Вчера писахме, че шансът да се заработят пари, занимавайки се с любимо нещо е по-голям. Нека днес поговорим за това, колко време е нужно, за да започнем да заработваме, занимавайки се с нашето любимо нещо.
Това е възможно при условие, че:
а) потърпите малко, като при това може де се наложи да се ограничавате;
б) виждате възможности там, където другите не виждат.
Когато се занимаваш с любимото си нещо, ти не може да загубиш. Даже и да не получите резултат, във всеки случай изпитвате удоволствие от процеса.
Искам всичко, и то веднага!
Ако избираме между незабавно удоволствие сега (например парче торта) и отложено възнаграждение (например отлична физическа форма), то човек обикновено избира парчето торта.
С работата нещата стоят по същия начин. По-добре да заработваме веднага на нелюбимата работа, отколкото да загубим няколко години от живота си и да се ограничаваме, за да построим фундамент от своето любимо занимание.
Колко време ще заеме този фундамент?
Нека отначало Ви разкажем за опита на Барбара Шер – автор на световния бестселър „Да мечтаеш не е вредно“. Сега тя е почти на 75 години. Тя има интересна история. Самотна майка с две деца, седем години работила като сервитьорка, паралелно занимавала се с това, което обича – работата с хора. Ето какво разказва самата Барбара: „Публикувах своята първа книга „Да мечтаеш не е вредно“. На 44 години! Потресена, аз чаках успеха. Но минаха 5 години, докато забележат книгата и второто издание с меки корици излезе по чиста случайност. След което започна да набира популярност – и се продава и до сега.
Аз не забогатях. Бъхтах се още 10 години, занимавайки се с консултиране, ситуацията лекичко се подобри, и на 54 години публикувах втората си книга. И отново се изпълних с ентусиазъм. Но книгата, която трябваше да стане нов шанс за успех, се провали жалко и повече не се преиздаде. Аз не само претърпях неуспех, аз направих кариера на неуспехите си! Третата книга „За какво да мечтаем“ излезе, когато станах на 59 години. Тя влезе в списъка на бестселърите по цялата страна и след години все още се продава. На моята четвърта книга Live the Life You Love присъдиха току-що учредената премия Books for a Better Life, но както и първата, отначало не беше забелязана от публиката.“ Книгата, от която е цитата, Барбара издава на 62 години.
Някои хора, чувайки такива истории биха казали: „ И за какво ми е успех, ако той идва едва на 50-60 години? Искам успех веднага!“
Да, тя не е станала милионер на 25 години, но пък тя повече от 40 години се занимава с това, което обича и се радва на живота.
И така, колко трябва да потърпим?
В същност не всичко е така печално. Обикновено това отнема няколко години. 2-3-5. Няма какво да се лъжем – няколко години ще трябва да стиснете зъби: може да нямате достатъчно пари, може да се наложи да съвместявате работата си и любимото си занимание, може да се наложи да откъсвате от съня си, да се ограничите от развлечения, да ви пресират роднините... Но ако много искате, то ще стиснете зъби, ще стиснете юмруци и ще действате. Не е комфортно. Изисква дисциплина. И само Вие решавате „да“ или „не“.
Упражнение „От какво си готов да се откажеш?“
Това е класически въпрос от упражненията по постановка на целите. Той звучи така “От какво си готов да се откажеш, заради постигането на твоята цел?“
Обикновено колкото е по-голяма целта, толкова повече трябва да сложим на другата страна на везните.
Но!!! Гаранции няма. В живота гаранции няма, има само възможности. По принцип вариантите са два:
1 . Живееш и ходиш на работа, най-често тя не е любима и накрая се питаш „Ами ако...“
2. Залагаш на любимото си занимание и накрая, независимо от резултата си казваш „Затова пък правих онова, което обичам!“
Краят по тази тема следва ... Но ще има още постове до датата на нашето събитие.
Надяваме се да се видим на живо на workshop-а на 18 май!
Адаптиран превод от П.Аненкова по материал на Л. Парфентиева