Честно си признаваме, че научихме тази дума преди няколко дни. И почти сме уверени, че голяма част от вас не я знаят.
Тази дума означава ОТЛАГАНЕ ЗА ПОСЛЕ.
Както пише в тълковния речник: «Понятие в психологията, обозначаващо склонността към постоянно "отлагане за после" на неприятните мисли, дела, задачи.»
Например, трябва да се напише статия или пост, да се позвъни на нужния човек или да се изпрати писмо на абонатите или да се направи превод на даден материал, или …, или … Да продължаваме ли?
И това НЕ СЕ СЛУЧВА. Защото в този момент някой ни е позвънил по телефона, защото сме отворили пощата си и там има писмо, на което непременно трябва да отговорим, защото започва поредния обучаващ уебинар, защото трябва да приготвим нещо за хапване, защото ни е свършила тоалетната хартия и трябва спешно да отидем до магазина, защото …, защото …
Куп малки неща, които макар и да не са важни, макар и да не са спешни, трябва да свършим точно сега!
А това, което отдавна е назряло, НИКАК НЕ СЕ ДВИЖИ.
И този вътрешен саботаж може да продължава безкрайно.
Има няколко причини, поради които може би се занимавате с прокрастинация.
Една от тях е СТРЕС. Бекрайните, непоследователни начинания, при които нищо не се довежда докрай, могат да бъдат обяснени със стрес.
Още един фактор за прокрастинация – страх от непрофесионализъм. Струва ни се, че другите могат по-добре и ще ни критикуват или ще ни се надсмиват.
Спомнете си какво беше, когато се учихте на нещо – да карате колело, или пък да шофирате. Сякаш всички само вас гледат в този момент и даже ви се подсмихват. Но другите в този момент на нищо ново не се учат!
Така е и тук. ЗАПОЧНЕТЕ! ПРОСТО ЗАПОЧНЕТЕ! Не е нужно веднага да сте профи! Намерете нужната информация в интернет, попитайте тези, които вече са минали по този път, усъвършенствайте се. Помнете, че за да станете експерт в нещо са нужни 10000 часа практика. И това е в сила за всяка професия и навик. Шофиране, свирене на инструмент, създаване на продаващи страници, статии за блога, видео за Youtube, провеждане на презентации. Това не са наши фантазии, а данни от научни изследвания, които отначало са се провеждали върху музиканти с различно ниво на умения. Все пак, оказало се, че трудът е определящ за постиженията.
Други страхове също водят до прокрастинация – страх от публични изяви, страх да изглеждаш не така, както ти се иска, страх, че след като се случи нещо ще имаш много нови задължения…
Един от начините за преодоляване на прокрастинацията – разделяне на нещата за вършене на срочни и важни, несрочни важни, несрочни и неважни. Опитайте сутрин да определите какви три неща трябва да свършите именно днес, а вечерта направете анализ. Във вашия ежедневник може да има много повече неща за вършене, но се спрете само на три, такива, без които денят би преминал напразно.
Един от начините за сигурна прокрастинация – времето, загубено в социалните мрежи. Проверете всичките си акаунти, разгледайте постовете на приятели, снимките, котенца, кученца, цветенца, прекрасни пейзажи и т.н., поговорете в чата просто ей така, обсъдете новините на деня и… накрая – денят се изнизал, нищо не сте свършили от заплануваното!
На помощ може да дойде приложението pomodoro. Или някаква друга със сходни фунции. Същността – изключване на всички работещи приложения за определено време (каквото Вие зададете). Проработете това време концентрирано, направете си кратка почивка и … отново смело включете програмата.
Съвет от нас: ако Ви е нужно да направите пост, станете 1 час по-рано и този час използвайте само по предназначението, което сте му определили. Ако вашата цел е да научите нещо ново, да се саморазвивате – вижте по-горния съвет.
И въобще, този съвет е подходящ за много неща! Успех!
П.С. Ако тази статия Ви е харесала, можете да ни подкрепите, като харесате нашата страница във Фейсбук! Благодарим Ви!