През летните месеци, когато прекарваме повече време на открито, много хора се оплакват от проблеми с очите.
Влиянието на силните слънчеви лъчи, наличието на песъчинки и други миниатюрни частички във въздуха, химикалите в басейните, са най-честите причинители на дискомфорт за очите.
А забелязали ли сте, че на един от най-известните български сайтове за прогнозата за времето, вече има ред “UV” индекс? Дали това е случайно?
За да си гарантирате спокойно лято, без сърбящи и сълзящи очи, можете да предприемете следните мерки:
Носете слънчеви очила и шапка, за да предпазите очите си от вредните UV-лъчи
Прекомерното излагане на слънце е вредно както за кожата ни, така и за очите. Вследствие на това е възможно да възникнат здравословни проблеми (катаракта, дегенерация на макулата) и най-елементарното е да последваме съвета по-горе.
Ако сте любител на гмуркането, използвайте очила за гмуркане
Независимо дали гледате под вода в басейн или в морето, очите магат да се замърсят и това да доведе до сърбеж, сълзене и дори болка. Ето защо е препоръчително да ползвате очила за плуване.
Хранете се здравословно, хидратирайте организма като пиете достатъчно вода
Може да ви звучи странно, но доброто зрение зависи от това с какво се храните.
Включете в менюто си храни, подпомагащи зрението - спанак, цикория, крес-салата, червен пипер, моркови, облепиха, черни боровинки, арония и др.
Пийте вода – не забравяйте, че при повишените температури сме по-склонни към дехидратация, а тя може да се отрази и на очите. Сериозната дехидратация затруднява производството на сълзи, което води до сухота на очите.
Знаете ли, че и положението на слънцето е от значение?
Когато говорим за влиянието на вредните лъчи върху очите, има значение и кое време на деня е.
Например количеството на UV лъчите на обяд може да бъде до десет пъти по-високо в сравнение с това три часа по-рано или по-късно през деня.
Въпреки това, тъй като очите имат естествено засенчване от формата на челото и веждите, най-силното излагане на UV лъчите всъщност е сутрин и следобяд, а не по обяд.
И съответно влиянието на слънцето върху очите е по-продължително през есента, зимата и пролетта, когато слънцето е по-ниско в небето.
А замисляли ли сте се и за отразените слънчеви лъчи?
Тревата, почвата и водата отразяват по-малко от 10% от UV-лъчите;
Снегът отразява около 80% от тях;
Сухият пясък отразява около 15%;
Морската пяна – около 25%.
Тъй като погледът ни по-често е насочен надолу, отколкото нагоре, има разлика в количеството UV светлина, отразена директно в очите ни.
И за съжаление, шапките с периферия не осигуряват никаква защита от UV-лъчите, отразени нагоре от повърхности като пътна настилка, пясък и вода.
Влияние на различните видове ултравиолетови лъчи
Има 3 диапазона на UV-радиацията: UV-C, UV-B, UV-A.
UV-C лъчите са най-опасни, но атмосферата ги абсорбира и вредното им влияние не достига до нас.
Най-сериозно увреждане на очите могат да предизвикат UV-B лъчите, ето защо когато избирате слънчеви очила търсете надпис, указващ защита и от UV-B, и от UV-A лъчи, като е необходимо стъклата да предпазват минимум до 99% от тяхното въздействие.
Какво решение предлага „Сибирско здраве“?
Липидният комплекс „Тримегавитал. Лутеин и зеаксантин. Суперконцентрат“ съдържа висока концентрация от природни пигменти-светофилтри, които блокират опасното излъчване и защитават от ултравиолетовите лъчи очната леща и зрителните клетки на ретината.
Това позволява да се поддържа запаса от светофилтри в необходимото количество за профилактиката на възрастовата дегенерация на клетките на ретината.
По такъв начин продуктът намалява натоварването върху зрението от въздействието на компютрите и позволява да се съхрани остротата на зрението колкото се може по-дълго.
Вижте кратко видео за продукта:
Пазете очите си и бъдете здрави!
П.С. Ежедневна кратка информация за ползите от продуктите на "Сибирско здраве" и за актуални новини и акции публикуваме в страницата ни "Сибирско здраве с Аненкови" във Фейсбук и на личния ни канал в месинджъра Telegram. Бъдете винаги информирани!