В последно време броят на болните от захарен диабет расте със заплашителна скорост. Заедно със сърдечно-съдовата патология и онкологията, тази болест се смята за истинска чума на 21-ви век и се намира на трето място сред основните причини за смърт. Повече от 90% от болните от захарен диабет са болни именно от диабет втори тип.
Що за болест е това и защо в последно време тя все повече придобива характер на епидемия?
Доказано е, че главният провокиращ фактор за развитието на захарния диабет втори тип е затлъстяването. Това е едно от най-разпространените хронични заболявания в света. За последните 10 години неговата честота е нараснала средно със 75%. Такъв бурен растеж е обусловен от промяната на привичния рацион, компютъризиранея начин на живот, хиподинамията, популяризацията на фастфуд-а.
Симптоми на захарен диабет II тип:
• повишаване на захарта в кръвта; • наднормено тегло и затлъстяване; • силна жажда, често и обилно уриниране; • сухота на кожата и лигавиците продължително време; • обща слабост, повишена уморяемост;
• чести инфекции; • изтръпване или безчувственост на ръцете или краката; • гнойни заболявания на кожата, фурункули, рани; • прогресивно влошаване на зрението.
И така - какво представлява диабетът и с какво е опасен той?
Както знаем, за поддържане на нормалната концентрация на захар в кръвта отговаря хормонът инсулин. Именно неговия недостиг води до развитието на захарен диабет. При това заболяване става нарушаване на всички видове обмяна на веществата. В това се състои главното коварство на болестта - защото това оказва своето влияние на другите органи и системи: сърцето, бъбреците, кръвоносната система.
При захарния диабет от втори тип, задстомашната жлеза продължава да изработва инсулин, макар и в неголеми количества. Ето защо болестта се развива постепенно. Организмът бавно губи своето чувствителност към инсулин, който не му достига. Задстомашната жлеза, възприемайки това като призив за действие, започва да изработва инсулин в по-големи и големи количества. Скоро тя изчерпва своите резерви и възниква истинска инсулинова недостатъчност, в следствие на което в кръвта на човека съдържанието на захар се повишава и се развива захарен диабет.
Съществува още една причина за развитие на захарен диабет - това е нарушаването на самия механизъм на присъединяване на инсулина към клетките. Получава се, когато рецепторите на клетките работят с прекъсвания. В резултат на организма му трябва все повече и повече глюкоза. И за да проникне глюкозата в клетката, задстомашната жлеза, както и в първия случай, започва да работи в усилен режим.
Но клетките на организма не получават достатъчно хранене и човек изпитва постоянно чувство на глад. Повишеният апетит води до появата на излишно тегло, а значи - до увеличаване на количествата клетки, на които е необходим инсулин.
Получава се затворен кръг.
В края на краищата, задстомашната жлеза се изтощава и престава да произвежда инсулин. Нивото на кръвната захар се повишава, а клетките остават гладни. Човек продължава обилно да се храни. Колкото повече той яде, толкова по-високо е нивото на захар в кръвта.
Ето защо при захарен диабет от втори тип основният провокиращ фактор за развитието на болестта е затлъстяването. Даже при минимално увеличаване на масата на тялото, в сравнение с нормата, вероятността за възникването на това заболяване съществено се увеличава.
Витамини на масата ни: намаляваме захарта с вкус
Ключов фактор за лечението на захарен диабет от втори тип е рационалното хранене, което способства за нормализацията на захарта в кръвта.
Известно е, че едни продукти повишават съдържанието на захар - например шоколада, мазната храна, а други, благодарение на високото съдържание на жизненоважни витамини и микроелементи, способстват за намаляването на кръвната захар - например фасул, топинамбур, чесън.
Когато осигурим на своя организъм тези вещества, можем да постигнем добри резултати в лечението на захарен диабет от втори тип, да подобрим своето самочувствие и да предотвратим развитието на усложнения, съпътстващи това заболяване.
Хром.
Един от най-важните микроелементи в рациона на диабетика.
Изключително важната биологична роля на хрома се състои в регулирането на въглехидратния обмен и нивото на глюкоза в кръвта.
Хромът увеличава ефективността на хормона инсулин и способства за намаляването на захарта (глюкозата).
Хромът също така е необходим за нормалния метаболизъм на мазнините в организма.
Ето защо недостигът на този микроелемент води до наднормено тегло.
Хромът намалява влечението към сладко, способства за изгарянето на калории в процеса на физически натоварвания, което още повече облекчава намаляването на теглото.
Хром се съдържа в говеждия черен дроб, месото на птиците, сухите гъби, пълнозърнестия хляб, бобовите култури, булгура, едро смляното ръжено брашно. Цинк.
Важен за здравето на диабетика микроелемент.
Цинкът е необходим за нормалното функциониране на инсулина.
Той повишава интензивността на разпада на мазнините, участва в обмяната на веществата и способства за намаляването на нивото на холестерин в кръвта.
Освен това, този микроелемент повишава съпротивляемостта на организма към инфекции и бариерните функции на кожата, което е много важно за болните от захарен диабет - склонни към чести инфекциозни заболявания и инфектиране на рани по кожата.
Цинк се съдържа в гъшето месо, фасула, царевицата, говеждото месо, пилешкото месо, рибата, млякото, ябълките, зелето, цвеклото, морковите.
Селен.
Стимулира допълнителния растеж на клетките на задстомашната жлеза.
Увеличава количеството на островчетата на Лангерханс - това са групи клетки, произвеждащи инсулин.
Селенът подобрява употребата на глюкоза в тъканите, което при захарен диабет от втори тип води до намаляване на инсулинова резистентност.
Подобрява проникването на фруктоза в тъканите, което става без участието на инсулин и по такъв начин намалява енергийният клетъчен глад.
Основни източници на селен са морската сол, бъбреците (свински, говежди, телешки), яйцата на птиците, доматите, черния хляб, пшеничените трици. Инулин.
Растителен полизахарид.
Инулинът повишава чувствителността към хормона инсулин, намалявайки кръвната захар, а също така подобрявайки липидния и въглехидратния метаболизъм. Инулинът нормализира изработването на собствен инсулин от клетките на задстомашната жлеза, регулира обмяната на липидите, намалява риска от възникване на сърдечно-съдови заболявания и снижава техните последствия, укрепва имунната система на организма, способства за усвояването на витамините и минералите (особено на калций, магнезий, цинк).
Основен източник на инулин е топинамбура. В по-малки количества инулин се съдържа в чесъна, глухарчето, цикорията, ехинацеята.
Профилактика на захарния диабет
Диетотерапията е основната профилактика на захарния диабет от втори тип, а също - основа за неговото лечение. Главната цел на диетата при захарния диабет е поддържане в норма на нивото на захарта в кръвта, а също така на нивото на мазнините и холестерина. Препоръчва се употребата на продукти, които за сметка на голямото съдържание на витамини и микроелементи способстват за намаляването на кръвната захар и нормализацията на мастния обмен: например фасул, топинамбур, чесън, спанак и други. Но някои от тези продукти далеч не винаги присъстват в нашата диета. Ето защо най-удобно и главното - ефективно, би било използването им като хранителни добавки.
"Сибирско здраве" на помощ
Комплекс, на базата на активните компоненти на кореноплода на топинамбур, насочен към профилактика на захарен диабет и остеопороза.
При това «ПИК» е богат източник на магнезий, силиций, цинк и манган, които имат значение за построяването на здрава костна тъкан.
При редовна употреба на инулин се намалява нивото на кръвната захар и се повишава физиологичната ефективност на инсулина. Това способства за профилактиката на захарен диабет І и ІІ тип и води до подобряване на състоянието на хората, страдащи от диабет. Освен за нормализацията на въглехидратния обмен, инулинът способства за намаляването на нивото на холестерина в кръвта, като така се намалява риска от развитието на сърдечно-съдови заболявания.
По такъв начин, редовният прием на инулин способства за нормализирането на въглехидратната и мастна обмяна при болни със затлъстяване и помага за намаляването на излишната телесна маса, а така също за възстановяването на нормалната чревна микрофлора и потискането на вредните чревни микроорганизми.
Активните вещества в този продукт са екстрактът от момордика – вещество, богато на аминокиселини, и хромът – главният микроелемент, имащ основополагаща роля при усвояването на глюкозата. Те намаляват желанието за прием на сладко, способстват за намаляването на обема на мастната тъкан, като съхраняват мускулната тъкан, активизират изгарянето на мазнините по време на физически тренировки. Също така повишават имунитета, поддържат нормалното ниво на глюкоза в кръвта, подобряват метаболизма и нормализират съдържанието на холестерина в кръвта.
Рецептурата на фиточая «Хубад сай» е съставена по древни бурятски трактати, описващи природата на захарния диабет и основните начини за неговото лечение. Влизащите в състава на фиточая билки от Прибайкалието и остров Олхон оказват комплексно захаропонижаващо действие:
• Бобовите шушулки, листата от салвия и гъбата чага способстват за понижаването на нивото на захарта в кръвта;
• Коренът от елеутерокок и люцерната активизират въглехидратния обмен;
• Листата от черна боровинка способстват за възстановяването на активността на инсулина;
• Коренът от репей обезпечава очистването на организма от вредните продукти на въглехидратния обмен;
• Коренът от гол сладник освен захаропонижаващото и детоксикационно действие изпълнява ролята на натурален подсладител, което позволява фиточая «Хубад сай» да се ползва вместо обикновен чай със захар.
Цинкът може да бъде осигурен чрез „Елемвитал с органичен цинк“ в най-удобната за усвояване от организма форма на микроелементите цинк и мед – като органични съединения във вид на соли на лимонената и на млечната киселина, тъй като цитратите и лактатите са най-добрите проводници в клетките.
По такъв начин, попадайки в организма, цинкът изпълнява няколко ключови функции:
препятства образуването на свободни радикали;
укрепва имунитета;
стимулира процесите на подмладяване на клетките;
стимулира синтеза на 3-те основни хормона-анаболитици (хормона на растежа, инсулиноподобния фактор на растежа и тестостерона);
нормализира състоянието на простатната жлеза и стимулира активността на сперматозоидите;
отговаря за процесите на обонянието и вкусовите усещания;
понижава нивото на холестерина в кръвта;
участва при зарастването на рани, тъй като играе важна роля в синтеза на белтъци в организма.
Елемвитал с органичен селен – «жив» селен в концентрирана форма, създаден с отчитане на особеностите на неговото усвояване от организма. Елемвитал с органичен селен е допълнен с екстракти от билки от Алтай и Прибайкалието:
Екстрактът от байкалски шлемник оказва общоукрепващо, успокояващо, отхрачващо, температуропонижаващо и противоглистно действие, избавя от нарушенията на съня и помага да се справяме с нервното напрежение.
Екстрактът от шипка е много богат източник на природен витамин С и антиоксиданти.
Екстрактът от чесън оказва подмладяващо действие, подобрява работата на храносмилателната и нервната система, повишава имунната защита на организма, влияе благоприятно върху растежа и деленето на клетките.
Екстрактът от ацерола (барбадоска вишна) съдържа рекордно количество витамин C - 1000-2000 мг на 100 г. тегло, което 15-100 пъти превишава показателя на портокалите.
Елемвитал с органичен селен допълнително е усилен с един от най-високотехнологичните антиоксиданти от ново поколение – дихидрокверцетин. Дихидрокверцетинът се получава чрез дълбока преработка на дървесината на даурска лиственица. При редовна употреба даже на неголямо количество от този антиоксидант се нормализира проницаемостта на кръвоносните съдове, понижава се риска от развитието на сърдечно-съдови и онкологични заболявания, от възникването на тромби в съдовете. Освен това, дихидрокверцетинът способства за нормализацията на нивото на холестерин в кръвта, съхранява зрението, подобрява общото самочувствие.
Ежедневното физическо натоварване е отличен начин за профилактика на захарния диабет от втори тип.
При редовни физически упражнения се повишава скоростта на изгаряне на калориите в организма, което способства за намаляването на телесното тегло и за нормализацията на кръвната захар. Освен това, за да се предпазим от неприятни проблеми е необходимо да се научим да противостоим на стреса и да се защитаваме от емоционално пренапрежение.
Ето защо се старайте да се наспивате, по-често да бъдете на свеж въздух и да получавате колкото се може повече позитивни емоции.
Като обобщение: профилактиката на захарния диабет от втори тип включва диетотерапия с голямо съдържание на биологично активни вещества, редовни физически упражнения и натоварвания, които способстват за намаляването на телесното тегло и намаляването на кръвната захар, а също така - защита от стрес. Като съблюдавате тези правила може значително да намалите риска от възникване на захарен диабет от втори тип, а следователно - да се защитите от усложненията, съпътстващи това заболяване и да удължите годините здрав и пълноценен живот.
Бъдете здрави и активни!