top of page
Аненкови

КАК ДА ИЗБЕГНЕМ СЪДОВА КАТАСТРОФА?


Здравото сърце и съдова система зависят от много фактори: начин на живот, екология, наследственост, възраст и наличие на съпътстващи заболявания. При това, важен момент за поддържането на сърдечно-съдовата система е профилактиката на възможни заболявания. Как да защитим сърцето и съдовете и да съхраним силата и здравето на цялата система?

Нека се опитаме да разберем.

В икономически развитите страни заболяванията на сърцето в днешно време значително се «подмладиха»: освен възрастни хора, в рисковата група влизат хора в трудоспособна възраст, особено представители на творческите професии, бизнесмени, учители, лекари. Като една от основните причини за сърдечно-съдови нарушения, както и до сега, се смята атеросклерозата – заболяване, при което става запушване на съдовете и влошаване на кръвоснабдяването на органите.

 

През 2012 година от сърдечно-съдови заболявания са починали 17,5 млн. души, което представлява 31% от всички смъртни случаи в света

 

Традиционно определят няколко причини за атеросклерозата

ХОЛЕСТЕРИН: ПРИЯТЕЛ ИЛИ ВРАГ?

Навярно, всеки от нас поне веднъж е чувал, че холестеринът и мазнините са вредни за сърцето и съдовете. Защо тези вещества са опасни и трябва ли напълно да ги изключим? Холестерин се съдържа във всяка клетка в човешкия организъм и е необходим за нормалната жизнена дейност: с негова помощ се изпълняват редица жизнено важни функции, свързани с обмяната на веществата. Но е прието да се определят два вида холестерин в зависимост от типа на съединението:

• «Добър» холестерин – използва се като строителен материал за образуването на нови клетки, а така също способства за извеждането на мазнините от организма.

• «Лош» холестерин – отлага се върху стените на артериите, формирайки атеросклеротични плаки. Плаката става част от кръвоносния съд, постепенно свивайки неговите стени и пречейки на кръвотока. За да премине кръвта през стеснения съд, на сърцето му се налага да работи по-интензивно. Като резултат се повишава кръвното налягане, а освен това плаката може да се откъсне и да запуши важен кръвоносен съд. Като резултат – развива се исхемия или може да стане и инсулт.

ПОМОЩНИКЪТ НА «ЛОШИЯ» ХОЛЕСТЕРИН – ХОМОЦИСТЕИНЪТ

Дълго време като главен враг на нашето сърце сочеха холестерина. Но днес вече много кардиолози отбелязват, че почвата за съдови катастрофи подготвя високото ниво на хомоцистеина.

 

Хомоцистеинът е продукт от преработката на метионина. В голямо количество той се съдържа в белтъчната храна, например в месото, млечните продукти, рибата, бобовите. С възрастта, утилизацията на хомоцистеина се влошава, и опасното вещество започва да уврежда стените на кръвоносните съдове.

 

С какво е опасен хомоцистеина?

Главното негативно действие на хомоцистеина е в това, че той поразява стените на артериите (по-рано се смяташе, че това е дело на холестерина).

 

Първичното увреждане на съдовете става под въздействието на хомоцистеина. Защитавайки се, организмът се опитва да запуши увреденото място отначало с кръвни тромби, след това с холестеринови плаки. Получената неравност на вътрешната повърхност на съда създава условия за натрупване на още повече холестерин, което води до уплътняване и запушване на кръвоносния съд.

 

Много от сърдечно-съдовите заболявания е по-лесно да се профилактират, отколкото да се лекуват! Придържайте се към съветите по хранене и начин на живот от специалистите на Корпорация «Сибирско здраве».

ХРАНЕНЕ

• Редовно употребявайте продукти, богати на омега-3 полиненаситени мастни киселини (морска риба, ленено семе и сусам, морско зеле, зеленолистни зеленчуци). • Откажете се от колбаси, фаст-фуд, пушени меса.

• Яжте нетлъсто телешко, заешко, пилешко, пуешко.

• По възможност избягвайте маргарините и продукти за мазане – съдържащите се в тях трансмазнини са вредни не само за сърцето, но и за целия организъм (по възможност – защото голямата част от готовите продукти вече съдържат маргарин, който ние употребяваме, даже без да се досещаме за това). • Ограничете употребата на сол, тъй като натрия задържа вода в организма, а това е пряк път към повишаване на кръвното налягане.

СПОРТ

Ежедневно правете гимнастика, посещавайте басейн – това отлично поддържа сърдечния мускул. Укрепвайте гръбначния стълб, тъй като заболяванията на опорно-двигателния апарат предизвикват проблеми с кръвотока.

КАКВО Е ЗАБРАНЕНО?

Откажете се от пушенето и не злоупотребявайте с алкохола – вредните навици предизвикват аритмия и коронарна болест на сърцето.

КОНТРОЛ НА ТЕГЛОТО

Редовно следете теглото си: хората с наднормено тегло винаги са в рисковата група. Затлъстяването принуждава сърцето да работи по-интензивно, което може да доведе до хипертония. Опитайте се да изчислите своя ИТМ (индекс на телесна маса), за да проверите какво е положението при Вас. Формулата е:


, където m – маса на тялото в килограми, а h – ръст в метри. Например, ако Вашето тегло е 75 кг, а ръстът 165 см, то формулата ще изглежда така: BMI=75 : (1,65 х 1,65) = 27,5.

В съответствие с изискванията на СЗО е разработена интерпретация на ИТМ (индекс на телесната маса)

Комплексна програма за профилактика на развитието на атеросклероза

Надежден кардиощит от Корпорация «Сибирско здраве»

1. Поддържане на баланса на холестерина и нормализация на обменните процеси в организма.

Източник на ейкозапентаенова (ЕПК) и докозахексаенова (ДХК) омега-3 киселини

• Натурален източник – ленено масло, рибено масло

• Витамин Е

• 3 капсули – 56,3% от денонощната норма на омега-3 киселини (1125 мг)

Главната задача на компонентите в липидния комплекс е запълването на дефицита от полиненаситени мастни киселини в организма. В семената на сибирския лен се съдържат растителни омега-3 полиненаситени мастни киселини, най-ефективни от които са ейкозапентаеновата (ЕПК) и докозахексаеновата (ДХК) мастни киселини, притежаващи мощен кардиозащитен ефект.

Омега-3 мазнините разширяват кръвоносните съдове, увеличават притока на кръв към органите и тъканите, препятстват възникването на артериална хипертензия. Те способстват по-ефективната работа на сърцето, намаляват риска от възникване на аритмия. За сметка на нормализацията на обмена на холестерина и намаляването на съсирваемостта на кръвта, се намалява риска от възникването на атеросклероза, инфаркт на миокарда, инсулт.

 

2. Защита на съдовете от увреждащото действие на хомоцистеина

Огромна роля за това играят витамините от група В (В1, В6, В12, В9). Участвайки в обезвреждането на хомоцистеина, те намаляват риска от възникването на такива заболявания като исхемична болест на сърцето, атеросклероза, инфаркт на миокарда. При това максимален ефект се постига при тяхното съвместно назначаване. Дадената комбинация даже е получила свое наименование – тетрада на Морисън (от лат. дума tetra – четири).

Съдържа уникален витаминно-органичен комплекс cardioAGE™, който представлява усъвършенстван вариант на тетрадата на Морисън, тоест комбинация от природни вещества, стимулиращи процеса на обезвреждането на хомоцистеина и недопускащи опасно повишаване на неговото ниво.

А значи, «Тетрардиол» поддържа здравето и активността на нашето сърце, като го защитава от болести и стареене.

 

3. Хронобиологична защита на сърцето и извеждане на излишъка от «лош» холестерин

Продуктът е разработен с отчитане на биоритмите на сърдечно-съдовата система, която, както е известно, повече от всички други зависи от правилните биоритми. «Синхровитал III» обединява в състава си едновременно няколко най-нови биологично активни компоненти, открити и изучени в последните години. Активни компоненти в комплекса:

• Бета-глюкани от овес – свързват излишъка на холестерин в организма, намаляват нивото на захарта в кръвта, а така също забавят усвояването на въглехидратите и мазнините. Бета-глюканите притежават антиоксидантни свойства и забавят прогресирането на атеросклерозата.

• Липоева киселина - стимулира обмяната на холестерина. Тя не само действа като антиоксидант, но и стимулира активността на други кардиопротекторни антиоксиданти (глутатион, витамини С и Е, коензим Q10).

• Мощният антиоксидант ликопин намалява нивото на «лошия» холестерин, укрепва стените на кръвоносните съдове и на капилярите, благодарение на което се повишава тяхната еластичност.

Селен – микроелемент на дълголетието. Защитава сърдечно-съдовата система от атеросклероза.

Флавоноиди от глог - оказват съдоразширяващо действие, способстват за намаляването на артериалното налягане и защитават клетките на сърцето от исхемично увреждане.

Бета-глюкани от овес с европейско качество – напълно натурален биоактивен компонент от овесени трици, извлечен чрез щателно просейване. Клиничните изследвания потвърждават способността на бета-глюканите да намаляват нивото на глюкоза в кръвта, а така също на инсулина и холестерина.

Превод по материали на Корпорация „Сибирско здраве“: П.Аненкова Бъдете здрави!

bottom of page