Ако бездействието ви отдалечава от успеха, струва си да помислите как можете да се научите да имате повече време, което сами да решите как да оползотворите (та дори и да мързелувате през това време).
1. Ленивите търсят най-простия и ефективен начин да изпълнят задачата.
Основателят на Microsoft Бил Гейтс казва: „Винаги ще търся ленив човек за работа, защото той ще намери множество леки пътища за решаване на поставената задача.“
Действително, такъв партньор или колега ще търси лесни начини по-бързо да завърши своя проект (своята част от общата работа) и ще се постарае да получи най-добрия резултат още от първия път, за да не се налага да преправя нещата.
2. Те са умели оптимизатори.
Ленивият човек не вижда смисъл от еднообразната монотонна работа, ето защо той винаги се старае да автоматизира процеса. Благодарение на такива изобретатели прахосмукачката е дошла на смяна на метлата, а вече имаме и роботи-прахосмукачки.
И ако прочетете поредния лайфхак, не се съмнявайте: измислил го е ленив човек, защото той винаги търси начини да опрости нещата, така че да се свършат по-бързо и по-лесно.
3. Те изкусно използват технологиите.
Не е задължително да изобретяваш нещо ново, за да оптимизираш процесите, може да се ползват готови разработки.
Ленивите хора редовно проверяват дали няма нещо, което би ги освободило от рутинните задачи. Те са в час с всички технически новини.
4. Те правилно определят приоритетите.
Преди да си изяснят как да направят нещо, те се питат най-напред защо да го правят. Правилната постановка на въпроса позволява да не се губят време и сили за второстепенни неща, които влияят в малка степен на резултата..
В началото на XX века италианският икономист Уилфредо Парето формулира закон, съгласно който 20% от усилията дават 80% от резултата. Съответно, останалите 80% от усилията дават едва 20% принос за делото.
Съгласно този закон е е много по-изгодно да положим 20% усилия, но с правилните лостове за успех.
5. Те умеят да си почиват.
Ако трудът на обикновения човек по-скоро прилича на маратон, то за ленивия това са кратки спринтове, които се редуват с отдих. Отначало той отдава максимум време и сили на задачата, а след това се отпуска.
В крайна сметка за същия период от време изпълнява същия обем от работа, просто обикновено се чувства по-добре и практически не е подложен на стрес.
6. Те по-добре виждат рисковете.
За да се свърши ефективно работата от раз и нищо да не се преправя, ленивият човек преценява предварително къде системата може да се наруши и си осигурява начини как да отстрани възможните рискове.
7. Те са добри лидери.
Ленивият човек не само сам изпълнява задачите бързо и ефективно, той умее и грамотно да ги разпредели между хората, работещи над проекта.
Никакви излишни телодвижения и дублиране на ангажиментите, само съгласувана работа до резултат.
8. Те са умни.
Ако човек не е много умен, той не може да си позволи да мързелува. Вие трябва да сте уверени, че навреме ще се справите със задачите си, дори преди това по цял сте играли игрички или сте сърфирали за удоволствие в мрежата.
На мързеливият фрилансър ум е нужен още повече, за да има възможност например да работи по 10 скъпи проекта, вместо по 100 евтини.
Ето защо развитият интелект е много важен, ако желаете да правите по-малко, а да получавате повече.
Източник lifehacker.ru