"... вниманието е вратата, през която преминава всичко, което влиза в душата на човек от външния свят."
K.Д. Ушински, педагог, писател, основател на научната педагогика в Русия
„Бъди по-внимателен“, „Съсредоточи се“, „Колко пъти да ти обяснявам“ ...
Познато ли ви е? Навярно тези думи се произнасят буквално от всеки родител. Формирането на вниманието често изисква сила и търпение от възрастните. А за дете на 7–11 години това е особено критично: липсата или недостигът на устойчива концентрация върху обекта на изучаване се отразява върху социалната адаптация и училищната успеваемост.
Какви са начините и методите за развитие на вниманието? На какво си заслужава да се обърне внимание и какво се явява възрастовата норма? Как да повлияем на ситуацията, ако тя излезе извън контрол? Нека разгледаме тези въпроси заедно.
Защо да бъдем внимателни?
В ежедневието е необходимо внимание: в бита, в общуването с другите. Един внимателен човек ще забележи опасността навреме и ще може да я избегне, да премахне препятствията. В процеса на обучение вниманието може да се превърне във внимателност и това качество е важно не само за успешното учене, но и за личностното развитие.
Най-често обръщаме внимание на това, което ни е интересно, което отговаря на нашите желания.
Идентифициране на синдрома на дефицит на вниманието
Редовните превантивни медицински прегледи помагат обективно да се оцени състоянието на здравето и психиката на детето. Степента на нарушенията се оценява от детски психиатри, невролози и психолози. Важно е родителите да обърнат внимание на особеностите на поведението, при систематичното им появяване следва да се обърнат към специалист.
Признаци на синдрома на дефицит на вниманието
Неспособност да се концентрира - детето не може да се събере и да изпълни задачата докрай.
Намаляване на избирателното внимание, неспособност да се съсредоточи върху темата. Някои деца не могат да догледат до края на любимото си телевизионно шоу, дори ако то трае само половин час.
Често забравяне.
Повишена разсеяност и възбудимост: детето е суетливо, неспокойно, често превключва от едно към друго.
Намалено внимание в ситуации, когато детето действа самостоятелно.
Присъединете се към Viber съобществото Wellness for you
Viber отмени добавянето и верификацията на нови публични акаунти. Ето защо добавянето ще бъде по един завоалиран, но несложен начин:
Стъпка 1. Отворете Viber, намерете менюто долу в дясно и натиснете "Още".
Стъпка 2. Изберете "Сканер QR-код" - може да бъде и във вид на иконка, наподобяваща QR-код.
Стъпка 3. Сканирайте кода – ще се отвори страницата на отвореното ни съобщество Wellness for you.
Стъпка 4. Присъединете се.
Признаци на импулсивно поведение
Лошо, независимо от положените усилия, изпълнение на училищните задачи.
Чести подвиквания от място и други шумни прояви по време на уроците.
„Влизане“ в разговора или заниманията на другите деца.
Невъзможност да изчакат своя ред в игрите, по време на часовете и т.н.
Чести битки с връстници поради неумението да се губи.
Възможни прояви на импулсивност в зависимост от възрастта
Възраст Възможни прояви на импулсивност
Малки деца и в
предучилищна възраст Уринарна и фекална инконтиненция
Начални класове Излишна активност в отстояването на собствените интереси, независимо то изискванията на учителя. Крайна нетърпеливост
По-големи деца и юношество Хулигански прояви и антисоциално поведение (кражби, употреба на наркотици, безразборни сексуални отношения)
Колкото по-голямо е детето, толкова импулсивността е по-изразена и забележима за околните.
Признаци на хиперактивност
Синдромът на дефицит на вниманието с хиперактивност - това е честа причина за „лошо поведение“. Нелекуваното разстройство на вниманието с хиперактивност е често срещана причина за изключване от училище.
Възможни прояви на хиперактивност в зависимост от възрастта
Възраст Възможно поведение на хиперактивните деца
Деца от предучилищна
и ранна училищна възраст Непрекъснато или импулсивно тичат, пълзят, катерят се
По-големи деца и юноши Неспокойни, непрекъснато скачат от мястото си и отново сядат, суетни
При това хиперактивността се отнася към незадължителните признаци на синдрома на дефицит на вниманието. Напротив, при някои деца двигателната активност е намалена.
Децата със синдром на дефицит на вниманието с хиперактивност често по-лошо заспиват, а сутрин са сънливи.[1]
На какво още да се обърне внимание
Нарушения на координацията се откриват в около половината от случаите. Те включват нарушения на фините движения (връзване на обувки, използване на ножици, рисуване, писане), равновесие (трудно каране на скейтборд, колело с две колела) и визуално-пространствена координация (невъзможност спортни игри, особено с топка).
Емоционални нарушения често се наблюдават при синдром на дефицит на вниманието с хиперактивност. Емоционалното развитие на детето като правило закъснява, което се проявява с неуравновесеност, избухливост, нетърпимост към неуспехите.
Именно „невъзпитаемостта“ в комбинация с импулсивността е основната причина родителите да се обърнат към психиатър.
Отношенията с другите често са трудни - и с връстниците, и с възрастните. Децата със синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието изостават в психическото си развитие, но в същото време се стремят да ръководят. Поради стремежът да управляват, те са принудени да общуват с най-оплакващите се или с по-малки деца. Бидейки екстроверти, те търсят приятели, но бързо ги губят.
На деца, страдащи от синдрома на дефицит на вниманието с хиперактивност обикновените наказания и поощрения не действат. Доброто поведение не стимулират нито похвалите, нито наказанията. Въпреки недоволството на възрастните, детето продължава да се държи зле. Поощренията трябва да са много значителни, в противен случай поведението само ще се влоши.
Ако забелязвате един или няколко от тези признаци, правилното решение би било да се консултирате с лекар за установяване на нарушения на активността и вниманието. Детето трябва да бъде прегледано от невролог, психиатър и психолог.
Дори диагнозата да не бъде потвърдена, важно е да запомните: психическите, физическите и емоционалните претоварвания могат да доведат до намаляване на вниманието и при здраво дете. Те не трябва да се допускат.
Режим на деня като профилактика на пренапрежението
Значително място в живота на ученика заема учебния процес и подготовката за него. Това често отнема толкова много време, че детето няма възможност да играе, да чете, да прави това, което обича, просто да отиде на разходка. Още повече, в името на ученето, някои деца вземат от времето за сън, което е напълно недопустимо.[2]
Прекомерното претоварване може да доведе както до рязко намаляване на работоспособността, така и до сериозно разстройство на здравето. Появяват се главоболие и раздразнителност, апетитът се влошава, отваря се пътят към неврозата.. [3]
Колкото и да се стремим да развиваме талантите на детето си и да го изолираме от лошото влияние на улицата, натоварването трябва да е съобразено с възрастта, а заниманията в кръжоци и секции не трябва да пречат на ученето. Освен това децата се нуждаят от ежедневни разходки на чист въздух, най-малко осем часа сън и поне 30-40 минути всеки ден контакт с родителите “очи в очи”.
Режимът на деня ще помогне да се избегне физическото и умствено претоварване. Същността на режима е в рационалното редуване на работа и отдих. Грамотно съставете график и го следвайте точно - това е важно!
Следете страницата ни във Фейсбук, посветена на продуктите на Siberian Wellness:
всеки ден - нов пост
Примерен режим на деня на ученик в началното училище [4]
7:30 Ставане
7:30–7:45 Измиване и гимнастика
7:45–8:00 Закуска
8:30–12:20 Училище
12:20–13:00 Разходка
13:00–13:30 Обяд
14:00–15:00 Сън за първокласниците и децата с влошено здраве
15:00–15:45 Разходка
15:45–16:00 Следобедна закуска
16:00–17:00 Учене и домашни задания
17:00–19:00 Свободно време
19:00–19:30 Вечеря
19:30–20:00 Домашни задължения
20:00–20:30 Разходка
20:30–21:00 Къпане
21:00 Нощен сън
Рядко е възможно да се придържате към режима на 100%. Състоянието на детето в понеделник не е същото като през уикенда, след ваканция - не е същото като в навечерието на отдиха. А има още и празници, болести, семейни обстоятелства!
Приоритет е съзнателното и отговорно отношение към режима. Принудителните изменения в режима трябва да се компенсират с неотклонното му спазване в другите дни.
Правила за изпълняването на домашните и на творческите задания
Обемът на домашните трябва да бъде строго регулиран. Те трябва да се извършват в едно и също време, по време на работата на всеки 45 минути трябва да се правят почивки, преди занятията детето трябва да е обядвало и да си е отпочинало поне един час и половина, за предпочитане на чист въздух.
Творческите задания също са добре дошли. Ръчен труд, рисунки, разходки с родителите и разказите за тях също допринасят за развитието на концентрацията и вниманието. На изпълнението на творческите задания трябва да се отделя достатъчно време.
Внимание и атмосфера в семейството
Семейното благополучие не просто е крайъгълният камък за формирането на детското вниманието. Това е един от ключовите моменти във възпитанието на детето.
За формирането на дисциплината и поведението до голяма степен влияят моралния и психологически климат на семейството, порядките и правилата. Родителското насърчение или осъждане, свободата или забрани - много при формирането на личността на детето зависи от това какво поведение получава положителна подкрепа. Тъй като детето взима много от родителите, моделите на родителско поведение играят важна роля.
Основната функция на семейството е да създава усещане за защитеност. За увереност в своите сили, преодоляване на вълнението и страха, децата се нуждаят от безопасно взаимодействие с външния свят.
Семейството е първата школа на отношенията. Ето защо е толкова важно да погледнете повече отстрани на семейството си, дома си и да оцените моралния и психологически климат. Детето е огледален образ на тази атмосфера и да се очаква от малкия човек успех във всичко, ако има раздори в семейството, едва ли е възможно.
Внимание и здраве
Физическото състояние на детето е основата, върху която се изграждат всички негови по-нататъшни успехи или неуспехи. За пълноценното развитие детето трябва да се храни не само според режима, но и пълноценно и разнообразно в зависимост от възрастта.
Наличието в диетата на такъв компонент като омега-3 полиненаситени мастни киселини в храната е много важно. Всички привърженици на здравословния начин на живот знаят за техните ползи.
Според проучвания, омега-3 ПНМК:
Предизвикват повишаване нивото на невротрансмитера серотонин в предната зона на мозъчната кора. Серотонинът е химичен предавател на импулси между нервните клетки на човешкия мозък, които контролират настроението, човешките емоции, съня и апетита.
При възрастни те помагат в борбата даже с тежка депресия, синдром на хроничната умора и безсъние.
При децата, с ежедневна употреба, способстват за намаляване на разсеяността, подобряват поведението и обучаемостта.
Тъй като омега-3 не се синтезират в организма, е изключително важно да се приемат ежедневно, балансирано и в достатъчни количества.
Употребата на омега-3 мастни киселини подобрява умственото развитие на децата.
Източници на омега-3 ПНЖК:
мазна риба
херинга
палтус (вид хищна морска камбалова риба)
скумрия
сьомга
риба тон
сардини
червен хайвер
маслиново, царевично, соево, сусамово и ленено масло
орехи, бадеми
соя
тофу
тиква
спанак
зеленолистни зеленчуци
Хранителни добавки с рибено масло
Тези продукти рядко се включват в достатъчно количество в диетата, така че децата не могат да получат нужното количество омега-3 ПНМК с храната. Ето защо трябва допълнително да приемат рибено масло или биологично активни добавки, които го съдържат на курсове от поне 3-4 месеца.
Как да проверите вниманието и концентрацията на детето
За да се определи степента на внимание при децата, има специални техники. Те помагат да се определя задания с каква сложност са нужни на детето. Можете самостоятелно да използвате тези техники у дома.
Показателите за концентрация и внимание са добри? → Избирайте сложни задачи.
Тези тестове са трудни за детето? → Започнете с по-прости упражнения.
Тест на Мюнстерберг
Предложете на детето текст от непрекъснат набор от букви, в който са зашифровани няколко думи. Задачата е като чете текста, да открие думите и да ги подчертае.
ЯВСЕРТИФИКАТФЪДГХТЙММНЙКЛИЕНТДЕИ0НЗЛАТОМФУСХПРХБЖЦ
АФГОРАРЕЯУИИКЛОМНОЖИТЕЛСЖЯЕТУОПОРАСАЮЖБАНКОМАТВТВД
ЗАИУЦСЛУЖБАДЙУРБМКПИРУЕТЖХАЕЛАЛОКОМОТИВАВАДАМЛСЪГЛ
ПОНИБУТЪРЗЯЕЖРБТНУМИЗМАТИЙХУГЪФОРТУНААЗСЪДЦФАРЙЛКН
ЯЗОВЕЦЖЕТОНУМИПМОНИБУЖЪЦТЪРЗЕСВАДАВГЕХРИТЪМУЛИПУЯЗ
ЗЪМНОЖИЦААЛКДФАКИРЙХХАХЛАДСЙКРЕВАТУИОПИОНКАЪГТФРЛМ
ЗОВЦИЖУБЪНОРМАХХБУЙНГНСЕНЗАЦИЯТРИЪГЪЛНИКХЪТГФРЕДСЛ
ВЪЕАРАФИНЕРИЯЛКОНДЗЕИОКХОРИЗОНТМНОЖТХЙИТРУДГЪТРЕВА
Скритите думи са следните:
1 ред: сертификат, клиент, злато;
2 ред: гора, множител, опора, банкомат;
3 ред: служба, пирует, локомотив, вада;
4 ред: пони, нумизмат, фортуна, съд, фар;
5 ред: язовец, жетон, свада, ритъм;
6 ред: ножица, факир, хлад, креват, пионка;
7 ред: зов, норма, сензация, триъгълник;
8 ред: рафинерия, кон, хоризонт, нож, труд, трева;
По-малко от 2 минути:
Навиците за внимание и концентрация са добри
Таблици на Шулте
В квадрат с пет реда и пет стълба са разбъркани по произволен начин числата от 1 до 25 и те трябва да бъдат подредени във възходящ ред.
За по-малко от 40 секунди:
Навиците за внимание и концентрация са добри
“Десет думи”
Помага да се оцени не само вниманието, но и кратковременната памет. Детето чете еднократно реда от думи и се опитва да ги повтори наизуст.
Повече от 8 думи:
Висока степен на внимателност
Може да се използва разпространената игра за търсене на разлики в картинки. Обръщайте внимание на това, колко време е било необходимо за решаването на заданието.
Общи препоръки за развитие на вниманието
Решаване на пъзели, решаване на логически проблеми, игра на шах. Важно е занятията да са харесвани и интересни.
Четенето е добър помощник в подобряването на навиците за внимание. Важно е обаче не само количеството, но и качеството на прочетеното. Оптимална е детската научна литература.
Редуване на активна и спокойна дейност.
Занятията трябва да са съпровождани с тишина. Ако пълната звукова изолация напряга, включете тиха музика.
Ефективността и продължителността на концентрацията зависи от обогатяването на мозъка с кислород. Много полезни са разходките и паузите между занятията.
Достатъчният, здрав сън помага на мозъка да се възстанови, което се отразява на вниманието и степента на концентрацията.
Съществуват развиващи упражнения, които може да се прилагат във вид на игри в ежедневието.
Играчите се договарят за думи, които не трябва да се произнасят. Един участник постоянно задава въпроси, вторият трябва да им отговаря, като избягва стоп думите. Твърде просто? Усложнете задачата, като забраните не само думи, но и някои букви.
Играчите отгатват дума по букви или фраза по части, като запомнят и сравняват отговорите на други участници.
15-30 малки предмета се разполагат на някаква повърхност и за 30 секунди детето трябва да оцени и запомни местоположението им. След това то се обръща, а вторият размества, премахва или добавя някакви детайли. Задачата е да се посочи какво се е променило.
Развитието на вниманието може да бъде тренирано и така: водещият едновременно произнася набор от думи и почуква ритъм. Детето трябва да възпроизведе всички думи в правилния ред и да назове броя на ударите в ритъма.
Играчите се редуват, като казват думите, всеки път се добавя още една дума. Преди да се добави нова дума, трябва да се повторят всички предишни в правилния ред.
При изучаване на таблицата за умножение, предлагаме детето да брои на глас от 1 до 31, без да назовава числата, които включват три и кратни от три. Вместо тези числа трябва да каже „няма да се объркам“.
По време на физически упражнения не просто извършваме никакви движения, а ги повтаряме и в огледален образ.
Правилното разпределение на учебното натоварване, нормалната, доброжелателна атмосфера в семейството, грамотно съставения дневен режим, правилното и балансирано хранене – всичко това ще помогне на детето да расте и да се развива, запазвайки вниманието и концентрацията, така необходими за активен живот.
Списък на използваната литература:
1. Шейдер Р. Психиатрия: Учеб. для вузов. – М.: Практика, 1998.
2. Крутецкая В. А. Правила успеваемости и режим дня школьника. – 2013.
3. Г.В. Гуровец. Психопатология детского возраста. – 2008.
4. Кирпичев В. И. Физиология и гигиена младшего школьника. – М.: ВЛАДОС, 2002. (Реценденты: Безруких М.М., Виноградова Н.Ф., Фарбер Д.А.)
5. Захарова И. Н., Суркова Е. Н. Роль полиненасыщенных кислот в формировании здоровья детей // Педиатрия. – 2008 г.
6. Петрухин А. С. Детская неврология: Учеб. для вузов. – 2012.
Превод от руски език: П.Аненкова
Comments