top of page
Фото автораАлександр Аненков

Тайният алгоритъм на ученето на Ричард Фейнман


"Човек, който казва, че знае какво мисли, но не може да го обясни, обикновено не знае какво мисли"

- Mortimer J. Adler Charles Van Doren, „Как да четем книга“

 

how_to_learn_anything ( subject )

{

new blank_sheet_of_paper;

While (demystify( subject, blank_sheet_of_paper ) != true)

{

learn_again_and_remove_jargon ( subject, blank_sheet_of_paper );

}

Organize_and_simplify ( blank_sheet_of_paper );

While (find_child_and_teach ( blank_sheet_of_paper ) != success)

{

start_again ( );

}

}

 

Известният Нобелов лауреат, американският физик Ричард Фейнман разбира разликата между "да знаеш нещо" и "да знаеш името на нещо" и това е една от тайните на неговия успех.

Той разработва формула за обучение, която по-късно наричат техника на Фейнман. Това са четири прости стъпки, които помагат да се учи по-бързо и по-продуктивно.

 

Стъпка 1: Научете на това нещо дете

Вземете лист хартия и напишете отгоре на какво искате да се научите. Напишете всичко, каквото знаете за предмета, но така, все едно, че ще учите на това дете, най-обикновено 8–годишно дете, което не притежава достатъчно богат речник и не може да се концентрира за дълго време, за да разбере основните понятия и взаимоотношения.

Много хора са склонни да използват сложни думи и жаргон, за да маскират пропуските и неразбирането си на нещо. Така се самозаблуждаваме, че знаем нещо.

Когато описвате нещото на прост език, който детето може да разбере (съвет: използвайте само най-често срещаните думи), Вие се стремите да разберете понятието на по-дълбоко ниво и да опростите отношенията и връзките между идеите. Ако това не Ви удава – ясно разбирате къде имате някакви пропуски и можете да ги запълните.

 

Стъпка 2: Повторете отново направеното

В първата стъпка неизбежно ще срещнете пропуски в знанията си, където забравяте нещо важно, непонятни термини, които не можете да обясните, или просто имате проблеми при свързването на важни концепции.

Вие сте достигнали границите на собствените си знания. Това е добър знак.

Тук започва обучението. Знаете къде буксувате. Върнете се към изходния материал и го повтаряйте до момента, докато не можете да обясните нещото в основни линии.

 

Стъпка 3: Организиране и опростяване

Сега имате цял конспект. Прегледайте го, за да сте сигурни, че не сте използвали жаргона от изходния материал. Не усложнявайте структурата. Организирайте всичко като проста история.

Прочетете бележките си на глас. Ако обяснението не е просто или звучи объркващо, това е показател, че е нужна доработка. Може да се върнете към първия пункт и да се задълбочите в сложните места.

 

Стъпка 4: Предаване

Ако наистина искате да сте сигурни в собствените си знания, проверете ги върху някого. В идеалния случай - на осемгодишно дете.

Детето всичко ли разбра? Ако това е така, поздравления, Вие сте овладели темата.

 

А Вие как учите и предавате знанията си на другите?

bottom of page