Амигдалата, или бадемовидното тяло е област в човешкия мозък, отговаряща за емоционалните реакции като цяло и за генерирането на страха в частност. Понякога амигдалата дава «лъжливо повикване», и ние изпитваме необосновано безпокойство. Тревожно ни е, а защо — сами не знаем.
Джон Арден, неврофизиолог, психолог и автор на 12 книги, на основата на откритията на неврофизиологията и доказателствената медицина в своята книга „Укротяване на амигдалата“ разказва как можем да контролираме амигдалата и благодарение на това да се избавим от напразните страхове, тревожност и вълнения.
Как работи амигдалата?
Бадемовидното тяло, или амигдалата участва във формирането на емоциите, включително и на такива силни като страха и придава емоционална окраска на входящата информация. Активизирането на бадемовидното тяло може да предизвика бързия поглед на привлекателен човек или сурова критика от началника. Често е в ролята на своеобразно «тревожно копче».
Човек може да усети опасност още преди и да си помисли какво предизвиква в него чувство на тревога. За части от секундата бадемовидното тяло посредством норадреналина възбужда електрически импулси в цялата симпатикова нервна система и стимулируа работата на надбъбречните жлези, които веднага изхвърлят в кръвта адреналин.
Активизацията на системата за тревога става мигновено, човек даже не успява нищо да помисли.
Пример:
Да допуснем, че отивате в отпуск и изведнъж чувате по радиото, че в града, където отивате е обявено извънредно положение: идва стихия. Вие вече сте съвсем близко, ето защо сте попаднали под порой. В някакъв момент вие сте спрели в дясно, в края на пътното платно и върху колата пада клон от дърво, което ви заставя да се вълнувате още по-силно.
След няколко месеца по време на проливен дъжд вие усещате прилив на безпокойство. Вие не си давате отчет за това, какво е предизвикало това чувство, но вашето бадемовидно тяло помни всичко много добре. И всеки път ви предупреждава за възможна опасност. Проблемът е в това, че не всеки пороен дъжд представлява опасност. А вашият мозък сега «смята», че това е именно така.
Човек е в състояние да управлява бадемовидното тяло и да не изпада в състояние на ненужна нервна възбужда, когато е необходимо да се съхрани спокойствие.
Укротяване на амигдалата в действие.
Човек не може да мине без бадемовидното тяло. Тази част от мозъка създава емоционалната реакция като цяло, а не само отговаря за страха. Бадемовидното тяло не трябва да бъде „блокирано“, то трябва да работи за благото на организма. Оттук и израза — укротяване.
Страхът е полезна емоция. Но не винаги.
Ако човек изпитва постоянно стрес, то в кръвта се изхвърля много кортизол, а това води до лошо самочувствие и даже до разстройства на паметта. Освен това, при хроничен стрес отлагането на мазнините става в района на корема. При хора с тревожни разстройства често се забелязва повишена активност на дясната лобна част. Лявата лобна част е ориентирана към действия, докато дясната — към пасивно поведение.
Но съществуват методи за блокиране на лъжливата тревога преди тя да е станала деструктивна.
Неврофизиолозите са доказали, че умереният стрес е полезен. Но тук много важна е златната среда. Вместо да се избягва тревожността, по-добре е да се срещнете с нея лице в лице и да започнете да я управляваме в свое благо.
Как да управлявате чувството на тревожност?
Всеки човек е в състояние да пренастрои своя мозък.
Ето пет действени начина, които ще ви научат да управлявате бадемовидното тяло.
За да се успокоите не е задължително да търсите някое уединено място. Достатъчно е да препрограмирате мозъка.
1. Не се опитвайте да контролирате всичко
Стремейки се да контролирате ставащото, за да избегнете тревожността, вие попадате в капана на това, че постоянно се опитвате да предвидите бъдещето: опитвате се да предскажете, какво би могло да се случи, и се готвите за ситуация, която е възможно никога да не се случи. Постепенно започвате да си измисляте все повече потенциално неприятни ситуации и започвате да ограничавате своята активност, за да не би случайно да се сблъскате с всички «ужаси». В резултат вашият собствен свят ще стане по-малък, а опасности ще се появят все повече.
2. Не прокрастинирайте
За усилването на усещането за тревожност способства и прокрастинацията. Отлагайки неприятното нещо, вие (грешно!) мислите, че това ще облекчи ситуацията. Но мозъкът все едно чака, кога с вас ще се случи ТОВА. И именно очакването ви заставя да сте „на нерви“. Колкото повече отлагате нещо за после, толкова по-силно е безпокойството.
3. Използвайте принципа «преодоляване на парадокса»
Необходимо е да се съпротивлявате на съблазънта да избягвате неприятни ситуации, даже ако ви се струва, че така би било по-добре. Това се нарича принцип на преодоляване на парадокса. Защото, ако човек се стреми да избягва всеки стрес, то, когато се сблъска и с най-малкия раздразняващ фактор, даже с намек за неприятна ситуация, той изпитва много сериозен стрес. Съгласете се, че ако съвсем отсъстваше чувството на тревожност, то ние съвсем нямаше да се стремим да си свършим работата и да не закъсняваме за важни срещи. Неголям стрес в малки дози намалява общата тревожност.
4. Създавайте позитивни асоциации
Хиперчувствителността на бадемовидното тяло се притъпява всеки път, когато човек попада в потенциално опасна ситуация, но нищо лошо не се случва.
Колкото по-често тренирате своята амигдала, толкова по-бързо се сформират нови асоциации, които вече няма да са свързани с неприятни чувства. А ако се включи и мисловен процес (например, казвате си: «Еха! Колко е хубаво че имам възможност да говоря пред публика), то «укротяването» на амигдалата ще стане още по-бързо.
5. Научете се на техники за контрол на дишането
Различните типове дишане определят различно емоционално състояние. Човек, изпитващ хроничен стрес, диша по-често и сам не забелязва това. Също така могат да се присъединят симптоми на паническа атаки (страх, учестено сърцебиене, онемяване, припадък). Научете се да дишате правилно, за да избегнете това.
Всеки от нас в живота си има моменти на безпокойство и сложни периоди. Научните открития ни позволяват да препрограмираме своя мозък, за да преживеем тежките времена и да сведем неприятните последствия до минимум.
Превод на български език П. Аненкова
П.С. Допълнително по темата можете да прочетете в по-рано публикуваната статия в блога ни „Как да намалим нервното напрежение?“. В нея има и ТЕСТ-КОНТРОЛ, който можете да си направите, за да се ориентирате какво е Вашето психоемоционално състояние.
П.П.С. Ако материали по здравословен начин на живот Ви интересуват, можете да се абонирате за новини, акции и статии от нас по линка http://eepurl.com/deW4zj
Бъдете здрави и активни!