top of page
Фото автораАлександр Аненков

Как четенето може да подобри живота ви


Четенето дава много преимущества. Независимо от това, ние крайно рядко намираме поне час на ден за това занимание.

С какво си го обяснявате конкретно Вие?

С липса на време?

Имате за вършене по-важни неща?

Четенето — това е инвестиция в себе си. И ако за това не ви стига времето, не казвайте, че съдбата е виновна, че не можете да достигнете целите си.

Какви още преимущества дава четенето? По-долу са изброени някои от тях и си ги припомняйте, когато вземате решение какво ще правите вечерта.

 

1 Влизане в поток

Състоянието на поток е усещането за пълно потапяне в дейността, с която се занимавате. Сякаш времето е застинало на място и все едно вие самите сте станали тази дейност. Често свързват това състояние пряко с щастието.

Колкото по-често се намирате в състояние на поток, толкова по-щастливи сте.

Преимущество на четенето е, че то е вид дейност, подпомагаща влизането в поток. Когато напълно сте погълнати от книгата, вниманието ви е концентрирано изцяло върху нея. Това означава, че в този момент в главата ви не могат да проникнат негативни мисли.

 

2 Намаляване на стреса

Изследвания показват, че четене само в продължение на шест минути може да намали стреса с цели 68%. Всъщност, четенето може да оказва даже по-благотворно влияние на психиката, отколкото пиенето на чай, разходката или слушането на музика.

Психолозите предполагат, че това е свързано с факта, че отвличането на вниманието върху света на книгата облекчава напрежението в мускулите и сърцето. Когнитивният невропсихолог доктор Дейвид Люис, който е провел изследването, казва: «Да се изгубиш в книгата – това означава напълно да се отпуснеш».

 

3 Придобиване на знания

Когато четете се изпълвате със знания и те могат да са ви от полза в някакъв момент от живота, което предварително няма как да знаете.

Четенето ви прави по-находчиви и интересни в живота, обогатява комуникационния арсенал, повишава грамотността.

Но не само това е важно. Количеството, качеството и типа знания в значителна степен определят вашата способност да намерите своя път в живота.

 

4 Обогатяване на речниковия запас

Няма по-добър начин за обогатяване на речника от четенето. Разбира се, може да ползвате за целта речник, но резултатите няма да бъдат същите поради липсата на контекст.

 

5 Научаване на по-добро писане

Независимо от това дали сте начинаещ писател, водите блог или трябва да напишете отчет по работа, за да се научите да пишете, трябва да четете повече.

 

6 Акт на себепознание

В есето «Why Read?» Марк Едмундсън се позовава на откъс от «По следите на изгубеното време» на Марсел Пруст, който отразява надеждата на Пруст, че четейки неговите книги, хората ще се сблъскват с неизследвани аспекти от своя живот. Познавайки себе си, Вие значително ще се приближите до щастието.

 

7 Ментална стимулация

Когато четете книга, то трябва да успявате да следите персонажите, техните действия, развитието на сюжетната линия. Освен това трябва да помните какво е направил или не е направил главният герой и второстепенните действащи лица в миналото — даже само това е способно да поддържа мозъка ви в тонус.

Четейки, Вие се учите да правите предположения, да анализирате думи и действия, да намирате логиката на постъпките на героите и много други неща.

 

8 Преживяване на нов опит

Литературният критик Харолд Блум твърди, че трябва да четете, за да преживеете повече животи:

За да се запознаете с повече хора, отколкото бихте могли в реалност.

За да видите, че любовта и ненавистта могат да се проявяват в най-различни форми.

За да изпитате емоциите, които не изпитвате в своя живот.

Уилям Стайрън добавя: «Добрата книга трябва да ви даде опит и немного да ви изтощи накрая. По време на четенето Вие живеете няколко живота».

В края на краищата, мозъкът не може да направи реална разлика между прочита за дадено преживяване и фактическото преживяване. Независимо от това, дали четете за него, или го изпитвате, в мозъка се стимулират едни и същи области.

Искате да изживеете стотици животи? Прочетете стотици книги.

Превод от руски език: П.Аненкова

Източник: https://4brain.ru

bottom of page