top of page
Аненкова

Здравето, имунитетът и ние

Обновлено: 29 февр. 2020 г.


Няма какво да се лъжем, често към здравето си се отнасяме съвсем по детски. На вид ние сме всичките сериозни, възрастни и отговорни хора.

Но вътре във всеки от нас живее едно малко дете, което иска само да си играе и да се весели и съвършено не иска да поеме отговорността за себе си. Нещо повече, тази отговорност всеки се стреми да я прехвърли върху специалисти, например върху учителя или върху лекаря.

Ние сме дълбоко уверени, че щом се обърнем към добрия доктор и той моментално всичко ще разбере, ще ни изпише вълшебна таблетка, при това сладка на вкус и в никакъв случай – горчива!

И ние ще изпием тази таблетка и веднага ще станем отново здрави и силни, и всички наши болести ще се разсеят като сутрешна мъгла.

 

Но, честна дума, така не става!

Прочетете листовката на което и да е лекарство и Вие ще видите предълъг списък с противопоказания. Едно лекарство е вредно за черния дроб, друго – за бъбреците.

Това лекарство влошава вниманието и не трябва да се приема от шофьорите, а пък онова е противопоказано за бременни.

Освен това, трябва да отчетем, че не всички лекарства се съчетават едно с друго, а пък лекарите не са богове, те също могат да бъркат.

Да, и медицината е колкото наука, толкова и изкуство.

 

Има ли изход?

Да, има! Трябва да се направят две прости, но важни стъпки:

  1. Приемете отговорността за своето здраве върху СЕБЕ СИ.

  2. Консултирайте се със специалисти.

В 99% процента от случайте, отговорът на добрия лекар би бил прост – заемете се със своя имунитет, а лекарства използвайте само в краен случай, когато без тях няма как да минете.

Защото имунитетът е в основата на здравето на човека в която и да е възраст.

Защо хората боледуват все по-често и все по-продължително? Защо все по-често се простудяваме, защо раните заздравяват по-бавно и по-трудно? Какво става?

Отговорът е прост — отслабен имунитет. Организмът не успява да се адаптира към бързо променящите се неблагоприятни външни условия и започва да дава сбои, изразяващи се в отслабване на собствената защита.

Какво нарушава защитните сили на организма и, като следствие, води до снижаване на имунитета:

  • неправилно и некачествено хранене (химическата обработка на продуктите за транспортиране и продължително съхранение, продукти с ГМО и т.н.);

  • вредни неблагоприятни фактори на околната среда (зони с радиоактивно облъчване, замърсявания от промишлени предприятия, изгорели газове от градския транспорт и т.н.);

  • пушене, алкохол, да не говорим пък за наркотична или химическа зависимост;

  • нарушаване на режима на съня и отдиха, повишената раздразнителност, хиперотговорности и напрегнат трудов график, стрес …

И така нататък, и така нататък. Причини много, а резултатът е един.

Отслабването на имунитета води до влошаване на здравето, влошаването на здравето – до намаляване на качеството на живот.

 

Изводът е прост – искате да живеете пълноценен и наситен живот → бъдете здрави. Искате да бъдете здрави → укрепвайте имунитета.

Но КАК да укрепим имунитета?!

Продължението следва в част две и част три на статията.


bottom of page