top of page
Аненкови

7 от 7: Обкръжение-007: Как да намерим своята «глутница», къде да търсим ментор и защо е толкова важ


 

Обкръжение от победители

 

Дълбоко сме убедени, че обкръжението е изключително важно. Обкръжението е като храна за нашето сърце и мозък. Ако всеки ден поглъщаме фаст-фууд, то тялото ни затлъстява и се разболява. С обкръжението е същото – ако всеки ден „поглъщаме“ не тези хора, това ни прави нереализирани, неуспешни и зли. Общуването с едни е инвестиция в развитието ни , а с други – инвестиция в деградация.

Много хора се чувстват неуверени в себе си. Нормално е да така.

Барбара Шер има отличен цитат:

«Средата, пораждаща победители, почти винаги се състои от победители».

Внимание, въпрос: а в детството ви, Вашето обкръжение било ли е от победители? Вие виждали ли сте как Ваши близки побеждават в нещо?

Ето 5 въпроса от Барбара Шер, които ще Ви помогнат ясно да разберете защо не вярвате в себе си:

  1. В детството ви отнасяли ли са се така, сякаш имате уникален дар, заслужаващ любов и уважение?

  2. Казвали ли са ви, че можете да направите каквото поискате и да бъдете каквито поискате – все едно, вас ще ви обичат и ще ви се възхищават?

  3. Оказвали ли са ви помощ, ободрявали ли са ви в търсенето на интересно за Вас занимание? Помагали ли са ви да разберете как се прави това?

  4. Поддържали ли са ви в стремежа ви да следвате всички ваши способности и интереси, даже ако те са се променяли всеки ден?

  5. Разрешавали ли са ви да се оплаквате, когато ви е ставало тежко, съчувствали ли са ви, но не са ви уговаряли да зарежете всичко?

  6. Помагали ли са ви когато не сте могли да се справите с нещо – и без упреци?

  7. Във вашето обкръжение имало ли е победители, които са се радвали на нашия успех?

Колко отговори «Да» преброихте при вас? Навярно немного. Макар, че сега това не е важно. Вие вече не сте на 5, и не сте и на 10 години.

Сега сами можете да избирате за себе си обкръжение.

От победители.

Как да го направите?

Ще прочетете малко по-надолу.

А сега - разказ за едно изследване.

 

Вярата създава реалност

Представете си, какви бихте били сега, ако са вярвали във Вас? Ще ви разкажем за едно епохално изследване, но ето в какъв ракурс. Как мислите, доколко силно вярата на другите хора в нас влияе на нашите успехи?

И така, през 1960 г. психологът Роберт Розентал и директорът на училище Ленор Джекобсън провели едно изследване, станало класическо и след това повтаряно многократно. На учениците от началното училище дали стандартен тест за интелигентност. Децата направили теста, а по-късно учителите им съобщили резултатите. При това, преподавателите «излъгали» по два аспекта.

Първо, казали им, че тестът не е бил обикновен тест за нивото на IQ (интелигентността), а все едно е бил насочен за определянето на онези ученици, които трябва да направят «интелектуален пробив» в настъпващата учебна година.

Второ, учителите направили списък на тези деца, които уж преминали теста особено добре. Да кажем така – списък с потенциалните гении. Всъщност, Потенциалните Гении били избрани по случаен принцип.

Какво станало след това?

В края на учебната година, тези ученици, които смятали за особено надарени, всъщност започнали да се учат значително по-добре. Техните достижения се увеличили значително повече във всички области в сравнение с останалите ученици.

Това изследване по-нататък се провеждало не един път по целия свят и всеки път резултатите били едни и същи: децата, в които учителите особено вярвали, ставали много по-силни и по-умни. При това, изследването го провеждали и в други области – например в бизнеса и във военни изследвания. Изводът е един: вярата на другите много силно влияе на нашите резултати. Тяхната вяра става самосбъднало се пророчество.

Може да се каже даже така: «Ние ставаме това, което вярват за нас другите».

Помислете добре над това.

 

Упражнение «Моята глутница»

Много от авторитетните хора на въпроса: «Каква е първата стъпка по пътя на промените?», отговарят: «Необходимо е да намериш своята глутница».

Ние сме абсолютно съгласни! Най-главното е да намерите своята глутница, или Идеалното Обкръжение. Трябва да намерите поне един човек, който да ви е близък по дух.

Отговорете на въпросите:

  • В какво обкръжение бих могъл максимално да се проявя?

  • Кой са тези хора? С какво се занимават?

  • Към какво се стремят? За какво мечтаят? За какво говорят?

  • Какви качества притежават? Какви са техните ценности?

  • Как реагират те на проблемите? Как изглеждат?

  • Къде обичайно прекарват времето си?

  • Как ще се чувствам редом с тях?

Създайте в главата си образ и идете на тези места, където се събират такива хора. Направете всичко, за да ви приемат при себе си. Предложете им нещо, с което можете да им бъдете полезни.

Набавете си Хвалител

В много от книгите по творчество има забавен съвет: да си набавите Хвалител. Когато човек още не е много устойчив в творчеството си, него не бива да го ругаят. Той трябва да бъде поддържан!

Така че, ако тъкмо сте поели по този път, намерете човек, който ще има особено задължение: независимо от това, какъв резултат сте постигнали, той трябва да ви хвали с всички сили.

Хвалителят трябва да работи без почивни дни и като минимум – няколко месеца. Щом вашата вяра в себе си укрепне, може да си набавите и Ругател

И накрая.

Отлично изказване от писателя Рей Бредбъри, който веднъж казал:

«Кои са Вашите приятели? Те вярват ли във Вас? Или удържат растежа Ви с насмешки и неверие? Ако отговорът на последния въпрос е „Да“, значи, Вие нямате приятели. Намерете си истински».

До среща на нашия workshop на 18 май вечерта (тази вечер)!

Адаптиран превод на П.Аненкова по материал на Л. Парфентиева

bottom of page