Навярно, няма човек, който да не е чувал за прополиса. Но далече не всеки знае какво представлява той.
Нека разясним откъде се взема това вещество, за какво се използва, какви свойства има.
Какво представлява прополисът?
Прополисът (пчелиният клей) е един от продуктите на жизнената дейност на пчелите и представлява ферментирал секрет от пролетните пъпки на дърветата, които имат лепкав сок: тополи, елхи, брези, липи и други.
За какво е нужен той?
За пчелната цивилизация прополисът е особено ценен. Пчелите го използват на практика във всички области на своята дейност: за реконструкция на кошера и регулация на микроклимата в него, обработка на клетките на питите и за обща дезинфекция (по стерилност жилището на пчелите може да бъде сравнено със стерилността на операционна зала).
Какво е особеното в прополиса?
Първо, химичният състав. В него са отрити 16 класа органични вещества, сред които понастоящем са идентифицирани повече от 100 биологично активни съединения. Особено значение имат полифенолите, спирта и алдехидите, тъй като именн благодарение на тези вещества прополисът притежава такъв широк спектър на действие.
Второ, прополисът съдержа огромно количество микроелементи: магнезий, калий, натрий, желязо, цинк, манган, мед, кобалт, фосфор, сяра, антимон, алуминий, хром, селен, силиций, стронций, титан, ванадий, олово, флуор и калций.
Освен това, чудото на пчелния труд е богато на витамини от група B (В1, В2, В6), витамините A, С, Е, Н и Р, а също на аминокиселини (аргинин, аспарагинова киселина, валин, хидроксипролин, хистидин, глицин, глутаминова киселина, изолейцин, лизин, лейцин, метионин, орнитин, пироглутаминова киселина, пролин, саркозин, серин, тирозин, треонин, триптофан, фенилаланин, цистин и цистеин). Наистина впечатлява, нали? Особено отчитайки факта, че много от изброените съединения са незаменими за човека и крайно рядко се срещат в други продукти.
Трето, прополисът притежава уникални органолептични и физически свойства. Даже при продължително варене във вода (в продължение на час) той не губи своите особенности, а разтворен в спирт, напълно предава своите качества на течността.
Къде се използва?
Благодарение на всичко изброено по-горе, прополисът е способен да оказва дезинфекциращо, антибактериално, антитоксично, противовъзпалително, дермопластично, съдосвиващо, антиоксидантно и имуномодулиращо действие. По такъв начин това вещество еднакво добре се справя както с неутрализацията на патогенните бактерии и микроорганизми, така и със заздравяването на рани и общо укрепване на организма.
Съвременната наука къщо не може да игнорира потенциала на прополис. В днешно време той активно се използва в козметологията и при терапевтичното лечение: на негова основа се правят мазила, настойки, пластири, използват го за изготвянето на продукти за вътрешен прием.
По своята анестезираща сила прополисът превъзхожда 52 пъти новокаина!!!
Тъй като прополисът отлично се разтваря в спирт, при това съхранявайки всичките си свойства, именно спиртната настойка е най-ефективната и разпространена форма, използвана в съвременния свят. В своите продукти Корпорация «Сибирско здраве» използва не повече от 3% нискоспиртен прополисов разтвор, което прави крайният продукт подходящ за повечето хора.
В кои продукти на «Сибирско здраве» се използва прополис?
Да се разкрият невероятните качества на пчелния клей с максимална полза ни помагат натуралните сибирски билки и растения. Те позволяват да се усилилят свойствата на прополиса и да се сформира насочено действие за отстраняване на конкретен проблем.
Защита от бактерии
Паста за зъби «Сибирски прополис» Устната кухина изисква особено внимание и грижа, тъй като освен храната в нея попадат и множесто патогенни бактерии – например, ако не сте си измили ръцете. Ето защо в състава на пастата за зъби «Сибирски прополис», както подсказва и името, е включена емулсия от пчелен прополис, която оказва антибактериално и противовъзпалително действие, а също така способства за по-бързото заздравяване на лигавицата на устната кухина при увреждания. Екстрактите от сибирска бергения, салвия, лайка и облепиха усилват действието на прополиса, помагайки да се предотврати развитието на кариес и заболяванията на венците. Пастата е с максимално натурален състав. Производството й е сертифицирано по ISO и GMP. Тя е получила признанието и положителните отзиви на клиентите от цял свят.
За поддръжка на организма и адресна помощ
Ахатов балсам (бифидогенен) Подобрява храносмилането, нормализира чревната микрофлора, предпазва от развитието на дисбактериоза и други разстройства на стомашно-чревния тракт. Лактулозата в състава осигурява готова хранителна среда за развитие на полезни бифидо- и лактобактерии, лайката и лечебната динка оказват антибактериалное действие, а жълтият смил препятства развитието на застойни явления в червата.
Малахитов балсам (женски) Създаден на базата на прополис, структуриран с йони на мед в състава на медния минерал малахит. Медта е исконно женски метал, тъй като тя нормализира женския хормонален баланс, подобрява кръвотворенето и подобрява състоянието на кожата и косата. Подмладяващият ефект на прополиса е усилен с редки „женски“ растения, които влияят положително на хормоналния баланс, борят се с инфекциите, укрепват венозните съдове.
Сребърен балсам (имунен) Създаден на базата на прополис, структуриран с йони на среброто, което е широко известно със своите антимикробни свойства. Уникалният екстракт от мелонела и диворастящи сибирски билки укрепват всички звена на имунитета и осигуряват защита от инфекции.
Антибактериалните свойства на среброто способстват профилактиката на инфекции на пикочните пътища, а уникалните растителни «уросептици», такива като червен корен, полемониум, листата от касис и плодовете на червената боровинка потискат урологичните инфекции.
Гранатов балсам (тонизиращ) структуриран с йони на желязото, в състава на природния минерал гранат. Балсамът оказва тонизиращо действие върху организма и повишава устойчивостта му спрямо натоварвания, благодарение на нативния алтайски пантохематоген и диворастящите енергомодулиращи сибирски лечебни растения.
Златен балсам (невропротекторен) Създаден на базата на прополис, структуриран с йони на златото. Именно този метал се смята (в частност в тибетската медицина) за главно целебно средство при заболявания на нервната система, тъй като стабилизира енергията на нервните клетки и подобрява мозъчния кръвоток.
Действието на прополиса се усилва от алтайските билки, които повишават енергийния потенциал на мозъка (чага, червен корен, левзея), подобряват кръвообращението (очанка, глог, астрагал), препятстват атеросклерозата (детелина, бабини зъби (трабузан), невен). Как се приемат?
1. За профилактика на простуда или ОВИ (постоянен прием) – по 1 чаена лъжичка от който и да е балсам 1–3 пъти на ден.
При първи симптоми на ОВИ, просуда, грип, се изпива 0,5–1 флакон «Сребърен балсам».
2. За повишаване на тонуса – в чаша силногазирана или минерална вода добавете 1 чаена лъжичка «Гранатов балсам», разбъркайте и изпийте.
Подберете балсами «Сибирски прополис» за себе си и за своето семейство и бъдете здрави във всяко време на годината!
Превод по материал на Корпорация "Сибирско здраве" - П.Аненкова