top of page
Аненкова

Здравето, имунитетът и ние - част 2

Обновлено: 29 февр. 2020 г.


Що за «чудо» е това имунитет и какво му трябва, за да е силен?

Съгласете се, че за да се занимаваме с укрепване на имунитета трябва поне да разбираме КАКВО правим и да имаме конкретен план за действие. А откъде да вземем този план?

Разбира се, можем да се заровим в дебелите книги, да направим самостоятелно проучване в Интернет, да си загубим маса време… Но защо?

Великолепната 5-ка и бадемите

Най-простото, което можете да започнете да правите за своя имунитет е да започнете правилно да го «храните», в буквалния смисъл на думата.

Ето ТОП-рейтинг от полезни продукти, които забележително повишават имунитета.

И така:

Кисело зеле

По време на процеса на ферментацията в зелето се образуват пробиотици, които по нищо не отстъпват на кефирните бифидобактерии.

Те имат благоприятен ефект върху червата, а в действителност това е мястото, където се образуват имунните клетки. Още киселото зеле е богато на витамините С и Р, които също се образуват по време на ферментацията (в прясното зеле те са 20 пъти по-малко).

А още в киселото зеле се съдържа цинк, желязо, флуор и йод. Всичко това го прави един от незаменимите източници за поддръжката на имунитета.

Нерафинирано растително масло

Подходящо е всяко - царевично, ленено, зехтин и обикновено слънчогледово. В натуралните растителни масла се съдържа огромно количество от витамин Е.

Но трябва да се избира НЕРАФИНИРАНО масло. С такива масла може да се подправят салати, да се добавят в студени мезета.

Важно: нерафинираното масло не трябва да се нагрява, тъй като при нагряване то не само че губи всички свои полезни вещества, и се отделят канцерогенни вещества.

Портокал Чудесен плод, които не само повишава имунитета, но и за сметка на високото съдържание на витамините A, B, PP и C повишава настроението и помага да се справим с депресиите. Портокалите също така имат противовъзпалителен и антимикробен ефект, способства за по-бързото заздравяване на рани и влияе благотворно на храносмилателната система.

Тук без да се задълбочаваме следва да отбележим също лимоните и традиционните за нас ябълки и шипки.

Морска риба

В нея се съдържа ценната мастна киселина Омега-3, а също така много полезни белтъчини и витамините А и Е. Особенно е ценна рибата, живееща в северните морета:

  • скумрия,

  • херинга,

  • шпроти,

  • риба-тон,

  • сьомга.

Освен това, морската риба е богата на цинк, който участва в строежа на имунните клетки, и на витамините А, В, Е.

Аспержи

В зелените аспержи се съдържат рекорден брой витамини: А, В1, В2, В5, В6, В9, Е, С, Н и РР. В тях има цинк, много желязо, фосфор, калций и калий, а също така селен - природен антиоксидант, който забавя стареенето и защитава организма от образуването на ракови клетки. Аспержите способстват за очистването на организма от шлаки, токсини и соли. Те въздействат на цялата отделителна система, помагат на работата на бъбреците. Освен това аспержите оказват тонизиращо действие, понижават кръвното налягане, стимулират храносмилането и кръвообращението.

Бадеми Тези ядки са много богати на витамини от група В и на полиненаситени мастни киселини Омега -3.

Но трябва да се помни – цялото това богатство се намира само в суровите бадеми.

При термична обработка полезността на тези забележителни ядки рязко спада.

 

А сега се запознайте с 3 необичайни причини, снижаващи имунитета.

Идеалната чистота — враг на здравето?

Колкото и странно да звучи, но ежедневната борба за безупречна стерилност в дома не е от полза за нашето здраве. Същността е в това, че химическите вещества, както по време на почистването, така и след това (изпарявайки се от повърхностите) постъпват в организма. През белите дробове и кожата токсините попадат в кръвта и ни отравят. А остатъците от средството за миене на съдове ние поглъщаме заедно с храната в чистата чиния. Освен това, количеството микроби, което обичайно живее с нас, по-скоро стимулира имунитета.

Това не е призив да занемарим домовете си и те да потънат в прах и мръсотия, в никакъв случай!

Просто в процеса на почистването можем да ползваме повече природни и неагресивни средства, които са не по-малко ефективни – като оцет, лимонов сок, сода.

В днешно време не е проблем да се прочете в Интернет как да се използват те при почистването на дома.

 

Не спите — на здравето си вредите

Не е от значение защо не си доспивате — искате да свършите повече работа, гледате интересен сериал или сте на купон с приятели – при хронично недоспиване в организма нараства количеството на особени кръвни клетки — гранулоцити.

Тези клетки сигнализират за възникващи проблеми в имунната система.

Не се удивлявайте след това, ако множество болежки се обаждат и ви притесняват, както и безсънието.

Решението на проблема е достатъчно просто — старайте се да отделяте за сън не по-малко от 7 часа на денонощие.

 

Стресът — приятел или враг?

Лекарите твърдят, че малката и периодична доза стрес в ежедневието играе положителна роля. С други думи, стресът помага да се приспособяваме към житейските промени.

Обаче продължителният, хроничен стрес е нещо много вредно. «Хормонът на стреса» кортизол, отделян от надбъбречните жлези в отговор на стресовите ситуации, «с едната ръка лекува, с другата - уврежда».

От една страна той предизвиква прилив на сили, а от друга – потиска защитните възпалителни процеси в организма. А именно процесът на възпаление играет далеч не последна роля в защитата от инфекции.

Впрочем, милите дами трябва да обърнат внимание, че стрес също така са и депресиите, и отсъствието на оптимизъм, и — диетите, да-да, диетите...

 

Резюме

Как да разберем кои продукти повишават имунитета?

Първо, в тях се съдържат много витамини. Особено важни са витамините А, C, и Е. Това са витамини-антиоксиданти, те помагат на имунната система да работи.

Второ, имунитетът поддържат минералните вещества: селен, йод, цинк. Последният въобще е много важен - той участва в синтеза на вещества за имунната система, помага във възстановяването на силите.

Трето – повишаването на имунитета способстват живите лакто- и бифидобактерии, белтъчните продукти, ненаситените мастни киселини Омега-3, фибри.

 

Част трета и последна – “ПРОСТО. ЯСНО. ЗА ИМУНИТЕТА“ от Ю.Ю. Гичев, ръководител на Научно-иновационния център на Siberian Wellness


bottom of page