top of page
Фото автораАлександр Аненков

Как да съобразяваме по-добре?


Книгата “A mind for Numbers. How to Excel at Math and Science (Even if You flunked Algebra)“ на Barbara Oakley („Математически способности. Как да преуспеем в математиката и точните науки“, Барбара Оукли) — може да бъде наречена инструкция по приложението на човешкия мозък в съчетание с практически съвети как да съобразяваме по-добре.

 

Два работни режима на мозъка

“За да се научим бързо и лесно да усвояваме и обработваме информация, е необходимо да разберем как прави това мозъка ни, а след това да използваме най-кратките пътеки, които той преминава всеки път.

Нашият мозък работи в два режима — режим на повишеното внимание и режим на отпуснатото блуждаене (отдих). Ще ги наречем фокусиран режим (Focused) и разсеян режим (Diffused).

Мозъкът постоянно превключва от единия на другия режим. Освен това, когато се фокусираме върху даден въпрос, мозъкът ни може да работи във фонов (разсеян, дифузен) режим върху съвсем друго.

Понякога в мозъка ни подобно на проблясък възникват мисли, генерирани в разсеян режим (така нареченото озарение, осенение).

1. Фокусираният работен режим е незаменим при усвояването на точни науки: той използва целенасочен подход за решаването на задачи — рационален, последователен, аналитичен. Той се асоциира с работата на префронталната зона на главния мозък.

Обръщате внимание на някакъв предмет — и раз! — вашият фокусиран режим е включен. Точно като насочения лъч светлина от фенерче.

Но и тук си има своите подводни камъни: във фокусиран режим има вероятност прекалено да зациклим — концентриране върху грешни мисли, като в същото време решението на проблема може да ви очаква в друга зона на мозъка. Това е така наречения ефект на Лачинс, когато идеята, която вече е в главата ви (установена вече пътечка от предходни решения) или проста първа догадка, ви пречи да намерите друго, правилно решение.

2. Разсеяният режим, също е много важен за усвояването на нова информация: той е отговорен за «озаренията», а също така ни позволява да обхванем проблема като единно цяло.

Разсеяният режим се включва, когато сте отпуснати и пускате мислите «в свободно плаване». Той не е свързан с конкретен участък на главния мозък, той именно е «разсеян» по целия мозък.

Така, отпускането позволява на мислите свободно да витаят и по неочакван начин да свързват тези парченца от мозайката, които са били наработени във фокусиран режим — така се получава озарението.

Този режим е особено важен за усвояване на нещо ново, тъй като в този случай нямате образец или предишен опит от решение, което да ви помогне да достигнете заветната цел.

Нужен ви е широк обзор, за да намерите нов подход.

Рецептата в този случай е проста — изключвате фокусирания режим и преминавате в разсеян.»

Когато сте заседнали по пътя към намирането на решение - просто превключете на разсеян режим – той помага за усвояването на информацията на по-дълбоко, креативно ниво.

Работа на неголеми порции, редуващи се смени или работа над други теми — това се оказва най-ефективния и лек начин на търсене на решения.

Източник: smartreading.ru

Превод от руски език: П. Аненкова

bottom of page