top of page
Аненкови

6 СТАДИЯ НА ЗАШЛАКОВАНОСТ НА ОРГАНИЗМА (по д-р Х.Х. Рекевег)


През своя живот, човешкият организъм преминава през шест стадия на зашлакованност, при това развивайки различни заболявания.

В 1955 г. немският лекар Ханс-Хенрих Рекевег формулира теорията за хомотоксикологията (зашлаковаността на човешкия организъм).

«Заболяването е реакция на биологичните целесъобразни защитни механизми на организма срещу вътрешни и външни хомотоксини или опит на организма да компенсира нанесена му токсична щета» (Х.Х. Рекевег)

Основното положение в теорията е в това, че болестите са проява на защитните сили на организма, управляеми от имунната система, против външни и вътрешни токсини.

Болестите са опит на организма да компенсира вредите, възникнали вследствие на въздействието на отрови за него. В своята работа Х.Х. Рекевег определя съответно видовете тъкани, и 6 стадия на протичащите в тях процеси.

Първи стадий. Стадий на неутрализацията и отделянето. Отначало шлаките се намират само в кръвта, но човек вече «безпричинно» се уморява, необходим му е почече отдих, за да обезвреди замърсяването в кръвта чрез черния дроб и бъбреците. По-нататък шлаките «бият» по мозъчното сиво вещество, в резултат – умора с главоболие.

Втори стадий. Стадий на възпалителните процеси. При повишаване на концентрацията на шлаките в кръвта, организмът включва механизми за тяхното изхвърляне. Реакция на очистването - алергии. Имунитетът пада, човек боледува по-често от простудни заболявания. Появяват се различни заболявания на стомашно-чравния тракт. При това са възможни температура, хрема, кашлица, изпотяване, разстройство, изтичане на гной, болки и др.

А също така реакции при извеждането и превръщането на токсичните отрови в нетоксични чрез възпаление (почервеняване, уплътнения, загнояване, отваряне на рани).

Трети стадий. Стадий на натрупването (складирането) и преразпределението на голямо количество шлаки. Ако организмът не успява да изхвърли замърсяванията и шлаките, и човек продължава да ги натрупва в стомашно-чревния тракт, то се включва механизма на «консервиране». Леко натрупване на шлаки във вид на затлъстяване І степен, или обратно – отслабване І степен, с образуване на нови места на натрупвания: поява на фибромиоми, липоми, кисти, папиломи, полипи, хемороиди, пясък, камъни и т.н.

Четвърти стадий. Стадий на насищането. Поява на субективни симптоми. Обективните симптоми са малко, ето защо обикновено се поставят общи диагнози: вегетосъдова дистония, мигрена, ранен климакс, нарушаване на обмяната на веществата, остеохондроза на гръбначния стълб, «синдром на хроничната умора», а понякога такива хора ги обявяват и за «симуланти». Ето защо, този стадий още се нарича «мълчалив» или «ням». Става «изблъскване» на шлаките по тялото и разпределението им така, че стават очевидни изменението на формите и функциите на органите и системите – затлъстяване, блокировка на ставите, ревматизъм, полиартрит, остеохондроза. Поради отлагания по кръвоносните съдове и загуба на еластичност, възниква хипертонична болест.

Пети стадий. Стадий на дегенерацията. В този стадий обективните прояви също са слаби, но се появяват положителни резултати при лабораторни изследвания. На този етап възникват вторични нарушения: атрофичен ринит, парези, атрофия на зрителния нерв, цирози и други. Всичко това е свързано с лавината от шлаки, постъпващи в нервните тъкани.

Шести стадий. Стадий на озлокачествяването (онкология) и всички натрупани шлаки и токсини въздействат комплексно. Това е отмъщението на Природата за неправилно изядената храна.

В 4 —6-и стадии, организмът вече в значителна степен е изложен на отровното въздействие на шлаките. На тези стадии той се опитва колкото се може по-дълго и оптимално да задържи живота, при което шлаките се изхвърлят заедно с гной чрез фистули или обмени заболявания, например при захарен диабет се осъществява извеждане на глюкоза. Тези биологични начини за освобождаване от шлаки се състоят в разполагането им в междутъканната структура, което външно се проявява като затлъстяване.

Очистването на организма играе главна роля в поддържането и възстановяването на човешкото здраве. За да подобрим самочувствието си, за забавим процесите на стареене, да достигнем активно дълголетие, трябва редовно да освобождаваме вътрешните органи и системи от замърсяванията.

Зимата и пролетта са най-благоприятното време за това. Както утвърждава източната медицина, през зимата започва подготовката на нашите вътрешни системи за приема на пролетните витамини и микроелементи, ето защо органите трябва да се освободят от старите клетки и отпадъците.

А какво е здравето, ще попитате?

От позицията на хомотоксикологията, определението за здраве според д-р Х.Х. Рекевег е просто и лаконично: „Здравето – това е състоянието на свобода на организма от хомотоксини и предизвикваните от тях функционални нарушения и органични поражения.“

Бъдете здрави!

Искате ли да научите как да изчиствате отвътре вашето тяло лесно, без специални диети, медицински процедури и гладуване? Регистрирайте се на безплатен уебинар!


bottom of page