Продуктите, които го съдържат са заклеймявани, обвинен е за множество заболявания и е обявен за враг № 1 на сърцето и съдовата система. Нека се запознаем по-отблизо с холестерола и да разберем защо той е получил своята, да кажем не най-добра репутация, а също да опитаме да разберем как да се справяме с него.
Откъде се взема холестерола
Голямата част от холестерола (80%) се изработва от нашия организъм. Черният дроб използва постъпващите с храната ацетати и провежда следните химични преобразувания:
ацетати - мевалонат - активен изопреноид - сквален - ланостерин - холестерол
За да не се объркате: ацетатите са част от оцетената киселина, съдържаща се в гроздето, ябълките, цвеклото, фурмите, смокините бананите, дините, меда, пшеницата.
Употребявайки някой от тези продукти, давате на своя черен дроб суровина за синтеза на холестерол. При това холестерол непосредствено в растителните продукти няма, в тях се съдържат терпени – растителни липиди, които са промеждутъчни продукти на холестерола (изопреноиди).
Ролята на холестерола в организма
Мнозина смятат, че холестеролът е една от причините за затлъстяването и се стараят да го избягват по всякакъв начин.
Но истината е, че холестеролът няма никакво отношение към мазнините – той не се използва от организма като източник на калории, ето защо не е причина за затлъстяването. Напротив, именно увеличаването на телесната маса води до повишаване на общото ниво на холестерола.
Всъщност благодарение на холестерола в организма се изработват много важни хормони: андрогени, тестостерон, естроген, прогестерон, кортизол, алдостерон и кортикоиди.
Още няколко негови важни функции – поддържане на еластичността на клетъчните мембрани и синтез на витамин D.
"Добър" и "лош" холестерол
Холестеролът не се разтваря във вода, а значи, в първоначален вид на може да бъде доставен в тъканите на организма с кръвта. Поради тази причина, организмът използва специални белтъчни съединения – аполипопротеини, които образуват комплекси – липопротеини.
«Лошият» холестерол е свързан с липопротеини с ниска плътност (ЛПНП), тъй като в състава на този комплекс, той е подложен на окисляване и способства за образуването на атеросклеротични плаки върху стените на кръвоносните съдове.
Появилата плака отначало има неголям размер, но впоследствие значително се увеличава, което води до намаляване на просвета в кръвоносния съд. Нарушава се кръвотока и се увеличава натоварването върху цялата сърдечно-съдова система. Но най-опасно е разкъсването на плаката с освобождаване на натрупаната маса, което провокира образуването на тромби.
На свой ред, «добрият» холестерол е свързан с липопротеини с висока плътност (ЛПВП), не само не остава по стените на кръвоносните съдове, но и не дава на липопротеините с ниска плътности (ЛПНП) да прави това.
Ето защо е важно постоянно да държим в норма ЛПНП за сметка на повишаването на ЛПВП.
Холестеролът и начинът на живот
Струва си да отбележим, че освен храната, на нивото на холестерола не влияе въобще нищо. По-коректно би било да кажем, че той зависи от съвкупностите от всички наши действия и привички.
На първо място, ние мислим за храната като за главен външен фактор, влияещ на холестерола.
Диетата трябва да бъде балансирана.
Особено внимание си струва да отделим на хранителните влакна (фибри), тъй като те са способни да намалят общото ниво на холестерола в организма (за това – малко по-нататък).
Следващ факт – наднорменото тегло.
Заседналият начин на живот, неправилното хранене и други фактори водят до увеличаване на телесната маса, а това на свой ред - до повишаване на процента на липопротеините с ниска плътност.
Няма как да не засегнем пушенето.
Цигареният дим способства за окисляването на холестерола и ускорява неговото отлагане по стените на кръвоносните съдове. Всъщност с това и приключва неговото действие, но фактически пушачът собственоръчно ускорява процеса, който обикновено отнема няколко дни, до две минути.
Алкохолът също уврежда стените на съдовете, като привежда до формирането върху тях на холестеролови отлагания.
Освен това, алкохолът влияе негативно на черния дроб, като не му позволява подобаващо да синтезира и разпределя холестерола, което води до неговото натрупване в организма.
Холестеролът, хранителните влакна и бета-глюканите
И така, ние пристъпваме към най-интересния момент от нашето разследване: как хранителните влакна помагат да се снижи общото ниво на холестерола и какво са това бета-глюкани.
Бета-глюканите се отнасят към семейството на полизахаридите, които не се подлагат на ферментация в стомашно-чревния тракт.
Благодарение на това свойство те активизират лимфоцитите, които се намират в чревния тракт, като така повишават местния имунитет.
Хранителните влакна, подобно на гъба, поемат в себе си свободните въглехидрати, токсини и други вещества, в числото на които са и жлъчните киселини и ги извеждат по естествен път.
Като губи част от тези киселини, организмът е принуден да запълва запасите от останалия холестерол, което и в крайна сметка води до снижаване на нивото му в организма.
Ако при това, едновременно с хранителните влакна в организма постъпва достатъчно количество бета-глюкани в течна форма, то снижаването на нивото на холестерола се усилва.
Работата е в това, че бета-глюканите, разтворени в течност, придобиват вискозна консистенция и не дават на холестерола, който постъпва с храната, да се всмуква в чревния тракт.
При това най-изразен е ефектът по отношение на липопротеините с ниска плътност, тъй като те по-лесно влизат във взаимодействие с хранителните влакна и бета-глюканите, отколкото липопротеините с висока плътност.
Как да получаваме достатъчно количество хранителни влакна и бета-глюкани?
Най-много хранителни влакна се съдържат в растителните продукти:
Плодове – авокадо, ябълки, круши, грейпфрукт, банани.
Зеленчуци – тиква, картофи, моркови, броколи.
Бобови – грах, фасул, леща.
Зърнени – овес, ориз, елда, макаронени изделия, едрозърнест хляб.
Обаче не винаги може бързо да се приготвят тези продукти (а някои хора просто не ги обичат).
В такъв случай се препоръчва употребата на хранителни фибри и бета-глюкани под формата на специални хранителни добавки.
Една от тях е натуралната напитка Pure Heart (Чисто сърце) от серия Yoo Go.
В състава на продукта влизат натурални биоактивни бета-глюкани от овес SweOat®. Те гарантирано снижават нивото на холестерола, регулират нивото на глюкоза в кръвта, подобряват работата на храносмилателния тракт и осигуряват продължително чувство на ситост.
Действието е потвърдено от експертни организации - FDA (Управление по контрол на качеството на хранителните продукти и лекарствените препарати) в САЩ и EFSA (Европейско агентство по безопасност на хранителните продукти) в ЕС.
В Pure Heart няма нищо излишно (особено – захар): само стрити ягоди и безопасни подсладители – стевиолгликозиди от листа на стевия Sigma-D™ и изомалтоолигозахарид.
За тези, които вече имат проблеми с липопротеините с ниска плътност, се препоръчва употребата на две-три пакетчета от напитката ежедневно.
За обща нормализация и поддържане на нивото на холестерола е достатъчна една порция на ден.
Плюс това, напитката е възхитително вкусна благодарение на натуралните ягоди в състава.
Повече информация за Pure Heart (Чисто сърце) от серия Yoo Go ще откриете тук.
Сърцето и кръвоносните съдове ще кажат “благодаря”!