Антиоксиданти.
Тази дума днес се употребява много често и е трудно да се намери човек, който да не е чувал съвсем нищо за тези природни вещества. Но точно знания за момента не ни стигат. А между впрочем, темата е крайно важна.
Може да не разбираме добре разтоварващите диети, може даже да не знаем как правилно се усвоява калцият, може, в края на краищата да не подозираме за вредата от нарушената чревна микрофлора, но за антиоксидантите трябва да знаем!
Същността е в това, че антиоксидантите са универсални защитници на нашите клетки. Може даже да се каже, че антиоксидантите са невидимата втора обвивка на клетките, която ги защитава от постоянното агресивно въздействие на химичните окислители.
Какво представляват окислителите и защо трябва да се защитаваме от тях?
Това е и главният въпрос, на който трябва да отговорим.
След като разберете това, всички въпроси и съмнения относно необходимостта от антиоксидантите ще отпаднат.
За начало - няколко въпроса:
Защо всички се боят от радиацията?
Защо голямата част от хората използват слънцезащитен крем на плажа?
Защо при инфаркт или инсулт често се запушва само един малък кръвоносен съд, а загива огромна част от сърцето или мозъка?
Защо след прекаляване с алкохол боли целият организъм?
Защо при вирусна инфекция ние често не можем да помръднем нито ръцете, нито краката си?
Защо лошо понасяме някои лекарства?
Защо в днешно време всички говорят за необходимостта от очистване на организма, и че това са шлаки, пречещи на нормалната работа на организма ни?
Защо, какво е това? Можете ли да отговорите с една дума?
Къде повече, къде по-малко, но при всички тези случаи, главната причина за гибелта на клетките и свързаните с това проблеми по здравето, са окислителите. Тоест, химични вещества с различна природа, които се образуват при увреждане или гибел на клетки по силата на всякакви увреждащи външни или вътрешни въздействия.
Общото при тях е едно – както и всички окислители в природата, те са непълноценни молекули, на които не стигат атоми в молекулата. И те се стремят да захванат тези недостигащи им атоми от всякакви намиращи се редом структури, които в резултат на такава "експроприация" или загиват, или самите те стават окислители.
В човешкия организъм окислителите вземат атоми от нашите клетки, буквално разкъсвайки ги на части.
Но освен различните увреждащи въздействия, в организма ни има още един гигантски източник на окислители. Това е дишането. Прогонвайки кислород през клетките, организмът получава толкова необходимата му за живота енергия. Но при това постоянно си играе с огъня, тъй като кислородът е един от най-силните окислители в природата.
В момента, в който стане някакъв сбой, веднага една, две, стотина клетки моментално изгарят в окислителния пожар.
Природна защита
Разбираемо е, че природата би трябвало да защити нашите клетки от тази смъртоносна и вездесъща заплаха. И такава защита действително има.
От храната ние редовно получаваме особени вещества – антагонисти на окислителите. За това те се и наричат антиоксиданти.
Натрупвайки се вътре в клетките и около тях, те блокират окислителите и не допускат техния контакт с клетъчните структури. По такъв начин се поддържа целостта на клетките, тяхната нормална работа, а също така се удължава срока на тяхната служба.
Да вземем например широко известният витамин Е.
Всички наоколо – от лекарите до козметолозите, говорят за огромната полза от този витамин-антиоксидант и препоръчват неговата постоянна употреба.
А защо? Опитайте да назовете функциите на витамин Е?
Витамин Д е полезен за костите, витамин А – за зрението, витамин В12 – за кръвотворенето.
А витамин Е за какво е? И, оказва се, че при него няма някаква определена главна функция – всички са много важни и крайно крайно разнообразни. Противотуморно и противовъзрастово действие, защита на сърцето и черния дроб, поддръжка на сексуалните функции и младостта на кожата и много-много още друго и не по-малко важно.
Как може един единствен витамин да има такова потресаващо многообразие от функции?
Всичко се обяснява много просто. Витамин Е е един от най-активните и универсални антиоксиданти. А тъй като окислителите заплашват всички наши органи и тъкани, то и силните антиоксиданти ще защитават и поддържат на практика всички клетки. Оттук следва и широкото действие на витамин Е и на всички други антиоксиданти – витамин С, витамин А, флавоноидите, селен, ликопин и много други.
Откъде да вземем антиоксиданти?
Ако антиоксидантите са толкова важни, то откъде да ги вземем?
99% отвън, в готов вид – или заедно с пълноценна храна, или в състава на биологично активни препарати, тъй като на практика антиоксидантите не се синтезират в нашия организъм. Разбира се, в нашите клетки има специални антиоксидантни ферменти, но…
Проблемът е в това, че те не работят без постъпването в организма на антиоксидантни минерали, такива като селен, манган, цинк, мед.
И так, още веднъж да повторим – антиоксиданти в организма НЕ се синтезират.
Второ, те не са способни да се натрупват, и няма как човек да се „наяде“ с антиоксиданти за месец напред. Оттук следва много важният извод – всеки ден трябва да осигуряваме постъпване на антиоксиданти в организма.
Веднага възниква въпросът – а защо природа не ни е дала възможността самостоятелно да синтезираме антиоксиданти, след като те са толкова важни за здравето?
Всъщност, отговорът е прост.
Първо, значителна част от антиоксидантите живите организми по принцип не могат да синтезират. Става дума за минералите – цинк, мед, манган, селен.
Второ, исторически в храната на човек винаги е имало антиоксиданти, тъй като те са много широко представени в растителната храна.
Ако с животинската храна е могло да има проблеми, то растения наоколо, дори даже да не са съвсем тип хранителни, винаги е имало много. За това потребност да се синтезират антиоксиданти в нашия организъм на практика никога не е имало.
Но започвайки от 20-ти век, от храната на човек стремително започна да изчезва растителната храна, а тази, която остана, става все повече и повече рафинирана. А значи, крайно обеднена откъм биологично активни вещества, включително антиоксиданти.
За да възстановим антиоксидантната защита, имаме само два варианта.
Първо – значително да увеличим количеството на нативна растителна храна.
Но за това всеки ден трябва да имаме не по-малко от половин килограма свежи плодове и зеленчуци (картофите не се броят), двеста-триста грама свежи зеленолистни, двеста-триста грама нерафинирани и непечени ядки или нерафинирани зърнени.
Също така би било добре няколко пъти в седмицата да добавяме в храната си покълнали зърна или бобови, нерафиниран зехтин, подправки от типа на куркума, червен пипер, джинджифил, магданоз, копър и т.н.
По принцип, в такъв рацион няма нищо свръхестествено - за много малка група от компетентни и внимателно следящи за своето здраве хора.
А за голямата част остава вторият вариант – редовен прием на антиоксидантни препарати. Но тук трябва да разбираме един много важен момент.
А какви антиоксиданти са по-добри?
Защо, изброявайки продуктите богати на антиоксиданти, бяха изброени цял ред такива продукти, а не един-два?
Същността е в това, че химичните окислители, които заплашват клетките ни са много. И всички те са различни. Ето защо, за неутрализацията на такова разнообразие от окислители, природата е предвидила не по-малко количество от различни антиоксиданти.
И колкото повече различни антиоксиданти ще има в храната, толкова по-сигурна ще е нашата антиоксидантна защита.
Ето защо, главният критерий за качеството и ефективността на антиоксидантния препарат – това е количеството и разнообразието на антиоксидантите в неговия състав.
Един от най-пълноценните антиоксидантни състави ние имаме в лицето на „Извори на чистота. Формула 3“ на Siberian Wellness.
25 антиоксиданти – и това е само категорията на основните и измерени по своята антиоксидантна активност компоненти на дадения продукт. Тук ние можем още смело да добавим повече от десет други нестандартизирани антиоксиданти в състава на екстрактите от растения с антиоксидантно действие. Но най-главното е, че всички тези антиоксиданти се отнасят към различни класове и притежават максимално разностранно действие.
В състава на „Извори на чистота. Формула 3“ има мастноразтворими антиоксиданти, такива като витамин Е, витамин А, бета-каротин, ликопин, които защитават клетъчните обвивки, състоящи се предимно от мазнини.
Във формулата има и водоразтворими антиоксиданти, защитаващи биологичните течности на организма и вътреклетъчното пространство. Това са и полифеноли, и рибофлавин, и катехини.
Накрая, в състава на „Формула 3“ има пълен спектър минерални антиоксиданти, осигуряващи работата на нашите собствени антиоксидантни ферменти. Това са манган, мед, селен, цинк.
Освен това, в състава на „Формула 3“ има цели антиоксидантни вериги – т.е. антиоксиданти, работещи по двойки или тройки, за сметка на което се повишава антиоксидантния ефект и не се допуска образуването на токсични продукти при неутрализацията на окислителите.
Например, витамин Е, витамин А и селен, действат като единен антиоксидантен комплекс.
Или витамин С, полифеноли и катехини.
Или ликопин, бета-каротин и витамин С.
Антиоксидантните препарати, съставени без отчитане на този каскаден принцип, не само са по-малко ефективни, но и в редица случай могат, обратно, да оказват окислителен ефект. Именно по тази причина днес вече не се препоръчва употребата на монопрепарати антиоксиданти, например, чист витамин Е или витамин С, което по-рано е било много разпространено.
Накрая, в състава на „Формула 3“ присъстват и рядко влаганите поради своята висока цена, но при това много важни и силни антиоксиданти, такива като дихидрокверцитин, ликопин и антоциани.
И така, решавайте!
Или още днес Вие радикално ще замените съдържанието на своя хладилник, или ще отворите опаковка пълноценен антиоксидантен препарат. Трети вариант няма.
Ако Вие, разбира се, искате да оставате здрави и млади.
Превод от руски език по материали на Корпорация „Сибирско здраве“: П. Аненкова