top of page
П.Аненкова

1 от 7: Как да твориш, пътешестваш и строиш бизнес, когато няма пари?


Решихме да засегнем тази тема, тъй като често ни казват: „Аз в момента търся себе си, уча се да слушам, да се вслушвам в себе си. Имам големи планове, знам какво искам, но финансова възможност изобщо нямам! Парите ми стигат само за преживяване. Този проблем ме сковава и ограничава, особено и ако имаш и семейство за хранене. Има стотици съвети как да преодолееш вътрешните си прегради, а какво да правиш, ако нямаш пари (а тях реално ги няма)?“

Ще се постараем да разкажем как са свързани парите и страстта, как да живеем и да се развиваме, без да имаме пари в началото на пътя си, как идват парите от гледна точка на законите на света.

Изследването на Скръли Блотник

Ще напомним за класическото изследване на Скръли Блотник, в което взели участие 1500 души. Разделили ги на две групи А и Б. В група А попаднали 1245 души, които смятали, че отначало трябва да се заработят пари, а след това да се търси любимото дело. В група Б били останалите едва 255 човека, които решили, че ще се заемат с това, което им е по сърце, а останалото някак си ще се нареди. Как мислите, колко човека от тези две групи са станали милионери след няколко години? 101 души. И само един от тях е бил от група А. И всичките останали 100 човека – от група Б. Разбираемо е, че всеки човек, четейки това, може да изпита едновременно и радост, и болка. Радост от надеждата, че някога той ще намери своето митично любимо дело, което ще го направи милионер. И болка от това, че пред него лежи дълъг път и парите едва ли ще дойдат така бързо (а пък ни се иска това да стане веднага).

Парите са енергия

Защо всички говорят, че само правейки нещо любимо, може да се заработят много пари? Просто е - няколко закона от метафизиката, следствие и извод.

Закон 1: Парите са енергия, която е способна да се проявява в реалността.

Закон 2: Подобното привлича подобно.

Следствие: Колкото е по-голяма вътрешната енергия (вътрешните сили), толкова повече пари.

Извод: за да заработи човек много пари, трябва да прави това, което му дава енергия, а не това, което отнема енергия от него.

Има хубава фраза: „Успешни проекти създават тези, които много пътешестват и правят секс с любим човек“.

Упражнение „Защо ми е празно портмонето?“

Направете упражнението. Само че – честно. По-долу даваме дейности, с които е запълнено времето на зрелия човек. Пресметнете колко часа отделяте на всеки от пунктовете за седмица. Поставете „+“ на тези дейности, които Ви изпълват с енергия. И „-“ на тези, които Ви я вземат. „Изпълват“ – това значи, че след занимание с тази дейност Вие чувствате въодушевление, прилив на сили, радост, усещане за щастие. Направете си собствен списък, ако този, който даваме не се отнася до Вас.

Работа/ Хоби/ Приятели/ Семейство/ Спорт/ Секс/ Празни разговори/ Умни разговори/ Социални мрежи/ Кафе/ Ресторанти/ Барове/ Негативни мисли/ Безполезни вътрешни диалози/ Саморазвитие/ Книги/ Медитации.

Най-вероятно, ще видите доста силен превес в посока на нещата, които Ви отнемат сили и енергия.

Любимо занимание и пари

Цялата тази дълга прелюдия беше заради това, че няколко часа на ден занимание с любимото дело неутрализират въздействието на това „внимание“, което е в живота ни през останалото време.

Ще приведем няколко цитата от книгата „Голямата осмица“ на Ричард Джон, посветена на успешните хора.

„Генетикът Крейг Вентър ми разказваше, че е станал милионер случайно:“ Аз започнах да се занимавам с биология, мислейки, че цял живот ще бъда беден. Нищо специално не съм правил, за да получа големи пари. Следвах своето призвание, а парите идваха сами. Не тичайте след тях.“

Известният дизайнер-график Дейвид Карсън разказва, че е оставил добре платената си работа на преподавател, за да се посвети напълно на дизайна: „Парите никога не са ме привличали. Много години работих за скромно възнаграждение. Понякога не можех да отида на работа с колата си, защото нямах пари за бензин. Не съм се стремил към пари или към слава. Стемях се към това, което би ми донесло творческо удоволетворение.“ Сега Дейвид е и знаменит, и богат.

И накрая ще приведа думите на Стивън Кинг, създателят на множество бестселъри: „Да, аз с прозата си изкарах маса пари, но никога не съм слагал дори една дума на хартията с мисълта, че за нея ще ми платят... Правех това заради прищявката си. Заради чистата радост от самата работа.“

И накрая за смисъла. Преподавателката от Стенфорд Тина Сийлиг в книгата „Защо никой не ми разказа това на 20 години“ пише „Писателят Гай Кавазаки казва: „ Да придобиеш смисъл е къде по-добре, отколкото да заработиш пари.“ Ако Вашата цел е да придобиете нов смисъл в опита си по иновационен начин да решите голям проблем, то Вие с голяма вероятност ще заработите пари, отколкото ако започнете бизнес с едното желание да изкарате пари – в последния случай Вие възможно няма да получите нито пари, нито смисъл.“

И така, до нашето събитие,очаквайте всеки ден постовете ни за живота, за това, как хората са постигнали успех.

Надяваме се да се видим и на нашия workshop на 18 май. http://apa-sib.wix.com/a-manual-to-life

Адаптиран превод от П.Аненкова по материал на Л. Парфентиева

bottom of page