат да продължат да работят поради неефективния метаболизъм.
Продължителност на изпълнението на различни видове активности, необходими за “изгарянето” на 100 г. шоколад (550 ккал)
вид физическа активност продължителност на заниманието
адекватно за изразходване на 550 килокалории
“залепване” за телефона, седящо положение 11,5 часа
разговор по телефона седейки 11 часа
работа в офиса (средно) 7 часа
работа на клавиатура (компютър и др.) 5,5 часа
приготвяне на храна, стоейки 5 часа
миене на съдове 5 часа
шофиране 5 часа
почистване по дома (измиване на подове, стъкла, почистване на праха) 3 часа
работа в градината 2,5 часа
обикновена разходка пеша 2,5 часа
носене на малки деца на ръце 2,2 часа
ускорено ходене (6 км/ч) 2 часа
спортно ходене или леко бягане (8 км/ч) 1,5 часа
каране на ски (без изкачване) 1,5 часа
каране на велосипед в градски режим 1,5 часа
спокойно плуване в топла вода 1,5 часа
силова тренировка с тежести 1 час
бягане със средна скорост (10-12 км/ч) 45 минути
изкачване пеша по стълби 40 минути
бързо бягане (15 км/ч) 35 минути
скоростно каране на велосипед (над 35 км/ч) 30 минути
ски-бягане по пресечена местност (над 15 км/ч) 25 минути
Много хора си мислят, че като се запишат в спортната зала и прилежно бягат по 40 минути три пъти на седмица на беговата пътечка, те радикално увеличават разхода на енергия. Всъщност за два часа занятия на седмица ние в действителност отработваме всичко на всичко един шоколад. Ето защо и стрелката на кантара не се мръдва, макар че са минали вече два месеца…
5. Излиза, че всичко е безполезно?
Да се повиши разхода на калории съвсем не е толкова лесно. Съвременният човек за сметка на движенията добавя към базовия метаболизъм средно едва 200-300 килокалории.
Именно затова препоръчителната денонощна калоричност на храната в днешно време за повечето хора е едва 1800-2000 килокалории - това са два еклера и половина!
Възниква порочен кръг. Ние не можем да заменим с нищо друго твоята свръх калорична храна, а и сериозното увеличаване на разхода на енергия за повечето от нас също е трудно осъществимо. А значи, в днешно време сме обречени да придобием наднормено тегло.
6. За какво ни е вкусна и калорична храна?
Нека поясним: природата не е виновна за нашите гастрономически преживявания (както в добрите, така и в лошите)
А всякакъв род вкуснотии, сладки и мазни неща са дело на човешките ръце
Почти цялата еволюция на живота на Земята е ставала в условията на дефицит на калории. Храна или не е имало, или тя е била много нискокалорична и едва е покривала минималните потребности на живите същества. И за да получат 1600-1700 килокалории поне за осигуряването на базовия метаболизъм, на нашите предци се е налагало да си търсят храна по цял ден.
Едва през XX век човек е успял да се избави от тази зависимост и се е научил да обогатява храната с допълнителни калории.
В съществуващата ситуация сме си виновни само ние. Като произвеждаме продукти с все по-чудовищна калоричност, не бива да виним природата затова, че тя е направила нашия организъм ефективен, с фантастичен КПД и като следствие крайно икономичен.
Следете страницата ни във Фейсбук, посветена на продуктите на Siberian Wellness - всеки ден - нов пост
7. Какъв е КПД на нашия организъм?
При изгарянето на 100 грама каменни въглища се образуват около 620 килокалории. Това означава, че на повечето от нас за да живеят, дишат, хранят се, движат се привичен режим в продължение на цяло денонощие (а това както вече знаем са средно 2000 ккал), са достатъчни само малко повече от 300 грама въглища. Вие някога виждали ли сте парен локомотив с такава феноменална енергоефективност?
КПД на обикновения парен локомотив представлява смехотворните 5-8%. Повече от 90% от енергията се е разсейвала в околната среда, именно затова се е налагало и да се горят тонове въглища.
Човешкият организъм се отличава с изключително висок КПД на всички енергийни процеси. И най-главното: всички излишъци на енергия тук никъде не се разсейват, те на практика напълно се съхраняват като резерв. Примерно по същия начин, както и при съвременните хибридни автомобили, при които освободената енергия по време на спиране се съхранява в електрическата батерия и може да се използва за задвижване на двигателя.
8. Къде се натрупва излишната енергия?
Колкото е по-висок КПД на дадена машина или механизъм, толкова по-малко енергия те ще изразходват - това е железен закон на физиката и механиката. Именно към такъв резултат се стремят всички инженери. И при никого не му хрумва идеята всеки път да купува два-три пъти повече бензин и да се опитва да го зареди в резервоара, когато автомобилът по силата на своята крайна икономичност още не е изразходил и една трета от горивото!
Ако при древните хора по някакво чудо е възниквал излишък от калории, той веднага е отивал като запас в случай на настъпването на гладни времена.
Функцията на “акумулатор” изпълнява мастната тъкан. А тъй като нашите предци много по-често са познавали глада, отколкото изобилието, този мастен акумулатор на практика при тях е бил постоянно напълно разреден.
9. И как да избегнем наднорменото тегло?
Всичко, което изяждаме и не можем да изразходим във вид на енергия, не намира приложение в организма и се използва като запас във вид на мазнина. Това е своеобразен закон за съхранението на енергията.
От гледна точка на нашите предци, калоричността на съвременната храна е невероятно висока, двигателната активност- крайно ниска.
Ето защо, в днешно време ние просто нямаме шанс да създадем енергодефицит и поне едва-едва да разредим своите мастни батерии.
За съжаление, мнозинството от нас не могат да се заставят ежедневно да бягат на нивото поне на първи-втори разряд по лека атлетика.
Остава само един вариант - да се намали постъпването на калории с храната.
Превод от руски език: Аненкова
Comments