top of page
Юрий Ю. Гичев, к.м.н.

От бонбоните до диабета - една крачка


1.Трябва ли да се опасяваме от диабета?

Захарният диабет от втори тип, заедно с атеросклерозата и затлъстяването, влиза в триадата на главните масови проблеми на съвременното човечество.

По данни на Световната здравна организация, в целия свят болните от диабет са повече от 422 милиона души.

Това заболявания е една от водещите причини за слепота, инфаркт, инсулт и бъбречна недостатъчност.

През 2016 година именно с диабета пряко са свързани повече от 1,6 млн. смъртни случая. Причина за още 2,2 млн. смъртни случая са станали съпътстващите усложнения, предизвикани от високото съдържание на глюкоза в кръвта.

 

2. Какво е диабет от втори тип?

Понякога задстомашната жлеза престава да се справя с такива обеми въглехидрати, с които я натоварват и не изработва достатъчно количество инсулин - хормонът, който регулира съдържанието на захар в кръвта.

А понякога организмът не може ефективно да използва изработвания инсулин.

И в единия, и в другия случай се наблюдава повишено съдържание на захар в кръвта - хипергликемия.

Хроничното заболяване, което се характеризира с хипергликемия, се нарича захарен диабет от втори тип (ЗД II тип). Той е неизлечим. След откриването на болестта се налага цял живот да се приемат препарати, поддържащи необходимото ниво на захар в кръвта.

 

3. Какви са неговите последствия?

Нарушенията на въглехидратния обмен са опасни заради възможността за сериозните увреждания на органите, кръвоносните съдове и нервите.

Два-три пъти се увеличава рискът от инфаркт и инсулт, намалява се кръвотока, а това заплашва с ампутация на долните крайници, увреждат се кръвоносните съдове на ретината на очите, което може да доведе до слепота, има вероятност от развитието на бъбречна недостатъчност.

 

присъединете се към Viber съобществото Siberian Wellness for you

Viber отмени добавянето и верификацията на нови публични акаунти. Ето защо добавянето ще бъде по един завоалиран, но несложен начин:

Стъпка 1. Отворете Viber, намерете менюто долу в дясно и натиснете "Още".

Стъпка 2. Изберете "Сканер QR-код" - може да бъде и във вид на иконка, наподобяваща QR-код.

Стъпка 3. Сканирайте кода – ще се отвори страницата на отвореното ни съобщество Siberian Wellness for you.

Стъпка 4. Присъединете се.

 

4. А какво е преддиабетно състояние?

Преддиабетът е състояние с ранни нарушение на въглехидратния обмен. Това още не е диабет, но е много съществен първи сигнал. При това нивото на захарта в кръвта е повишено в сравнение с нивото на захарта при здравия човек, но стойностите не са така високи, както при болните от захарен диабет.

Съществуват два вида преддиабет.

Ако нивото на захар в кръвта на гладно е по-високо от нормата, но по-ниско, отколкото при диабет от втори тип, то тогава става дума за нарушена гликемия на гладно НГГ.

Ако два часа след приемането на 75 грама глюкоза, нивото на захарта в кръвта е по-високо от нормата, но по-ниско, отколкото при диабет, това се нарича понижена толерантност към глюкозата ПТГ.

Статистиката за Русия е, че в преддиабетно състояние се намира всеки пети жител на страната.

 

5. Какво е нивото на захар в кръвта при диабет?

За да се диагностицира диабет, съдържанието на захар в кръвта се определя на гладно и два часа след приема на 75 грама глюкоза.

Диагноза се поставя, ако съдържанието на захар в кръвта на гладно е по-високо от 6,1 ммол/л или след два часа след приема на глюкоза е по-високо от 11,1 ммол/л.

стойности на нивото на захар в кръвта

вид анализ кръв на гладно два часа след приема на 75 г глюкоза

норма <=5.5 mmol/l <=7.8 mmol/l

НГН 5.5 - 6.1 mmol/l <=7.8 mmol/l

ПТГ <=6.1 mmol/l 7.8 - 11.1 mmol/l

ЗД II тип >6.1 mmol/l >11.1 mmol/l

6. Как хората разбират че имат диабет?

Възможни са оплаквания от бърза уморяемост, необяснима жажда, умора и слабост. На фона на повишената захар в кръвта могат да се развият съпътстващи патологии - например инфекции на пикочните пътища.

Но основният проблем се състои в това, че повишената захар в кръвта често не се проявява по никакъв начин.

Много често външно здрав човек дълго време не усеща никакви симптоми, а високото съдържание на захар в кръвта се диагностицира случайно по време на рутинни анализи.

 

7. Как се открива преддиабет?

Да се заподозре преддиабет помага повишеното ниво на гликирания хемоглобин HbA1c, свързан с глюкозата.

Тест определя средното ниво на захар в кръвта за три месеца. Нормата е от 4% до 6%. Стойности по-високи от 6% говорят за нарушения на захарния обмен.

Също на преддиабет може да указва повишеното ниво на холестерол и на триглицеридите.

Максимално рано да се определи преддиабетно състояние помага редовната проверка на захарта в кръвта. Тя е необходима за всички които влизат в рисковата група.

 
 

8. Кой е виновен?

Причината за преддиабетно състояние и развитие на диабет от втори тип е нарушаването на захарния обмен. На него оказват влияние няколко фактора.

Първо. Наследственост.

Ако някой в рода е страдал от диабет от втори тип, и особено ако това са родителите, рискът се повишава.

Второ. Възраст над 45 години

Трето. Заседнал начин на живот в съвкупност с безумно количество употребявани животински мазнини и бързи въглехидрати.

Небалансирано и прекомерно хранене, ниска физическа активност и като следствие наднормено тегло и затлъстяване. Рискът значително се увеличава при обиколка на талията повече от 94 см при мъжете и повече от 80 см при жените.

 

9. И какво да правим?

За да се избегне или отсрочи развитието на преддиабетно състояние и преход към диабет, е необходимо да се намали мастната маса на тялото и да се предотвратява нейното по-нататъшно натрупване.

В това ще помогнат корекцията на начина на хранене и физическите упражнения. Оптималното натоварване е три пъти по 40 до 60 минути на седмица, което сумарно е не по-малко от 2,5 часа за седмицата.

Също така крайно, желателно е след 45 г. да се изследва съдържанието на захарта в кръвта на всеки три години.

Работна група по профилактиката на заболяванията в САЩ препоръчва провеждането на тестване на хората с артериално налягане повече от 135/80 (а при това много хора смятат тези стойности за нормални).

При откриване на нарушения на въглехидратния обмен е необходимо човек да се обърне към лекар за корекция на храненето и физическа активност, а при необходимост за назначаване на терапия.

Борбата с преддиабетното състояние започва не с таблетките, а с промяна на начина на живот.

Изследванията потвърждават: даже неголямо намаляване на телесното тегло и ежедневна половин часова разходка могат да намалят риска от заболяването повече от два пъти.

Така че, в ролята на “вълшебна таблетка” е по-добре да влязат удобните маратонки и отказа от лесно усвоимите въглехидрати.

Прощавайте бонбони!

Превод от руски език: Аненкова

Comentarios


bottom of page