top of page
Ю.Ю.Гичев, превод П. Аненкова

КАК ПИЕНЕТО НА ЧАЙ ДА БЪДЕ МАКСИМАЛНО ПОЛЕЗНО? ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЦЕНИТЕЛИ.


Фиточаят „Essentials. Иван-чай и таволга“ (теснолистна върбовка и ливадно орехче) съдържа купаж от билки, отвари и настойки, които отдавна се използват в Сибир като ежедневна гореща напитка, много преди до нас да достигне обикновения черен чай.

Това са и риганът, и жълтият кантарион, и листата от касис, и плодовете от малина, и ливадното орехче, и мащерката. Но главният компонент, разбира се, е билката теснолистна върбовка (кипрей) или на руски - иван-чай, която съставлява 50% този богат купаж.

 

Защо иван-чай се нарича точно така - чай?

Работата е в технологията, тъй като това не е просто събраната и изсушена билка теснолистна върбовка, като обикновена суровина за чай, а става въпрос за събрани и обработени по особен начин листа, както е и с класическия черен чай.

Листата за иван-чай се събират от върха до средата на стъблото на теснолистната върбовка, когато се е вдигнала утринната роса. След това събраните листа трябва да се оставят да завехнат – начините са много, но главното е листът да не започне да киселее, да бъде еднороден, да не скърца, а неговите крайща да не са пресъхнали. Но най-главното – трябва да бъде направен толкова еластичен, че да може да се навие като топче, което води до отделянето на сок и това стартира процес на ферментация.

Ферментацията на иван-чай става на открит въздух до момента, когато се появява лек плодов аромат. Много важно е по миризмата да се оцени завършването на процеса на ферментацията и да не се допусне закисляване на листа.

След това иван-чай се суши и отлежава 4-5 месеца, тъй като му е необходимо да се „успокои“ и да „почине“ от всички направени върху него манипулации. Чаят отпочива до февруари, след което придобива равен вкус и цвят.

Именно така се прави истинският иван-чай! Именно с това иван-чай се отличава от механично събраната, изсушена на връзки и смляна на прах билка теснолистна върбовка, макар, че се опитват да я нарекат с името иван-чай.

 

А какъв е иван-чай в нашия продукт?

В състава на фиточая „Essentials. Иван-чай и таволга“ се съдържа иван-чай от най-високо качество, чиито доставчик е избран в според от резултата на проведен конкурс, в който участваха десетки производители.

Сред наградите, които е получил този иван-чай, могат да бъдат отбелязани: Златен медал от Международния конкурс "Най-добър продукт - 2016" на 23-тата Международна изложба "Продекспо - 2016" и диплом на победителя в националния конкурс "Най-добър иван-чай", който се проведе през 2016 година от Националния съюз на производителите на иван-чай "Руски чай".

 

А защо да пием тази напитка вместо обикновен чай?

Качественият черен чай е полезна напитка. В него има много необходими за здравето вещества. Но той има и редица съществени недостатъци, за които много хора просто не се досещат.

Първо, чаят съдържа много кофеин. И проблемът не е в самия кофеин (той в адекватни количества даже е полезен), а в това, че заради своята пивкост, много трудно бихме могли да дозираме чая (за разлика от силното кафе). И за ден можем лесно да употребим такова количество кофеин, каквото се съдържа в 10-15 чашки еспресо. А в такива дози кофеинът, безусловно, е вреден.

Второ, голямата част от нас пият чай със захар, а това е още по-голям проблем, отколкото кофеина. Фиточаят за мнозина е несъвместим със захарта, и ако ние заменим обикновения черен чай с билкова напитка, то тогава автоматично намаляваме употребата на захар.

Трето, колкото и богат на биологично активни вещества да е чаят, ако ние употребяваме само него, то сериозно намаляваме разнообразието от растителни вещества, които може да даде богатият купаж на основата на най-различни диви билки.

 

Като обобщение, преминавайки на фиточай «Essentials. Иван-чай и таволга» ние получаваме:

  • Истински вкус и аромат от тайгата, без кофеин и изкуствени добавки;

  • Полезна замяна на привичния чай;

  • 5 пъти повече антиоксиданти и значително по-разнообразен спектър от други полезни вещества;

  • Детоксикация вместо перевъзбуда;

  • Не оцветява зъбния емайл;

  • Не предизвиква привикване;

  • Пълноценна хидратация на организма вместо обезводняване вследствие на диуретичния ефект на кофеина.

П.С. Чаят можете да купите директно от Интернет-магазина на "Сибирско здраве" в България: https://goo.gl/61Fnq6

Превод от руски език: П.Аненкова

bottom of page