top of page
Фото автораАлександр Аненков

12 секрета на неврофизиолога: как да се чувстваме по-добре

Джон Арден, неврофизиолог, лекар с огромен стаж, разказва как можем да използваме знанията по неврофизиология, за да подобрим своето настроение, за намаляване на тревожността и по-често да усещаме радостни емоции.


Предлагаме на Вашето внимание извадка с най-добрите според нас съвети, основани на последните достижения на науката и на доказателствената медицина.


1. Като се усмихвате или пък се мръщите, Вие изпращате сигнал сигнали до мозъка, съвпадащи с щастливи или тъжни усещания.

Така че се старайте да си давате вид, че сте щастливи — това ще ви помогне да се почувствате по-добре!


2. Ако постоянно обръщате внимание на възможностите вместо на ограниченията, ще Ви се удаде на пренастроите мозъка.

Когато започнете да се фокусирате върху възможностите, в мозъка вместо използване на обичайните връзки, усилващи негативните емоции, ще се формират нови връзки между невроните.


3. Ако човек е склонен по-често да се намира в определено настроение, може да се каже, че това настроение формира възприятието му спрямо всички събития.

Това е базовият емоционален фон, настроение по подразбиране, центърът на привличане в живота на човек. Повечето от това, което става в живота ни се базира върху това и се върти около него.


4. Старайте се колкото се може по-продължително да поддържате емоционалния настрой, в който желаете да оставате винаги, за да може в крайна сметка това да се става лесно и непринудено.


5. Ако тъгата, подтиснатостта или раздразнението са постоянните емоционални състояния на човек, то това прилича на развалена плоча.

Игличката на грамона попада върху надраскване на повърхността на плочата и една и съща музикална фраза започва да се възпроизвежда отново и отново.

В това е и същността на израза «звучи като развален грамофон».


6. Ако сте съсредоточени върху това, което не сте, то блокирате възприятието на това, което всъщност сте.

В този случай се водите от негативна координатна система.

Да предположим, че очаквате някакъв конкретен резултат, но всичко се получава точно обратно. Вместо да оцените създалата се ситуация, Вие зацикляте на факта, че нещата са се получили не така, както сте се надявали.


7. В стресово състояние значителна част от енергията се изразходва за поддържане на мускулното напрежение, ето защо човек се чувства изтощен и отпаднал.


8. Още един начин по който се опитвате да избегнете тревожността, който всъщност само я увеличава – това е да се стараете твърдо да контролирате своето състояние. Натрапчивото желание всичко и всички да държите под контрол води до избягване. Като се стремите да контролирате ставащото, за да избегнете тревожността, Вие попадате в капана на стремежа постоянно да предвиждате бъдещето, за да не допуснете даже възможността за безпокойство.


9. Ако безпристрастно наблюдавате своите преживявания, сякаш отстрани, то става нещо интересно: «веригата на безпокойството» започва да утихва.


10. Негативната личностна установка Ви лишава от всяка надежда или очакване, че е във Вашите сили да се справите с неприятна ситуация. Тя предварително ви настройва на провал, защото не сте си оставили надежда.

Ако сте убедени, че не сте способни да имате нови отношения например, преформулирайте тази личностна установка по следния начин: «Аз съм добър човек и когато хората ме опознават по-отблизо, те разбират това».


11. Колкото по-често човек по определен начин разказва за събития от живота си, толкова по-силна стават невронните връзки, представляващи тези мисли.

Изказванията могат да бъдат позитивни или негативни.

Например, ако постоянно твърдите: «Това е трудно», «Не зная, ще ми се удаде ли да преживея това» или «Това не е на добре» — време е да се постараете да промените начина на мисленето си.


12. Ако развиете в себе си ненаситно любопитство, то всяка среда, в която попаднете, ще стане за Вас източник на нови впечатления и знания.

Емоционално и интелектуално богата среда стимулира свойството невропластичност на главния мозък, докато лишената от тези характеристики среда води към деградация.


Бъдете позитивни, бъдете любопитни, откривайте нови и нови възможности в живота си!

Comments


bottom of page