top of page

Какво да правим, ако наоколо всички боледуват?

  • Фото автора: Александр Аненков
    Александр Аненков
  • 28 янв. 2018 г.
  • 2 мин. чтения

Какво да направим, за да се защитим от инфекции?

Заболяванията, които наричаме простудни, се появяват не заради студеното време, а поради вируси. Когато много малките вирусни частици попадат в организма и започват да се размножават, ние се разболяваме: вдигаме температура, боли ни гърлото, появява се слабост, хрема и кашлица. Най-добре е колкото се може по-малко да контактувате с вирусите. За това съществуват прости профилактични методи. Те са «спрягани» нееднократно, но сега е моментът да си ги припомним отново.

 

1. По-често си мийте ръцете.

На пръв поглед – как са свързани ръцете и простудата, от която основно страдат носа и гърлото? Всъщност връзката е пряка. Вирусите полепват върху различни повърхности, включително и на ръцете и от тях много лесно могат да попаднат в организма.

Ето защо важно правило: дошли сте от улицата — измийте си ръцете.

Ако наоколо няма сапун и вода, използвайте антисептичен гел за ръце на спиртна основа или влажни салфетки.

 

2. Проветрявайте.

Въздухът е средата, чрез която вирусните частици преминават от човек на човек. А това означава, че като очистим въздуха, рискът от заразяване се намалява.

Най – лесният и достъпен начин за дезинфекция на въздуха е проветряването. Достатъчно е да проветрим за кратко време и концентрацията на вируси в помещението ще се намали.

А ако у дома имаме UV-лампа, не забравяйте да я използвате, ултравиолетовите лъчи помагат да се обеззарази въздуха в помещението. Съблюдавайте инструкциите към Вашия прибор и помнете за безопасността.

 

3. Правете влажно почистване.

Вирусите могат да живеят в домашния прах няколко дни. Обикновеното влажно почистване ще помогне да се намали количеството им. Ето защо правете влажно почистване поне през ден.

На работа протривайте бюрото си сутрин и вечер – там също има риск да се заразим.

Децата не ходят на работа, но ходят на училище – «въоръжете» ги с влажни салфетки, за да си почиства детето ръцете, а заедно с тях и чина си. Макар и немного, но ще намали риска от заразяване.

 

4. Не забравяйте за различните гаджети.

По данни на различни изследвания, смартфонът е един от най-мръсните предмети. На корпуса на телефона полепва прах, бактерии и, разбира се, вируси. Направете си труда и обработете гаджетите на цялото семейство със специални влажни салфетки за техника, и един лайфхак – върху салфетката добавете капка дезинфициращ гел за ръце. Такава процедура правете редовно, а при сегашната обстановка – всеки ден.

 

5. Хидратирайте лигавиците.

Лигавиците на носа, устата и гърлото са бариерите на пътя на инфекциите. Когато лигавиците пресъхват, те не справят с функциите си и вирусите проникват безпрепятствено. Използвайте овлажняващ солев разтвор. Можете да го купите или пък да го направите самостоятелно, като в 1L кипяща вода разбъркате чаена лъжичка сол (без връх). След като разтворът се охлади, с него можете да промивате няколко пъти носа с помощта на спринцовка, на която предварително сте махнали иглата или с помощта на специални помпички.

 

6. Активирайте собствения си имунитет.

Нееднократно сме писали статии по темата, ето защо даваме директно препратка към последната такава: https://goo.gl/NuDGkf

Пазете себе си и семейството си!

Бъдете здрави!

bottom of page